Чувари ирваса из Руске Лапоније

Објављено: 04.02.2017.год.
фото: Антон Панин/Вјачеслав Вазјуља


Власници стада ирваса на Колском полуострву на крајњем северозападу Русије проводе велики део живота у усамљености и борби са суровим и величанственим окружењем поларних ноћи. Ипак, занемарљиво мали број људи одлази у град.

Висоравни и бескрајна тундра Колског полуострва подсећају на пејзаже које Реј Бредбери описује у свом делу „Марсове хронике“. Ова далека земља је део Русије и на њој живи доста Руса. Али, локално становништво живи у кућама на саоницама, и често их шибају ветрови толико јаки да могу потпуно да одувају пса са земље. Док још не наступи потпуни мрак, над њиховим главама види се само гримизно небо.

Located in the center of the Kola Peninsula, the town of Lovozero, which the younger generation of residents affectionately calls Love-Ozero (“Love Lake”) is the capital of Russian Lapland.
Овде од 10. децембра до 3. јануара влада потпуни мрак, али се уобичајени послови не мењају много током тих 2000 сати таме, која ову област прекрије сваке године.

Град Ловозеро, које млађе генерације с љубављу зову „Лав-Озеро“ („Језеро љубави“, од енглеске речи „love“ – љубав) налази се у средишту Колског полуострва и престоница је руског дела Лапоније, земље чије су име многи од нас научили читајући бајке у детињству. Истоимена област је најпространија и најређе насељена регија у Мурманској Области.

 

Источно од Ловозера, на обали, налази се Гремиха – „село летећих паса“. До села се може доћи једино воденим путевима и то само по лепом времену. Током зиме, снежне вејавице и морске олује знају да и више седмица заробе посетиоце у овом селу. Јаки ветрови могу да подигну псе или ситније животиње у ваздух, а када је време заиста лоше, људи морају да се држе за металне ограде дуж пешачких стаза, постављених по целом насељу.

The local authorities had an idea for a project called ‘Russian Lapland,’ with a hotel and ski slopes. The tourists come mostly from Russia, Scandinavia and the United States – fans of extreme conditions.
У поређењу са Гремихом, Ловозеро се може сматратим тихим малим сеоцетом у тундри.

Татјана и њен муж Валериј живе у малој кући направљеној од дрвета и смоле. Поређане уз зидове, стоје посуде са укусним и хранљивим мочварним малинама и брусницама. Када треба да изађе из куће, Татјана облачи капут од коже ирваса. Гулаш од ирвасовог меса уобичајени је оброк овог брачног пара. Ове видљиве везе нису једине које Татјану и њеног супруга везују за ирвасе. Они су Коми – припадници полуномадског аутохтоног народа руског Севера, и узгајање ирваса им је у крви.

Док још не наступи потпуни мрак, над главама становника Колског полуострва види се само гримизно небо.

Њихов пријатељ Миша имао је другачије идеје. „Знате ли зашто власници крда ирваса не желе да се врате у град? Знају да ће се, уколико се преселе, одати пићу. Људи се у Ловозеру брзо одају алкохолу. Досада и хладноћа – тежак је то живот“, рекао је Миша.

The flat-topped hills and boundless tundra of the Kola Peninsula resemble the landscapes Ray Bradbury describes in “The Martian Chronicles.”
Миша више воли да путује сноумобилом. Преко зиме организује путовања саоницама и сноумобилом, а лети води излетнике у обилазак Колског полуострва. Понекад води туристе код породица које узгајају ирвасе, где за малу накнаду могу да јашу ове животиње.

„Туристи су углавном из Русије, Скандинавије и САД и заљубљеници су у екстремне услове живота. Нико овде не дође случајно. Наравно, за пут се морате припремити. Не може свако живети у типију (конусном шатору од коже) или се возити 13 сати сноумобилом. Али овде ствари имају неки посебан шарм. Предео овде изгледа као да сте слетели на другу планету“, каже Миша.

To the east of Lovozero, on the coast, is Gremikha – the “village of flying dogs.” The only way to the village is by water, and only then if the weather is good.
„Локалне власти су раније планирале пројекат 'Руска Лапонија‛ са хотелима и ски-стазама. Цела ствар је пропала, али нам заправо и не би било потребно много да овде развијемо туризам. Само када би они хтели да помогну малим предузећима да почну са пословањем!“

Compared with Gremikha, Lovozero can be called a quiet little hamlet in the tundra.
Миша и његова браћа раде и као волонтери у спасилачким потрагама за људима заробљеним у сметовима, помажући тако тимовима из Мурманска и Хибинија. „Људи који нису одавде лако се изгубе. Ми онда следимо њихове трагове на сноумобилима“, објашњава Миша. „Али ово има и лошу страну, пошто све то радимо бесплатно.“

Russian government statistics suggest that there are 47 low-population ethnic minority peoples in Russia, including the Saami and Komi of Lovozero.
„Не бојим се живота!“, каже Татјана. „Једини проблем су пси – ловци их не затварају преко ноћи. Ловачки пас може да растргне ирваса на комаде. Шта ту двоје људи може да учини? Понекад власници дођу да их умире, али већ следећег дана пси поново тумарају по целом језеру. 

Када ирваси поједу сву маховину којом се хране, породица се пакује и сели на друго место. „Наш дом је на саоницама, имамо покретан тоалет, тако да селидба на ново место није никакав проблем“, објаснила је Татјана. „Осим када нам снег затрпа угаљ, па не можемо да га откопамо.“

„Тешко је кад неко мора сам да се бори“, додаје Миша. „Ако ирвас-предводник побегне, сви ће побећи. Ако се један од њих издвоји, одлута негде, он стане – и на крају се врати у стадо. Они трче док се не уморе како се не би смрзли. Тешко им је кад су сами.“

Many of these peoples are dying out, numbering just a few dozen people only. Most indigenous people live in the Russian north, including Kamchatka, Chukhotka, the Yamal-Nenets Area and Sakhalin.
Чини се да се менталитет ирваса преноси на становнике Ловозера. Занемарљиво мали број људи одлази у град, али га истовремено мало њих и напушта. Постоји нешто – умор, страх од другачијег начина живота, потреба – што људе наводи да остану са онима који су им слични, а то одржава број становника на стабилној бројци. Тренутно овде живи 2.828 људи.


There is a legal framework in place in Russia to protect the rights and way of life of the indigenous peoples of the North. Over the past 15 years, three federal programs have been put in place to help improve the life of native people.
Етничке мањине у Русији


У Русији живи преко 40 такозваних „малобројних народа Севера, Сибира и руског Далеког Истока“. У њих се убрајају и ловозерски Саами и Коми. Неки од ових народа нестају, пошто данас броје свега неколико десетина људи. Већина староседелаца живи на Крајњем Северу, у областима  Камчатке, Чукотке, Јамало-Ненецког Аутономног Округа и далекоисточног острва Сахалин. У Русији постоје многобројни и разрађени закони који штите права и традиционални начин живота аутохтоног становништва. Током протеклих 15 година спроведена су три федерална програма у циљу побљшања квалитета живота староседелаца.

Руска реч
  


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Туризам

НИС вас позива: Посетите бесплатно зелене оазе Србије

Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу

Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији
Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији

Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.

2021-12-05 10:33:49

Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се
Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се

Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.

2021-11-28 13:02:05

Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана
Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана

Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.

2021-08-22 09:26:04

„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва
„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва

Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.

2021-08-15 08:28:40

Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима
Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима

Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.

2021-07-11 07:44:41

Десет највећих лучких градова у Русији
Десет највећих лучких градова у Русији

Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...

2021-04-17 18:52:13

Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије
Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије

Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“

2021-03-21 08:31:40

Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи
Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи

У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.

2021-03-14 08:06:49

Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника
Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника

Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.

2021-03-07 09:00:45

Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом
Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом

Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.

2021-02-06 09:06:48

„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера
„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера

Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.

2021-01-23 07:57:15

Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа
Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа

У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...

2021-01-09 05:10:40

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?

2021-01-01 07:20:16

Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга
Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга

Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.

2020-12-26 08:22:06

Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета
Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета

Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.

2020-12-19 09:39:58

Петанаест невероватних призора Чукотке
Петанаест невероватних призора Чукотке

Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...

2020-12-12 08:30:10

Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура
Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура

Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...

2020-12-06 09:32:15

Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура
Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура

Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...

2020-12-05 09:01:56

Шест невероватних праисторијских споменика у Русији
Шест невероватних праисторијских споменика у Русији

„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.

2020-11-28 07:47:34

„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу
„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу

Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.

2020-11-21 07:17:51

Фотографско путовање кроз све руске регионе
Фотографско путовање кроз све руске регионе

  Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...

2020-11-14 09:10:00

Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету
Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету

Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...

2020-10-31 07:42:15

Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије
Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond.   Yuri Smityuk/TASS На северу острва...

2020-10-30 18:20:56

Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви
Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви

Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...

2020-10-18 09:06:44

rt turizam
baner rakija desno turiyam
baner apartman desno / turiyam
baner obzor desno - turizam

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: