Први човек војске каже да је у 2018. години Војска Србије добила снажан импулс и снагу повећањем зарада, као и да ће се даље радити на подизању морала оружаних снага.
Генерал Диковић у мају ове године пуни 58 година када по закону иде у пензију, односно престаје му војна служба, али такође постоји могућност да уз личну сагласност та служба буде продужена за још две године.
"Закон је ту јасан и ту никаквих дилема нема. Ја сам војник ове државе, свестан свега што ће доћи. Уз спремност да и после пензије будем на располагању Србији ако за то има потребе", објаснио је Диковић.
Он је рекао да о његовом раду треба да суде они који га наследе, а да је сигуран да су његови претходници радили најбоље што су могли.
"Једину разлику видим у томе што, ја сада као начелник Генералштаба и Војска у целини има веће могућности, више се уважава реч струке и повољнији је амбијент што се тиче политичке структуре и људи који коначно одлучују о развоју снага безбедности", истакао је Диковић.
У интервјуу за емисију "Дозволите...", генерал Диковић је рекао да ће, осим сталних задатака, војска ове године радити на модернизацији наоружања, а посебна пажња посветиће се изградњи капацитета за обуку и изградњи стајанки, хангара и простора за смештај борбене технике.
Говорећи о унапређењима оперативних способности војске, начелник Генералштаба је истакао више примера унапређења у овој години.
"Наставићемо са реализацијом пројекта '1.500' и '1.500 плус'. Почећемо модернизацију тенка М-84 и борбеног возила пешадије, како бисмо побољшали домет, заштиту и пробојност", објаснио је Диковић и додао да ће се унапредити способности Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.
"Заокружићемо способности наше ловачке авијације за заштиту ваздушног простора. У плану је да се војска у 2018. години опреми хеликоптерима Х-145М из 'Ербасовог' програма са системом наоружања које смо ми тражили, а одобрена је и набавка шест транспортних хеликоптера Ми-17", истакао је Диковић.
Напоменуо је да следи и модернизација система ваздушног осматрања и јављања, где су значајна два радара која су набављена из Словеније пре две године, као и наставак модернизације ракетног система КУБ.
На питање где "шкрипи", одговорио је да "у војсци не сме да шкрипи" и да се проблеми којих несумњиво има решавају вештим командовањем и радом припадника оружаних снага.
Генерал Диковић сматра да војска не треба да се бави сама собом, јер институције које се баве саме собом нису од користи широј друштвеној заједници.
"Ако војска не почива на чврстој дисциплини, и ако нема одговорности сваког припадника војске, онда она има проблем. Наша војска нема тај проблем", истакао је Диковић.
Коментаришући грешке у реформи система одбране до 2012. године, генерал Диковић је рекао да те догађаје не треба посматрати ван контекста дешавања, као и да не мисли да је способнији од својих претходника.
"Имали смо ми врсне генерале на челу војске, генерала Ојданића, генерала Павковића, генерала Кргу, генерала Милетића и да не набрајам даље. Све су то врсни генерали који су, сигуран сам, радили најбоље могуће у датим условима", истакао је Диковић.
Генерал је указао и да су у том периоду кључне одлуке донете ван војске и поштовања струке "уз присуство ментора" који су имали одлучујућу улогу у опремању, организацији и саставу војске, као и да је запостављено разијање националних способности Војске Србије.
"Новац од продаје наоружања које је постало вишак после расформирања јединица, и то у великим количинама, највећим делом није потрошен за модернизацију и за војску, као што је то тада саопштавано, већ је све отишло на другу страну", објаснио је начелник Генералштаба.
Додао је и да војска данас покушава да исправи те грешке и да у томе има велику подршку врха државе.
Диковић је подсетио да је у том периоду било и позитивних ствари, и издвојио развој базе "Југ" код Бујановца и уступање касарне "Војвода Степа Степановић" за станове за припаднике војске.
Говорећи о пројектима модернизације "1.500" и "1.500 плус", Диковић је рекао да је пројекат настао приликом посете тадашњег премијера, а садашњег председника Републике Александра Вучића Специјалној бригади у Панчеву.
"Председник је разговарао са војницима о њиховом наоружању, опреми и није био задовољан оним што је чуо и видео. Рекао нам је да хоће на припадник наше Специјалне бригаде буде опремљен као и припадници специјалних јединица најмодернијих војски и да ћемо за то добити средства", објаснио је Диковић.
Рекао је да је суштина та два пројекта да сваки војник, без обзира на то ком роду војске припада, има наоружање и опрему као и припадници најсавременијих војски, с тим да ће се јединице опремати према приоритетима.
"Приоритет је на оним снагама које реагују брзо у свим случајевима угрожавања безбедности Републике Србије и даље тако по реду како би се снаге ангажовале у конкретним условима", истакао је начелник Генералштаба.
За набавке се углавним користе капацитети домаће одбрамбене индустрије који су или на сличном нивоу, или су негде чак и бољи од производа на светском тржишту.
Диковић је рекао и да су у завршној фази стратешки документи "Стратегија националне безбедности", "Стратегија одбране", као и "План дугорочног развоја Војске Србије за наредних десет година", где ће се тачно дефинисати које способности војска треба да има у наредном периоду.
"Наш циљ је да војска из године у годину буде све јача, боље опремљена и боље оспособљена. У целини да буде оспособљена да одговори на све претње по безбедност грађана Републике Србије", нагласио је Диковић.
Коментаришући медијске написе о набавци ракетних система С-300 и БУК, Диковић је рекао да се планира набавка система великог и средњег домета, и да се разматра који су системи најбољи за конфигурацију територије Србије, као и за ефикасност.
"Наравно да се разматрају и системи С-300 и БУК, али разматрамо и друге системе", објаснио је Диковић и додао да још није време да се говори о конкретном решењу.
"Јасно смо исказали да нам је потребна противваздухопловна одбрана која може да води борбу на даљинама од преко 400 километара. Који ће то систем бити, видећемо. Донеће се одлуке као што су се и до сада доносиле", нагласио је Диковић.
Генерал је захвалио Русији на донацијама у наоружању и објаснио да ће 30 тенкова Т-72С бити распоређено у оклопно-механизоване јединице, а 30 оклопних возила БРДМ у извиђачке јединице Војске Србије.
Начелник Генералштаба је нагласио и да актуелна ситуација у међународним односима утиче на проширење спектра потребних способности Војске Србије, да се ствари у свету брзо дешавају, као и да је све присутнија и опаснија претња по безбедност из сајбер простора.
Потребно је, како је рекао, да војска усаврши командно-информационе системе како би имала реалну слику о дешавањима на потенцијалном бојишту, односно простору где се могу изводити борбена дејства.
Диковић је указао и на то да се начин дејства терориста мења последњих година и да војска ради и превентивно на заштити грађана, као и на одређивању снага које би могле да реагују у случају терористичких претњи и напада.
Начелник Генералштаба је закључио да ће у наредним годинама бити све више безбедносних изазова и да треба да ради на подизању капацитета друштва и војске за одбрану.
Горан Јанићевић
РТС
На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење дугорочне штете, Владимир Кршљанин је дао следећи одговор:
На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На ивици понора” борац јединице “Сомали”, Игор Рзјанин, и додаје: “Срби су народ који разумеју о чему причам”
2024-07-08 14:47:15
Синиша Љепојевић, угледни српски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство је направио до сада најопширнију јавну анализу српских односа са Западом и са Русијом. У овом, пре свега искреном интервјуу, који је пред читаоцима, није пропустио да охрабри српску страну на одлучан искорак ка братским интеграцијама и за то је понудио искључиво рационалне аргументе.
2024-02-06 13:41:34
Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле године био и тешко рањен. Успјешно се опоравио и недавно је изабран за сенатора Запорожске области.
2024-01-23 16:05:10
У Новом свету који настаје, Србија и Русија обликују своје односе са другим државама и другим народима на темељима који су више засновани на моралу, а у томе се огледа и однос са Исламом, како глобално, тако и на Балкану – каже, између осталог, у разговору за Братство, Раде Божовић, најугледнији српски арабиста, књижевник и професор емеритус Филолошког факултета у Београду.
2023-12-28 22:36:15
Данас већина света подржава Руску Федерацију, упркос наизглед широком укидању руске културе, а што се тиче Србије, огромна већина подржава Русе. То је изјавио прослављени редитељ Емир Кустурица у ексклузивном интервјуу за руски портал LIFE.
2023-12-22 20:06:17
Народни посланик пуковник Золтан Дани био је учесник XI Московске конференције о међународној безбедности. Интервју са њим објавио је лист Известија 24. Августа под насловом “Признање Крима и Донбаса од стране Србије је могуће”
2023-08-27 12:09:19
Уредник Восток вести недавно је посетио Вагнер Центар у Санкт Петербургу
2023-05-14 23:45:49
Министар спољних послова Сергеј Лавров дао интервју за ТВ канал Русија 24 и РИА Новости. О датуму...
2023-02-02 11:17:58
По мишљењу доктора историјских наука Јелене Гускове, садашњи положај Србије условљен је дугогодишњом политиком једностраних уступака...
2023-01-26 09:43:20
Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност за Косово“ каже за РТС да није био сигуран да ли ће ове године успети, али да је 50. конвој ушао на КиМ. \"Срби на КиМ се итекако боре и ретко који народ у Европи би издржао све што они издржавају већ 23 године и зато смо уз њих. Они су за нас пример храбрости и достојанства\", напомиње Гујон.
2022-12-31 07:07:38
Проф. др Миломир Степић, наш водећи стручњак за геополитику, у интервјуу за портал srbratstvo.ru, објашњава очекиване и...
2022-12-26 10:34:11
Некадашњи савезни министар спољних послова у интервјуу за портал srbratstvo.ru даје прецизну и јасну слику стања у преговорима...
2022-12-14 07:33:54
Олга Тимофејева, депутат и председник Комитета Државне Думе за развој грађанског друштва, питања друштвених и религиозних...
2022-12-08 10:31:18
Вашингтон је крив за распиривање сукоба у Донбасу, рекао је редитељ Оливер Стоун у интервјуу за...
2022-12-07 06:58:39
Кент „Бонфејс“ Меклелан каже да су Американци дезинформисани о сукобу у Украјини и да их наводе да верују да је „Русија одлучила да бомбардује јебена места без разлога“
2022-11-21 09:20:10
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко изјавио је да наводи западних аналитичара да ће Москва трговати...
2022-10-30 08:27:19
„Добро место за српску безбедност било би у НАТО-у“
2022-10-16 12:27:29
„Руска мисија је да постави темеље мултиполарног светског поретка и пошаље амерички светски поредак заснован на правилима на сметlиште историје“
2022-09-15 09:59:33
Један од оснивача Пинк Флојда говорио је за РТ зашто се сукоб у Украјини наставља и шта стоји иза америчке спољне политике
2022-08-13 17:12:06
Амбасадор САД: За Србију главно питање санкција Русији
2022-08-12 21:15:12
Белорусија ће званично признати независност република Донбаса Доњецка и Луганска ако то буде потребно, али недостатак...
2022-07-22 09:57:04
Људи у овим регионима почињу да цене сопствене природне и развојне ресурсе, наводи Пурнима Ананд
2022-07-09 10:06:46
Берни Еклстон је стао у одбрану руског председника
2022-06-30 11:43:21
„Конфронтација са Москвом нешто што треба избегавати свим могућим средствима“
2022-06-29 10:31:23