РТ: Тајни документи откривају планове Лондона да се инфилтрира на Балкан... подривајући Русију

Објављено: 02.08.2021.год.
фото: © Reuters / RT

Недавно објављена студија открива у којој мери британска влада жели да манипулише јавним мњењем у балканским земљама. И нема награде за погађање ко ће бити представљен као „лош момак“ ...


Међу серијом процурелих докумената британске владе који се односе на тајне акције на Балкану налази се и фасцинантна тајна студија, коју су спровели компанија за професионалне услуге "WYG" и анкетар "Ипсос", а која говори о методама супротстављања негативној перцепцији Лондона међу конститутивним земљама региона, као и о врсти пропаганде коју треба користити за манипулацију перцепцијама грађана.

Анализа циљне публике (ТАА) понудила је четири „програмске препоруке“ које нуде „потенцијалне путеве“ за постизање „ширих циљева“ Лондона, међу којима су подршка „позитивној перцепцији“ Велике Британије, 
приступање ЕУ и чланство у НАТО-у и „супротстављање злонамерном утицају трећих страна“. Између осталог наводи се: промовисање медијске писмености међу младим грађанима, подршка „независним“ медијима, финансирање иницијатива за откривање „лажних вести“ и промовисање „историјских прича о пријатељству“ о везама Велике Британије са регионом.

На крају, у документу се наводи да је посебно важно истаћи „везе које су ујединиле Британију и Југославију у борби против фашизма у Другом светском рату“ у јавним порукама, на пример као шту су јавни догађаји финансирани од стране Велике Британије, као и 80. годишњица од инвазије сила Осовине на Југославију. Предложено је да би се овакве иницијативе могле „промовисати кроз догађаје у амбасадама, културне и образовне везе, са новим истраживањима објављеним путем изложби и медија“.
 
Чини се да је Лондон препоруке ТАА усвојио. У јуну ове године одржана је прва званична посета министра одбране Велике Британије Београду, где се Бен Волас састао са његовим српским колегом и председником Александром Вучићем, а која се поклопила са операцијом "Платинасти вук", мултинационалном војном вежбом коју је предводио Лондон у којој је Србија сарађивала са НАТО чланицама.

Волас је присуствовао и откривању спомен обележја на некадашњем аеродрому којим је тајно управљала британска извршна управа за специјалне операције у тада окупираној Југославији, а који је коришћен за евакуацију 11.000 партизанских бораца и рањених цивила у периоду од маја 1944. до јуна 1945. године, који је изградила британска војска. Као одговор на његово откривање, Вучић је изразио наду да би односи између Београда и Лондона могли да достигну „ниво правог партнерства које смо имали као савезници у оба светска рата“. Да ли је овакву линију предложио гостујући британски политичар?

Каква год да је истина, након самита, Велика Британија и Србија потписале су билатерални документ како би „прошириле амбиције“ свог „одбрамбеног ангажмана“ и „отвориле нове могућности за заједничку обуку“.

Главни медији су Воласево путовање оценили као велики дипломатски успех, иако је у бизарном инциденту само неколико дана касније рекао за "Дејли телеграф" да је између две земље потписан и „значајни споразум“ како би се супротставили наводном „злонамерном утицају и манипулацијама“ Русије, што су британска амбасада у Београду и Министарство одбране Србије одлучно негирали.

Јасно је да је министар одбране рекао нешто што није требало, а ТАА јасно ставља до знања да је примарни циљ његових „програмских препорука“ у погледу регионалних медија тајно подривање јавне подршке Москви. У њему се наводи да се „руски“ утицај на Балкану гради на „историјским културним, верским и политичким везама“, при чему председник Владимир Путин ужива највећи рејтинг светских лидера - у Црној Гори (71%) и Србији (86%) међу онима које је анкетирао "Ипсос".
 
Разлози за ово високо поштовање су вишеструки, на пример, ТАА напомиње да се Москва „доживљава као заштитница српских интереса на Косову“, а заузврат Срби виде Русију као „братску нацију, која им даје моралну и политичку подршку”.

Такође се верује да је Србија „штит против НАТО-а“ међу онима који нису заљубљени у војну алијансу. Такво расположење проширено је у целом региону - 98% Срба у БиХ и 80% Срба у Србији противи се чланству у НАТО-у, а само 30% Црногораца има позитивне погледе на војни блок, упркос томе што се њихова земља придружила у јуну 2017. године.

Међутим, ТАА тврди да противљење „ближем повезивању са Западом“, заједно са генерално негативним схватањем Велике Британије, нису легитимна мишљења са разумном или рационалном основом, већ могу настати само као „реметилачка улога Москве“ у региону, за коју се каже да укључује покушаје „подривања сигурности, суверенитета и стабилности“, и као таква је „претња“ којој се треба супротставити.

Међутим, контрадикторно, анализа признаје да су истраживања и анализе указали да су „проруске“ вести или коментари „често домаће производње“ и да су често резултат „онога што локални лидери чине да повећају своју популарност“, а за многе медије се каже да су „отворено проруски оријентисани“. Очигледно, позитивна покривеност и перцепција Москве на Балкану нису производ спољног мешања.
 
Ипак, да би се супротставио овом непријатном стању ствари, Лондон је покренуо грандиозан пројекат, „Подршка великој независности медија на Западном Балкану“, чија је инвестиција 9,5 милиона фунти за период између 2019. и 2022. године. Реализаторима програма нуди се поверљив досије у коме се наводи низ „предложених активности“ које треба покренути.

Предлози укључују стварање „мреже“ женских „новинара из области одбране и дипломатије“, покретање медијске куће која ће објављивати „квалитетне“ текстове, фотографије и видео садржаје доступне на четири главна језика у регији, управљање „фабриком грађанског садржаја“ за обуку младих људи да постану произвођачи садржаја да „идентификују и супротставе се непријатељским наративима“, а такође и настојање да се тајно ангажују утицајни људи на друштвеним мрежама како би ширили прозападну пропаганду.

"Популарни блогери... објављиваће видео записе у којима деле изразито запаљиве дезинформације, од којих ће неки укључивати и теорије завере о НАТО-у, пре него што се открије да су лажне, те ће се позивати пратиоци да им не верују", наводи се у документу.

„Инфлуенсери ће закључити да им је доста гледања лажног и запаљивог садржаја на Јутјубу и другим платформама и позваће публику да буде мудра у дезинформацијама."
 
Забрињавајуће је разматрати да је порицање Министарства одбране Србије да је потписало било какав споразум са Великом Британијом који циља наводни „злонамерни утицај“ Москве могло бити искрено, јер је Београд једноставно увучен у замаскиране тајне напоре Лондона како би побољшао медијске стандарде и у борбу против пошасти лажних информација, не схватајући њихову праву природу и сврху.

Потврђујући ово тумачење, процурели досијеи везани за операцију Лондона са скривеним сплеткама како би се осигурало потпуно и трајно одвајање Косова од Србије у великој мери разјасниле су праву природу иницијативе и улогу Лондона, те је требало да буду далеко од очију јавности и локалних политичара.
 
Јасно је да је потребно у 21. веку изменити чувену Вергилијеву пословицу, те да гласи: "Чувај се Британаца и кад дарове носе."

Аутор Кит Кларенберг, истраживачки новинар у домену улоге обавештајних служби у обликовању политике и перцепције / РТ

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2023-04-06 15:31:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије
Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије

У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.

2023-01-14 14:21:32

Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе
Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе

Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...

2023-01-10 09:35:56

Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године
Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године

Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.

2023-01-06 16:55:13

Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије
Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...

2022-12-23 09:30:16

Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама
Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама

Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.

2022-12-07 10:43:47

Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету
Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету

Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...

2022-12-04 10:34:22

Руско-турски ратови на Дунаву
Руско-турски ратови на Дунаву

РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.

2022-12-04 10:05:41

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: