vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
18. апр. 2022, 13:21 / Анализе

На данашњи дан Лукашенко посетио Београд током опште НАТО агресије

На данашњи дан Лукашенко посетио Београд током опште НАТО агресије
фото: © РИА Новости
На данашњи дан Лукашенко посетио Београд током опште НАТО агресије
фото: © РИА Новости


У априлу 1999. године, председник Белорусије Александар Лукашенко посетио је Београд на позив председника Слободана Милошевића. Занимљиво, да представници НАТО нису гарантовали безбедност Лукашенку .

Авион председника Белорусије Александра Лукашенка у 9.00 по московском времену кренуо је за Југославију, упркос томе што је руководство НАТО-а обавестило белоруског лидера о непожељности његовог путовања у Београд само неколико минута пре поласка.


Лукашенко је на аеродрому новинарима изнео став о томе да Северноатлантска алијанса није дала гаранције за његову безбедност.

„... Надам се да ћу се вратити у Белорусију, али чињеница да НАТО не даје гаранције безбедности, мислим да било који акт ове или оне државе, групе држава, добро карактерише и тај савез и људе."

Према речима председника Белорусије, ово је наставак разговора који је започео Генадиј Николајевич Селезњев.



На западу је сусрет југословенског и белоруског председника представљен као сусрет двојице "диктатора".

Лукашенко је разговарао у четири ока са југословенским председником Слободаном Милошевићем, а поред тога, белоруски лидер је посетио војну болницу и обишао објекте који су страдали од НАТО бомбардовања.

На крају разговора, Милошевић и Лукашенко су одржали заједничку конференцију за новинаре.

Председник Југославије Слободан Милошевић лично је дочекао шефа белоруске државе на престоничком аеродрому. Белоруско-југословенски састанак на високом нивоу трајао је више од шест сати. Председници обе земље разговарали су о многим билатералним и међународним питањима, укључујући решавање кризе на Балкану.
 
На конференцији за новинаре после резултата разговора констатовано је да је југословенска страна спремна да у покрајини Косово распореди међународне посматраче, осим представника оних земаља које учествују у агресији на Југославију. Београд је и званично саопштио да жели да се придружи Савезу Русије и Белорусије.

Касније је постало познато да је Лукашенко пре агресије нудио ПВО системе С-300, а што је после потврдио.


Србија се придружила петом пакету санкција ЕУ против Белорусије (23.12.2021.)

Северна Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, као и Исланд, Лихтенштајн и Норвешка придружилe су се петом пакету санкција Европске уније против Белорусије, наводи се у саопштењу спољнополитичке службе ЕУ.

„ЕУ је примила к знању посвећеност ових земаља и поздравља је“, наводи се у саопштењу ЕУ.

"Они ће обезбедити да њихове националне политике буду у складу са овом Одлуком Савета", додаје се у саопштењу.

Почетком децембра ЕУ је објавила нове санкције Белорусији, што је пети пакет санкција од прошлогодишњих председничких избора у Белорусији. На петој листи санкција ЕУ за Белорусију налази се 17 појединаца и 11 организација. Сада је укупан број лица укључених у антибелоруске санкције Европске уније порастао на 183 физичка лица и 26 организација. Санкције укључују забрану уласка у ЕУ, као и замрзавање рачуна појединаца и организација. Поред тога, грађанима и компанијама ЕУ забрањено је да преносе средства лицима и организацијама која се налазе на овим листама.

Белорусија је, као одговор на санкције Запада, објавила да ће од 1. јануара на шест месеци увести ембарго на храну и одређену робу из ЕУ, САД, Канаде, Велике Британије и низа других земаља. На списку производа забрањених за увоз нашло се више од 20 група производа, међу којима су живе свиње, говеђе месо, свињско месо, кобасице, изнутрице, со, кондиторски производи, млеко, ораси, воће и друга роба. Забрана се не односи на робу за личну потрошњу, храну за бебе и др.

Србија се такође придружила рестриктивним мерама које је ЕУ 21. јуна увела Белорусији.

Такође, раније се Србија придружила ваздушној блокади Белорусије.
 
Након тога се огласио амбасадор Белорусије у Београду који је саопштио да је Белорусија "са неразумевањем примила одлуку Србије да се придружи рестриктивним мерама против наше земље". 

Односи Белорусије и западних земаља нагло су се погоршали после председничких избора у земљи, који су одржани у августу 2020. године, на којима је Александар Лукашенко победио по шести пут.

 
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на: