Откако је Русија постала земља са највише санкција на свету, трговина између Москве и оних престоница које одбијају да се придруже режиму санкција Запада је процветала. Трговина рубљом и јуаном порасла је за преко 1.000% у последња три месеца, док је извоз руске нафте у Индију порастао за 25 пута између маја 2021. и маја 2022. Међутим, Сирију, која је и даље трећа нација на свету са највише санкција, економска пенали и даље гризу.
Док Сирија још увек има средства да својим грађанима обезбеди бесплатну, али ограничену здравствену заштиту, образовање и субвенције, Асадова влада се бори да обузда корупцију, а сиријски лидер је рекао за РТ да после више од деценије грађанског рата, реконструкција у пуном обиму захтева улагања .
„Постоје компаније из разних арапских држава које су изразиле жељу да учествују“, навео је он.
„Ако узмемо у обзир екстремни притисак који Запад спроводи кроз санкције на било коју компанију која би могла да инвестира у Сирији, схватамо да ће процес бити спор и ризичан за многе од њих. Ипак, постоје они који се спремају да инвестирају у Сирију на начине који заобилазе санкције.“
Поред спорог процеса обнове, Асад је у марту посетио Уједињене Арапске Емирате, означивши његово прво путовање у арапску нацију откако је Сирија суспендована из Арапске лиге 2011. године. Док су медији његову посету описали као „повратак“ у дипломатску арену, Асад се са тиме не слаже.
„Не знам… шта значи реч повратак, јер никада нисмо отишли“, рекао је Асад.
„Сирија је остала на свом месту, са истим позицијама и истим условима, носећи се са њима на свој начин. Чак су и арапске државе које су повукле своје дипломатске мисије задржале односе и задржале позитивна осећања према Сирији упркос томе што нису могле ништа да учине.
Крећући се у будућност, Асад је рекао да ће Сирија на крају повратити своје нафтне ресурсе, које тренутно држе курдске снаге уз подршку САД, кроз „народни отпор“ и да Дамаск „неће оклевати“ да одбрани територијални интегритет Сирије усред турских претњи да уђе у земљу и створи „зону безбедности“ дуж турско-сиријске границе.
Дипломатски, Асад је рекао да ће Сирија разговарати са било којим од својих арапских суседа и да ће задржати блиске односе са Ираном, без обзира на спољни притисак.
„Односи Сирије ни са једном земљом не подлежу никаквим разговорима са било киме“, навео је он.
„Нико не одлучује за Сирију са ким може, а с ким не може да има односе.“
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti