vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
12. нов. 2024, 15:06 / Економија

90% трговине између Русије и Индије одвија се у националним и алтернативним валутама – Москва

Две земље су се договориле о корацима за диверсификацију економске сарадње и решавање трговинског дисбаланса.

90% трговине између Русије и Индије одвија се у националним и алтернативним валутама – Москва
Фото: X / DrSJaishankar
90% трговине између Русије и Индије одвија се у националним и алтернативним валутама – Москва
Фото: X / DrSJaishankar


Удео националних и алтернативних валута у трговини између Русије и Индије достигао је скоро 90%, изјавио је први заменик премијера Русије Денис Мантуров у Њу Делхију у уторак. Током последњих пет година, билатерална трговина између две земље је порасла више од пет пута, чинећи Индију другим највећим трговинским партнером Москве, додао је министар.

Мантуров је у посети Индији како би копредседавао 25. састанком Међувладине руско-индијске комисије за трговинску, економску, научну, техничку и културну сарадњу заједно са индијским министром спољних послова С. Џаишанкаром.

Обраћајући се теми прекограничних плаћања, руски заменик премијера је нагласио да се ово питање пажљиво прати. Билатерална трговина је погођена од 2022. године, када су Русији уведене санкције предвођене САД-ом, а многе руске банке су искључене из SWIFT-а, Visa-е и MasterCard-а, што је навело Русију и њене главне трговинске партнере да користе алтернативне механизме за обрачун трговине.

„Удео националних и алтернативних валута у билатералној трговини расте – већ је достигао 90%. Верујемо да је неопходно наставити рад на проширењу кореспондентних односа између руских и индијских банака“, изјавио је Мантуров.

Док је похвалио стално проширење трговинске и економске сарадње, која „користи од поверења и сигурности изграђених током година“, обе стране су признале да одређени проблеми остају нерешени. Ово укључује велики трговински дисбаланс узрокован брзим растом индијских куповина сирове нафте из Русије. Док су увоз из Русије прошле године износио 61,1 милијарду долара, индијски извоз је био само 4,2 милијарде долара.

„Наш циљ је да обезбедимо уравнотеженију трговину, што ће захтевати решавање тренутних ограничења и предузимање олакшавајућих напора“, изјавио је Џаишанкар у уторак. Истовремено, истакао је важност Русије као поузданог снабдевача сировом нафтом, угљем, уранијумом и ђубривима за Индију, што осигурава њену енергетску и прехрамбену безбедност. Мантуров је такође нагласио важност диверсификације трговине.

„Већ смо повећали извоз пољопривредних производа у Индију, првенствено сунцокретовог и сојиног уља. Русија, поред куповине производа агро-индустријског комплекса из Индије, увози и индустријску опрему, компоненте, фармацеутске производе и супстанце“, изјавио је руски министар. Он је додао да је Москва „чврсто посвећена“ потписивању трговинског споразума између Индије и Евроазијске економске уније (ЕАЕУ), као и билатералног споразума о заштити инвестиција. „Ово у потпуности задовољава потребе наше пословне заједнице“, навео је.

Џаишанкар је нагласио да напори ка уравнотеженијој трговини треба да укључе напредак у преговорима за споразум о слободној трговини између Индије и ЕАЕУ, која обухвата Јерменију, Белорусију, Казахстан, Киргистан и Русију. Идеја о таквом споразуму први пут је предложена 2013. године, а разговори су вођени 2017. године, иако није постигнут даљи напредак. Преговори о споразуму о слободној трговини поново су покренути у марту ове године.

Побољшање повезаности између две земље такође је наведено као један од приоритета. Већина робе се транспортова између две земље преко Суецког канала. Међутим, имајући у виду поремећај глобалних логистичких и ланаца снабдевања због западних санкција против Русије, Москва и Њу Делхи активно развијају алтернативне руте.

Ово укључује Међународни коридор север-југ (INSTC) – руту дужине 7.200 километара која повезује Индију са Русијом, Европом, Централном Азијом и Авганистаном преко Ирана – коридор Владивосток-Ченај који повезује југоисточну обалу Индије са руским Далеким истоком, и Северну морску руту (NSR) која пролази дуж северне обале Русије кроз Арктички океан и сматра се најкраћом бродском рутом између западног дела Евроазије и Азијско-пацифичког региона.


Извор: РТ (Ф)

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација