vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
28. сеп. 2021, 09:42 / Економија

Цена гаса у Европи први пут у историји премашила хиљаду долара

Цена гаса у Европи први пут у историји премашила хиљаду долара
фото: © Петр Ковалев/ТАСС
Цена гаса у Европи први пут у историји премашила хиљаду долара
фото: © Петр Ковалев/ТАСС


Цена гаса на европском тржишту фјучерса на отварању трговања први пут у историји премашила је хиљаду долара за хиљаду кубних метара, следи из података "ИЦЕ фјучерс".

Фјучерси на холандском ТТФ индексу (најликвидније европско чвориште) почели су од 992 долара и до 10:10 по московском времену достигли историјски максимум од скоро 1030 долара, преносе РИА Новости
.

Претходни рекорд забележен је 15. септембра. Тада је цена за хиљаду кубних метара порасла на 963,9 долара.

Цена горива у Европи последњих недеља скочила је више од један и по пут - 1. септембра се гасом трговало по 614 долара за хиљаду кубних метара. Аналитичари сматрају да је то због забринутости око могуће несташице због мале попуњености европских складишта гаса. Осим тога, повећана потражња била је узрокована економским опоравком и временским факторима.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација