vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
22. дец. 2018, 12:40 / Анализе

РТ: Викиликс обелоданио извештаје о набавци шпијунске опреме за амбасаде САД

Амбасади САД у Подгорици достављени уређаји "потребни за извлачење постојећих и избрисаних комуникационих података" и других података са мобилних телефона

РТ: Викиликс обелоданио извештаје о набавци шпијунске опреме за амбасаде САД
фото: © REUTERS/Tobias Schwarz
РТ: Викиликс обелоданио извештаје о набавци шпијунске опреме за амбасаде САД
фото: © REUTERS/Tobias Schwarz

Извор: Восток / РТ

Амбасаде САД широм света купују шпијунску опрему, наводи се у матаријалу који је објавио Викиликс. Документи показају да је само једна амбасада наручила готово 100 шпијунских камера које су маскиране у облику кравате, капе, оловке, дугмета и сата.

Списак за куповине за потребе америчких амбасада обухвата збирку од преко 16.000 захтева, а захтеве за куповину  су поднеле америчке амбасаде широм света. Списак је објавио јуче Викиликс, дан након што је циљани "Ддос" напад кратко искључио све његове Твитер налоге.

Иако су захтеви више јавна тајна, будући да се сматрају јавним информацијама, Викиликс је креирао претраживу базу података која наводи чак и оне документе за набавку који нису повезани на вебсајтовима амбасада.

Док се већина докумената наизглед чине као рутински захтеви за домарима или столарским услугама, или у случају америчке амбасаде у Москви - за садњу летног цвећа у резиденцији амбасадора, неки документи наговештавају постојање тајних операција надзора.

На примјер, у августу је америчка амбасада у Ел Салвадору затражила опипљиву листу ствари које би требало да набави одговорни продавац, што је описано као "тактичка шпијунска опрема". На листи се налази 94 шпијунска уређаја, који су претворени у наизглед свакодневне предмете, укључујући девет оловака, 11 упаљача, 11 дугмади за кошуље, 12 сатова и 12 пари наочара, као и конвенционалнија опрема као што су скривене камере и двогледи.



Америчка амбасада у Колумбији је затражила шпијунске шешире, наочаре као и двогледе за ноћно гледање у свом захтеву за набавку од 8. маја 2017. године.

Чини се да су амерички шпијуни посебно активни (или неопрезни) у Латинској Америци. Други документ открио је да је амбасада у Панами затражила лиценцу за "Universal Extraction Devices" (универзалне уређаје за екстракцију података) који је развила израелска компанија специјализована за дигиталну технологију, а помоћу које могуће приступити широком спектру дигиталних телекомуникационих уређаја. .

Викиликсова објава такође ставља светло на централну улогу у операцијама САД у Европи, а чију главну улогу представља генерални конзулат у Франкфурту, познат по томе што је означен као главно шпијунско чвориште Централне обавештајне агенције (ЦИА). Прошле године, Викиликс је саопштио да конзулат служи као прикривена база за америчке операције хаковања широм Европе, Блиског истока и Африке.



Објављени документи о набавкама поткрепљују те сумње. Један од захтева указује на постојање таквог информационог центра у Франкфурту, јер се у документима оправдава куповина софтвера, ради потребе ширења активности.

Немачки "Дер Шпигел", који је био брз да прочешља јавне документе конзулата, известио је да објекат, са својим огромним особљем од 900 људи, служи као купац за друге америчке мисије у Европи, наручујући камере за надзор америчке амбасаде у Приштини, као и уређаје за откривање лозинки и уређаје за анализу мобилних телефона за амбасаду у Јерменији.




Особље франкфуртског конзулата затражило је и форензичкe уређаје "потребне за извлачење постојећих и избрисаних комуникационих података" и других података са мобилних телефона за амбасаду у Подгрици у 2016. години.

Америчка амбасада у Украјини је добила уређаје за надзор, заједно са 15 тајних радио и 20 снимача говора, између осталог.

Извештаји Викиликса су објављени дан након што њихови чланови нису могли да уђу на своје налоге на Твитеру, те тако нису били у могућности да објављују поруке више од 24 сата. Велики "Ддос" напад је наведен као узрок тога.
 
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација