Извор: Восток / РТ
Пошто су себе поставили изнад међународног права бомбардовањем Сиријe без одобрења УН-а, САД, Велика Британија и Француска сада позивају друге земље да се уједине иза њиховог "сврсисходног постигнућа" и подржe њихове акције.
Амерички, британски и француски бродови и авиони у суботу ујутро су испалили преко 100 ракета na Сирију, тврдећи да је то био одговор на наводну употребу хемијског оружја у предграђу Дамаска - Думи. Три земље нису чекале одобрење УН-а, или чак ни доказе сa места догађаја, а међународни тим стручњака из Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) управо је стигао у Сирију да истражи случај када су пројектили почели да лете.
Како је амерички председник Доналд Трамп тријумфално изјавио да је "мисија успешна", његов француски колега Емануел Макрон је позвао Савет безбедности УН да уђе и покупи комадиће.
"Сада је на Савету безбедности УН да се уједини и иницира политичка, хемијска и хуманитарна питања у Сирији", рекао је француски председник након разговора са Трампом и британским премијером Терезом Меј.
Током ванредне седнице Савета безбедности у суботу, Русија је предложила резолуцију којом се тражи од САД и њихових савезника да "одмах и без одлагања прекину агресију на Сиријску Арапску Републику и уздрже се од даљег агресивног деловања у супротности са међународним правом и Повељом УН".
Русија, Кина и Боливија су гласали за резолуцију. Четири друга члана су се уздржали, а представници Етиопије су рекли да нема смисла гласати за резолуцију на коју би у сваком случају био стављен вето. САД, Велика Британија и Француска - сви стални чланови с правом вета су гласали против, одбацивши предлог. Очигледно је, да када је Макрон говорио о јединству у УН-у, мислио на јединство иза акција Лондона, Париза и Вашингтона.
Вили Вимер, бивши члан и портпарол немачке владајуће странке ЦДУ, и заменик шефа ОЕБС-а упоредио је понашање Велике Британије, САД и Француске са "истим ставом који је Адолф Хитлер користио 1939. године за улазак у Други светски рат".
Канадски премијер Џастин Трудо и немачки канцелар Ангела Меркел брзо су подржали покушај својих савезника да узму закон у своје руке.
Председник Европског савета Доналд Туск такође је поздравио агресију, рекавши да ће ЕУ "стати уз наше савезнике на страни правде".
НАТО је такође подржао бомбардовање у саопшењу у суботу, у којем је саопштио да савез "разматра сваку употребу хемијског оружја од стране државних или недржавних актера као претњу међународном миру и безбедности".
NATO Allies expressed full support for last night’s actions in #Syria. Read the full statement: https://t.co/1sYKK1QJlYpic.twitter.com/kyocn2sxIO
— NATO (@NATO) April 14, 2018
Разилажење у Европи
Једно од најзначајнијих разилажења од позиције ЕУ и НАТО дошло је из Италије. Рим није дозволио коришћење НАТО база на свом тлу за ваздушне нападе, али се сложио да обезбеди "логистичку подршку" Великој Британији, САД-у и Француској.
"Сада није време за ескалацију, време је да дипломатија да Сирији демократију и плурализам након седам година страшног сукоба", рекао је одлазећи премијер Паоло Ђентолини.
Међутим, његова потенцијална замена, Матео Салвини, лидер партије Северне лиге, није штедео речи када је осудио напад.
"Још увек тражимо Садамово `хемијско оружје`, још увек плаћамо луди рат у Либији, а неко са брзим прстом инсистира на `паметним пројектилима`, које само помажу скоро пораженим исламским терористима. Тотално лудило, зауставите га", објавио је Салвини на Фејсбуку.
Лидер немачке левице (Ди Линке) Сара Вагенкнехт описала је ракетни напад као "још једно војно кршење међународног права".
"Од незаконитог рата против Југославије 1999. године, они [САД, Велика Британија и Француска] желе да имају своју међународну структуру", изјавио је за РТ Вили Вимер, бивши потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а.
"Више нису заинтересовани да имају међународну организацију која може да функционише. Стога, они учине све како би створили свој свет, где могу да раде оно што желе", додаје Вимер.
Макронова одлука да слепо прати САД била је "велика грешка", изјавио је Ален Корвез, бивши саветник француског министра одбране и унутрашњих послова.
"Као француски патриота, јако сам разочаран губитком кредибилитета који смо имали у свету", рекао је Корвез.
САД, Велика Британија и Француска су одлучиле да "разбију међународно право без одобрења УН-а и њихових сопствених парламената", рекао је Корвез. Покренули су "мали напад без великих последица, јер су схватили да Русија не би дозволила да сломе Сирију".
Забринутост међу неутралнима
Шведска, која је чланица ЕУ, али не и НАТО, позвала је да се сиријско питање реши у оквиру Међународне повеље и међународног права, пажљиво не износећи чињенице да су обе државе САД, Велика Британија и Француска, прекршиле међународно право.
Било је бесмислено расправљати о томе да ли су америчко-британско-француски напади били легални, изјавио је шведски министар спољних послова Маргот Валстром.
"Дошло је до тога. Сада морамо да разговарамо о томе шта ћемо следеће", рекао је Валстром.
Лидери из Латинске Америке позвали су на решења у оквиру међународног права. Перу, који тренутно председава Саветом безбедности и домаћин је Самита Америке у Лими, позвао је на умереност свих страна и подржао "политичко решење" за Сирију, саопштило је Министарство спољних послова Перуа.
"Време је да се пронаћу трајна решења која се заснивају на међународном праву за рат који одавно траје и који је однео превише живота", рекао је бразилски председник Мишел Темер лидерима земаља на самиту.
Председник Аргентине Маурисио Макри је позвао све да раде "у оквиру постојећих међународних обавеза".
На бомбардовање Сирије упозорио је и српски председник Александар Вучића подсетивши напад НАТО-а на Србију 1999. године.
"Бити на страни силе не значи бити на страни моралности и правде", рекао је Вучић, истичући тренутну војну неутралност Србије.
Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну политику модерне Пољске у односу на ту историјску истину. У тексту се анализирају теме попут војне стратешке важности Висла-Одринске операције, доприноса савезника, совјетских жртава, али и тренутних покушаја прекрајања историје, рушења споменика и оживљавања неонацизма. Историја се, како наводи професор Плотњиков, понавља, али Русија наставља да из ње извлачи важне поуке.
Вашингтон и Београд заједничким напорима намеравају да одузму имовину Русији у нафтној компанији Србије
2025-01-14 23:59:57
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе. То није фантазија, већ њихова стварност. Русија може да понуди физички огромне просторе, као и културне и вредносне смернице за милионе људи који желе да постану држављани Русије. У суштини, то је мултинационални и сложени, али уједињени руски свет који се градио и наставиће да се гради у будућности
2025-01-12 12:08:31
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
2025-01-09 23:24:08
Западни колонизатори су годинама себе приказивали као спасиоце који штите локално становништво од „сатанских и варварских терориста“ који су се заправо борили за своју слободу
2025-01-02 18:44:47
Светски медији настављају да прате ситуацију по питању испорука оружја Украјини од стране Босне и Херцеговине, без обзира на постојећа правила и законе. Таква дејства могу озбиљно утицати на политичке догађаје у региону и нарушити крхку равнотежу уочи преговора о миру који се назиру.
2024-08-14 13:37:59
Којим путевима наоружање произведено у БиХ одлази на украјинско ратиште, те о чему сведочи чињеница да је део производње поверен фабрици у којој кључни погон носи назив: Хитлерова ковница?
2024-08-03 15:23:52
Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним сценаријима у којима нека врста force majeure у виду климатских промена или мултинационалних корпорација ограничава приступ изворима питке воде.
2024-07-17 19:29:41
Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.
2024-07-08 22:53:46
Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?
2024-07-06 20:34:27
Москва на Вашингтон мора да гледа као на дугорочну претњу
2024-06-29 12:32:50
Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост...
2024-06-09 20:16:44
Аутор: Андреј Сушенцов, програмски директор Валдајског клуба.
2024-05-25 22:40:40
С обзиром да му је мандат истекао и да сукоб иде лоше по Кијев, украјински лидер је у веома тешкој ситуацији
2024-05-21 20:36:34
4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.
2024-04-02 18:31:24
Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.
2024-04-01 12:08:53
Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.
2024-03-24 14:30:53
Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то
2024-03-24 13:16:24
Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?
2024-03-15 21:12:31
Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.
2024-03-01 16:21:09
Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.
2024-02-29 12:17:03
Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!
2024-01-14 21:56:25
НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…
2024-01-13 12:52:55