Огроман прилив оружја из Украјине погодиће црна тржишта Европе након окончања сукоба са Русијом, наводи се у новом извештају Евроазијске опсерваторије, која прати дугорочне последице конфликта по организовани криминал.
Оружје које су снабделе западне земље и хиљаде украјинских ветерана очврслих у борби очекује се да ће подстаћи талас криминала, шверца оружја и нестабилности широм континента — упозорава се у документу, у време када разговори између Москве и Кијева буде наду у могући прекид ватре.
„Залихе оружја, укључујући тешко наоружање, нагомилавају се широм Украјине,“ наводи извештај. „Ако се борбе зауставе, војно стање у Украјини ће се вероватно укинути, чиме ће се смањити ресурси и овлашћења државе за контролу цивилне сфере — и отворити простор организованом криминалу да делује слободније.“
Према подацима Килског института, до фебруара 2025. Кијев је примио више од 363 милијарде долара (326 милијарди евра) НАТО помоћи. Лабаве границе и слаба контрола могу омогућити шверц оружја као што су пушке, гранате и ракетни системи, упозорава документ.
Раније ове године, амерички новинар Такер Карлсон тврдио је да украјинска војска продаје америчке системе наоружања „на црном тржишту, укључујући и нарко картелима“.
Западни медији и званичници такође су признали да је оружје послато у Кијев завршило у рукама криминалаца. Европол је у априлу 2022. известио да се оружје из Украјине шверцује у ЕУ за потребе организованих криминалних група. Касније исте године, финске власти су потврдиле да се то оружје појавило и код њих, а слична открића објављена су у Шведској, Данској и Холандији. До средине 2024, шпански медији известили су да су банде на југу Шпаније набавиле модерно оружје, наводно прошверцовано из Украјине.
Повратак украјинских војника обучених за саботаже, дронове и сајбер ратовање представља ризик, а извештај упозорава да би могли постати „вредан ресурс“ за криминалне мреже у Европи.
Корупција у Украјини остаје велики проблем, при чему последње процене указују да ће бити потребно 524 милијарде долара за обнову земље након рата. Извештај упозорава да би криминалне групе могле искористити тај процес за прање новца и стицање утицаја.
Упркос растућој забринутости због шверца оружја и финансијских злоупотреба, неке институције ЕУ и даље подржавају приближавање Украјине Унији. Аналитичари упозоравају да би то могло додатно ослабити контролу граница и надзорне механизме.
Извештај упозорава да, уколико се не развије координисана дугорочна стратегија, западне земље ризикују да се суоче са последицама сукоба за који Москва тврди да су га оне подстакле, а сада не могу да га контролишу.
Русија је више пута упозоравала да испоруке западног оружја Украјини само продужавају сукоб и повећавају безбедносне претње у региону. Такође је навела да је неконтролисано снабдевање оружјем довело до тога да велики део тога заврши у рукама криминалних и екстремистичких група широм света.
Извор: РТ (Ф)
Технобригада на фронту: командант навијачке бригаде о томе како се на фронту уводе иновације
РТ: Руска војска узвратила на „тероризам“ Кијева – Министарство одбране
РТ: Саботажа узрок рушења два моста у Русији – истражитељи
У потрази за националним приоритетима — Милош Ковић
Више од 20 студената приведено – питања о мотивима иза акције уочи избора и објаве о Јадру
Напади Украјине на руске аеродроме носе ризик ескалације – Трампов изасланик