Председник Чешке Милош Земан каже да је његов савет председнику Вучићу у вези са проблемом Косова и Метохије био да не подлеже било каквим притисцима, са било које стране, као и да настоји да одржи добре односе са свим значајним партнерима. Препоручио му је, како је додао, да Србија и у преговорима са ЕУ око придруживања наступа самопоуздано, а не са сервилношћу.
"Моје извињење Србији је извињење председника Републике за бомбардовање које се одиграло без сагласности Савета безбедности УН, па у том смислу је и било незаконито", рекао је Земан одговарајући на питање ТАНЈУГ-a да ли је његово извињење било лично, како га је оценио чешки министар спољних послова, те да ли је то извињење и потврда да је НАТО бомбардовање 1999. било незаконито.
На питање како је то извињење прошло у политичким круговима у Чешкој, Земан каже да је и то већим делом примљено са симпатијама, док код опозиционих странака није прошло најбоље.
"Рекао сам да је то било извињење у моје име, пошто сам тада ја био председник Републике и дао сам сагласност за бомбардовање", каже Земан и напомиње да је, ипак, задатак опозиције да критикује и председника државе и парламента.
Председник Чешке, који је раније изјавио да је била грешка то што је Чешка признала самопроглашену независност Косова и да ће тражити да се размотри могућност повлачења признања, на питање да ли даље мисли и верује ли да је компромис могућ, каже да је тада приштинска администрација била предвођена председником ( Хашимом Тачијем) оптуженим за злочине, који се мора суочити са оптужицом у Хагу.
Додаје да не верује ниједном председнику који је оптужен за такве злочине. "Иако би требало да дође до дијалога између представника две стране, свакако на челу не би требало да стоји човек попут Хашима Тачија", додао је Земан.
На питање да ли сматра да Србија заслужује веће разумевање Запада за инсистирање на својим државним и националним интересима и да ли је имао можда неки савет за председника Вучића, каже да је његов савет био да не подлеже било каквим притисцима, са било које стране, као и да настоји да одржи добре односе са свима значајним партнерима.
Препорука Србији да у преговорима са ЕУ наступа самопоуздано
На констатацију да је ЕУ у расправи о Западном Балкану показала извесну дозу самокритичостиности када је реч о ангажману и мотивисању земаља Западног Балкана за пријем у ЕУ и питање да ли он очекује неке конкретне промене по том питању и где их види, каже да га је председник Вучић обавестио да се воде разговори о приступању Србије и да су већ и затворена одређена преговарачка поглавља.
"Ја бих само препоручио да Србија у тим преговорима наступа самопоуздано, а не са сервилношћу. Осим тога, ЕУ има одређених приговора везано и за Пољску или Мађарску, али ми нисмо колонија и треба да наступамо самопоуздано", поручио је председник Чешке.
Када је реч о спољној политици Србије и њеним успесима током пандемије коронавируса, Земан је рекао да су неки заговарачи хладног рата имали којекакве приговоре и критике по питању вакцинисања и по питању руске и других вакцина, али да вакцине не познају идеологију.
"И то што је Србија набавила ове вакцине, омогућило јој је да убрза процес вакцинисања и када се погледају европске земље она је у врху по брзини вакцинације", рекао Земан.
"Није довољно само да се изговарају речи у вези са економском сарадњом"
По питању области у којима постоји највећи потенцијал за унапређење сарадње две земље и да ли убрзани економски напредак Србије отвара врата за нове чешке инвестиције у Србији, каже да Чешка има бројне инвестиционе пројекте у вези са Србијом. Уверен је да ће тај процес бити настављен.
Милош Земан је у интервјуу за ТАНЈУГ, након посете председника Александра Вучића Чешкој, изјавио да се Србији због бомбардовања НАТО-а извинио лично, али и као председник државе и додаје да је то бомбардовање било незаконито.
"Убеђен сам да није довољно само да се изговарају топле речи у вези са економском сарадњом, већ да она треба на неки начин да се усидри", навео је Земан.
Додаје да је веома задовољан развојем економских односа Србије и Чешке када је реч о трговинској размени и инвестиционим пројектима.
Када је Земан 2019. био у посети Србији, потписана су два споразума о сарадњи, у области одбране и у области иновација, вештачке интелигенције и роботике. Каже да се сарадња у тим секторима успешно одвија.
Подсећа да је до 2019. године, пре ковид кризе, спољно-трговинска размена две земље била утростручена, у периоду од неколико година и истиче да је то одлична резултат, али и да нема разлога сумњати да та сарадња не би могла и даље да напредује.
Порука и захвалност српском народу
Земан је поручио, како је рекао, поносном српском народу да никада не подлегне застрашивању, са било које стране, као и да се увек понаша поносно.
"Желео бих да се српском народу захвалим за подршку коју су нам пружили 1938. године и подршку 1968. године. Чак 70.000 Срба је 1938. године било спремно да се бори за Чехословачку", навео је Земан.
Челни човјек новинарског еснафа у Руској Федерацији прича српски немјерљиво боље од, рецимо, Валентина Инцка. Као и кинески амбасадор у Београду, од америчког. Ратни извјештач из Србије и Српске деведесетих, ни једном се није помогао руским при интервјуу, у којем нас је прво што занимало шта се промијенило од увођења санкција Русији?
Руслан је пао у ропство када је отишао код мајке у ЛНР за рођендан. Био је приморан да копа ровове, називан „московским дериштем“ и представником „прљаве нације“, изгладњиван, па чак и поливен киселином. Побегао је у Русију дуж железничких пруга.
„Али када тачно на нашој граници узгајају неонацистичке ултрарадикале, створе десетине биолабораторија... радећи на биолошком оружју, као што доказују документи, речено нам је да нам није дозвољено да реагујемо на те претње“
Бајденов главни саветник за безбедност каже да ће САД дати Кијеву све што му је потребно како би помогли у слабљењу Русије. „Желимо да видимо слободну и независну Украјину, ослабљену и изоловану Русију и јачи, уједињенији, одлучнији Запад“
НАРОДНА изрека \"своји на своме\" сажела је целокупан програм Српске странке Заветници. Вековима се наш народ борио да сачува своју земљу и ресурсе, слободу, државни интегритет и национални идентитет. Речју, да се у својој земљи не осећа туђином. Зауставићемо претходну праксу којом се све домаће и наше представљало за превазиђено и ретроградно, а све туђе пожељно и прихватљиво.
Ми не смемо да дозволимо да уводимо санкције Руској федерацији. Мој закључак није мотивисан тиме јесам ли заљубљен у Русију већ интересима Србије, изјавио је ексклузивно за ТВ Глас Ивица Дачић, председник Социјалистичке партије Србије.
„Северноатлантска алијанса није обраћала пажњу на цивилне жртве. Свима је познат чувени разговор бившег председника СРЈ Слободана Милошевића и финског дипломате Мартија Ахтисарија, који је рекао да ће Београд бити сравњен са земљом бомбардовањем тепихом“