У присуству председника Србије Александра Вучића, у Пекингу је потписан уговор о стратешком партнерству за РТБ "Бор", као и више других важних економских споразума. Претходно је потписан споразум о улагању у Зрењанин вредан готово милијарду долара.
Уговор о стратешком партнерству између Владе Србије и РТБ "Бора" и компаније "Циђин" потписао је министар енергетике и рударства Александар Антић.
Меморандум о разумевању између Владе Србије и компаније "Шиђаџуанг Џиј" потписао је министар финансија Синиша Мали.
Мали је, такође, потписао и Меморандум о разумевању између Републике Србије и "Шандонг" провинцијске транспортне групације.
Министар Мали потписао је и Протокол о реализацији Меморандума о разумевању Републике Србије и компаније "Ланџоу Гуантунг".
Поред тога, министар Мали потписао је и уговор о набавци опреме, радова и услуга за реализацију капиталног пројекта надзора у саобраћају између Републике Србије и компаније "Хуавеј".
"Данас је велики и важан дан за грађане Србије. Пет великих уговора смо потписали у Кини. Уговор о преузимању РТБ 'Бора', инвестиција од 1,460 милијарди долара. Толико ће доћи у Бор у наредних шест година. Не морам да причам колико ће то променити исток Србије, допринети расту и РТБ-а и тог дела Србије и наше целокупне економије. После четири неуспела покушаја приватизације од 2006. до 2009, успели смо да нађемо партнера који ће стартешки са Владом развијати тај за нас веома важан рудник и предузеће", рекао је министар финансија Синиша Мали.
Указао је да је потписан и уговор са компанијом "Шандонг Линглонг" око нове инвестиције, производње гумâ, нове фабрике гума у Зрењанину, инвестиције од скоро милијарду долара.
Министар Антић и представник компаније "Циђин" потписали уговор за РТБ "Бор"
Даље је, како је додао, потписао уговор са кооперантом те фирме, која исто долази у Зрењанин, и још један уговор са компанијом која намерава да производи цинк-оксид у Зрењанину, у инвестицији вредној око 80 милиона евра, и која ће отворити 280 радних места у том граду.
"Ово је велики дан за Банат. Чак три уговора везана су за Зрењанин", констатовао је Мали.
Рекао је да је потписан и уговор са компанијом "Хуавеј" око увођења видео-надзора у нашој земљи.
"То су огромни уговори, резултат вишегодишњег рада. Имали смо срећу да пронађемо партнера за Смедерево, сада и за РТБ 'Бор', и нове инвестиције у Зрењанин", објаснио је Мали.
"Разговори о новим инвестицијама"
Министар Синиша Мали је рекао да је важно да се свака прилика када се сусрећу председник Александар Вучић и шеф кинеске државе Си Ђинпинг искористи за разговор о новим могућностима, шанси за инвестиције.
"То за грађане Србије значи вишу стопу раста, већу запосленост, веће плате и пензије", нагласио је министар финансија.
Мали је подсетио да смо друга земља у Европи по расту за првих шест месеци, и да са оваквим инвестицијама и улагањима од стране кинеских партнера имамо право да кажемо да у наредних годину до три можемо и морамо да будемо земља са највишом стопом раста у Европи.
Најавио је да ће сутра бити потписан важан уговор о изградњи индустријског парка у Борчи.
"То ће бити парк који ће се простирати на преко 300 хектара. Потписујемо споразум са команијом ЦРБЦ, који потпуно мења перспективу Србије. Велики број кинеских компанија доноси одлуку да долази и инвестира у Европу. Са овим парком, који ће бити први те врсте у Европи, долазиће у Србију. Имаћете десетине нових компанија, што су хиљаде нових радних места", објаснио је Мали.
"Полако се, као мозаик, уклапају коцкице које се односе на процес реформи, на раст, развој кроз нове инвестиције и фабрике. Сваки разговор који имамо са кинеском страном за нас значи или нову фабрику, радно место, километар ауто-пута и зато је стратешко партнерство са Кином веома важно", нагласио је Мали.
Чланови делегације Србије који се налазе у пратњи председника Александра Вучића у посети Пекингу разговарали су с директором Агенције за развој међународне сарадње Кине Ванг Сијаотаом о текућим и будућим пројектима који повезују две земље.
Такође је било речи и о инфраструктурним пројектима у Србији које су почеле да раде или тек треба да раде кинеске компаније.
"Србију и Кину спајају традиционално и искрено пријатељство, које је основ за успешну сарадњу на реализацији инфраструктурних пројеката и захваљујући којем Београд израста у центар за кинеске производне инвестиције у овом делу Европе", рекла је Зорана Михајловић.
Ванг Сјаотао рекао је да Агенција подржава иницијативу да се изгради индустријски парк у Београду, који ће омогућити долазак нових кинеских компанија у Србију.
Банкарски, аутомобилски и авио сектор у Русији бележе боље резултате него пре увођења санкција. Квартални раст економије од 5,5 одсто надмашио је очекивања свих стручњака са којима је разговарао Блумберг
„Значајан удео глобалних инвестиција, трговине и потрошачких активности се премешта у азијске, афричке и латиноамеричке регионе, где живи већина светске популације“, додао је руски лидер
Петер Сијарто је нагласио да „Мађарска на куповину енергије гледа као на ствар физичке реалности, а не као на политичку преференцију и да неће дозволити да било ко врши притисак на њу да напусти било који извор енергије“
„Свакако разумемо да америчке власти настављају са својим санкцијама у овом или оном облику. Ипак, ми се и даље прилагођавамо тим условима, делујући на начин који у потпуности испуњава наше интересе“, изјавио је Дмитриј Песков
Према речима Жозепа Бореља, овај пакет ће укључивати одлуку о увођењу санкција, као и предлоге Савета ЕУ које ће земље ЕУ морати да прихвате да би примениле 12. пакет санкција
„Сигуран сам да, као и у прошлости, садашњи покушаји да се кроз санкције сузбију могућности за наш развој и кретање напред, посебно у сектору нафте и гаса, укључујући и ЛНГ сектор – сегмент који веома обећава, потражња за овим производима је висока – ови покушаји ће пропасти“, изјавио је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков
Дуг америчке владе порастао је за више од 500 милијарди долара на 33,5 билиона долара за мање од месец дана, према подацима америчког Министарства финансија објављеним почетком октобра
„Само погледајте шта се сада дешава. Наш пољопривредни сектор се сналази. Наши авиони стално узлећу. Наша економија има тенденцију раста“, изјавио је Анатолиј Антонов