vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
02. јул 2021, 13:18 / Економија

Рекордан ниво робне размене Србије и Русије у последњих 11 година

Рекордан ниво робне размене Србије и Русије у последњих 11 година
фото: predsednik.rs
Рекордан ниво робне размене Србије и Русије у последњих 11 година
фото: predsednik.rs

Председник Републике Србије Александар Вучић састаo се данас са министром пољопривреде Руске Федерације Дмитријем Патрушевим, са којим је разговарао о додатним потенцијалима за развој трговине пољопривредно-прехрамбеним производима, као и о сарадњи у области ветеринарске и фитосанитарне контроле, те технолошким иновацијама које би у знатној мери унапредиле стандарде пољопривредне производње у обе земље.


Вучић је истакао да је Руска Федерација један од најзначајнијих спољнотрговинских партнера Србије и да је обим размене пољопривредно-прехрамбених производа у сталном порасту.
 
Саговорници су оценили да је сарадња на изузетно високом нивоу.
 
„Укупна вредност робне размене пољопривредно-прехрамбених производа између Републике Србије и Руске Федерације током 2020. године износила је 480,7 милиона америчких долара, што представља повећање од 10% у односу на вредност размене у 2019. години и рекордан ниво размене у последњих једанаест година“, истакао је председник и додао да Србија жели даљи раст робне размене, али и да се укупни извоз из Србије у наредне три године повећа на најмање 1.5 милијарди долара.
 
Председник Вучић и министар Патрушев су констатовали да би оснивање заједничких компанија у циљу наступа на трећим тржиштима донело изузетно велику корист за обе стране, будући да Србија и Руска Федерација имају врхунске производе којима би могле да покрију добар део потражње на глобалном тржишту.
 
Вучић је такође посебно нагласио значај сарадње у области науке и технолошких иновација између две земље, као и потребу да се и у овој области примене највиши светски стандарди.

Посета директора Спољне обавештајне службе (СВР) Руске Федерације Сергеја Наришкина

Вучић се састао и са директором Спољне обавештајне службе (СВР) Руске Федерације 
Сергејом Наришкином, са којим је разговарао о регионалној и глобалној безбедносној ситуацији, као и о српско-руским односима и сарадњи у различитим областима. 
Двојица саговорника истакли су значај сарадње БИА и СВР у борби против међународног тероризма, као и њихових активности у обавештајном и безбедносном сектору ради успешног одговора на различите изазове.
 
Састанку је присуствовао и директор Безбедносно информативне агенције Братислав Гашић.
 
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација