Седам ратова, 60 добијених битака и ниједан пораз: Најбољи војсковођа у руској историји

Објављено: 22.05.2021.год.
фото: Public domain; Fedor Usypenko / Russia beyond


Звезда Наполеона Бонапарте можда се никад не би уздигла да је Александар Суворов још мало поживео.

„Храбром руском гренадиру никаква војска на свету не може се одупретиˮ - волео је да каже генералисимус Александар Васиљевич Суворов, један од најуспешнијих војсковођа 18. века и највећи ратни стратег у руској историји, пише Russia beyond. Током свог дугог живота (1730-1800) учествовао је у седам ратова, добио 60 битака, а ниједну није изгубио!

 

Суворов се изузетно разликовао од војсковођа своје епохе, који су волели да напредују полако, да своју снагу заснивају на одбрани, а да нападају само ако поседују бројчану надмоћ. „Треба тући умећем, а не бројемˮ, одговарао би им на то Суворов. Паљба из веома непрецизних мускета и још непрецизнијих пиштоља могла је да нанесе озбиљан ударац само слабо покретним метама, сматрао је руски војсковођа. Не треба сопствену војску излагати противничкој ватри, већ противника сломити дрским и брзим нападом бајонетима, чак и када је бројчано надмоћан. „Метак је луда, а бајонет јунакˮ, говорио је он.

Генералисимус је заступао принцип три „ратничке вештинеˮ: процена, брзина и навала. Под проценом подразумевала се способност да се у непријатељској одбрани пронађе слабо место, одлучујућа тачка за главни напад. Брзина се захтевала у доношењу и спровођењу одлука, у борбеним маневрима на бојишту и у маршевима: „Наша спорост ће увећати непријатељске снаге. Брзина и неочекиваност ће га раздражити и поразити.ˮ Навала се односила на доследна и синхронизована дејства добро обучених јединица које заједнички доносе победу. „У два строја је снага, а у три снага и по: предњи кида, други руши, а трећи докрајчиˮ.

Све три ратничке вештине Суворов је успешно примењивао у биткама против Турака, пољских устаника и Француза. Више пута је, мада бројчано слабији (као у бици код Козлуџе 1774. године или код Фокшанија 1789) одлучношћу и смелошћу извојевао победе.

Александар Суворов није имао навику да се крије иза леђа својих војника („Смрт бежи од бајонета и сабље јунакаˮ), што га у бици код Кинбура 1787. године замало није коштало живота. Рањеног Суворова од јањичара је спасао гренадир Иван Новиков.

Истински тријумф руског војсковође била је битка код Римника 1789. Против армије од сто хиљада Турака Суворов је имао на располагању само седам хиљада руских и 18 хиљада савезничких аустријских војника. Истакавши у први план неочекиваност и брзину, Александар Суворов је рано ујутро 22. септембра тајно прешао реку Римну, потукао прве непријатељске одреде и напао са бока главницу турске војске. На турски табор који је био затечен изненадним нападом јурнула је коњица изазвавши панику међу Турцима, после чега је посао завршила пешадија. 20 хиљада непријатеља је изгубило животе, док је међу савезницима страдало око 500 војника. Због храбрости и одважности Аустријанци су Суворова прозвали „Генерал Напред“.

22. децембра 1790. године Александар Суворов је извео немогућ подухват. Његове снаге су заузеле неосвојив турску тврђаву Измаил на обали Црног мора. Суворов је оценио да кључ успеха лежи у брижљивој припреми напада. Недалеко од Измаила подигнуте су земљане и дрвене копије рова и зидина тврђаве и ту су непрекидно одржаване вежбе. Слаба карика гарнизона Ајдослу Мехмед-паше било је то што је број добровољаца у њему био већи од броја обучених војника. Суворов је рачунао на професионализам, искуство и чврстину својих војника и није погрешио: тврђава је пала. Непријатељ је изгубио 26 хиљада војника, док је руска војска изгубила само 2 хиљаде. „На освајање овакве тврђаве човек се може одлучити само једном у животу“, касније је говорио Суворов.

4. новембра 1794. године током гушења пољског устанка под руководством Тадеуша Кошћушка Суворовљева војска је у јуришу заузела предграђе Варшаве Прагу, при чему је погинуло око 12 хиљада пољских војника и грађана. „У пет сати ујутро кренули смо у јуриш, а у девет сати више није било ни пољске војске која је бранила Прагу, ни саме Праге, ни њених становника... За четири сата спроведена је ужасна освета за пораз наших у Варшави!“ – присећао се генерал Иван фон Клуген, мислећи на Варшавски устанак 17. априла 1794. Тада су, на почетку устанка за време јутарњег богослужења уочи Васкрса становници града изненада напали и убили већи део руског гарнизона. Ипак, уочи напада Суворов је грађанима предложио да одмах пређу у руски табор (што је многе и спасло), а својој војсци је наредио: „У куће не улазити, непријатеље који траже милост поштедети, ненаоружане људе не убијати, против жена се не борити, децу не дирати“. Варшава је капитулирала без отпора 9. новембра.

Катарина II је Суворова засипала чиновима и ордењем, али Павле I који ју је 1796. наследио на престолу није био тако благонаклон према чувеном војсковођи. Суворов, који је навикао на једноставан војнички живот, оштро је критиковао обичаје пруске армије које је увео руски император са плетењем кика, пудерисањем и непрекидном стројевом обуком, смотрама и парадама. „Пудер није барут, перика није топ, кика није нож, а ја нисам Немац, него природни Рус“, говорио је он, па је убрзо завршио у прогонству на свом имању.

Међутим, када је почетком 1799. године основана 2. антифранцуска коалиција савезници су од руског монарха тражили да на челу своје војске у Италију коју је непријатељ освојио пошаље управо Суворова. Убрзо су Французи од „Генерала Напред“ претрпели тешке поразе у биткама на реци Ади и на реци Требији, а читав регион је коначно ослободила и заузела аустријска војска.

За италијанским походом уследио је швајцарски, за који ће се испоставити да је био последњи велики подухват остарелог војсковође. Током неколико недеља под сталним притиском надмоћних снага непријатеља Суворовљева војска је кроз борбе прешла Алпе, на путу поразивши генерала Андреа Масену у Мутенској долини. Суворов је успео да сачува изнурену армију, извукавши се из клопке и доводећи до границе Аустрије. „Побеђујући свуда и читавог свог живота непријатеље Отаџбине, недостајало Вам је само једно: да савладате и саму природу, али сада сте и над њом извојевали победу“, написао је у писму Суворову одушевљени цар Павле и наредио да му се додели највиши војни чин генералисимуса.

Име Суворова слављено је широм Европе. Дивили су му се његови непријатељи и његови савезници. Чувени британски поморски војсковођа Хорејшио Нелсон, који је 1805. године поразио француску флоту у Бици код Трафалгара, писао је генералисимусу: „Засипају ме ордењем, али данас сам добио највеће признање: рекли су ми да личим на Вас.“

Адмирал Нелсон

Двојица највећих војсковођа тог времена – Наполеон Бонапарта и Суворов – без сумње су знали један за другог. „Он је јунак, чудесни богатир, чаробњак!“ – записао је генералисимус о француском вођи у писму свом рођаку: „Он побеђује и природу и људе... Пресекао је Гордијев чвор тактике. Не бринући о бројкама, он свуда напада непријатеља и потпуно га разбија. Он познаје несавладиву снагу навале.“ Бонапарта је, са своје стране, био знатно шкртији у својој похвали, тврдећи да је Суворов имао срце, али не и ум великог војсковође. Никада се, међутим, нису срели на бојном пољу, па није могуће тврдити ко је био вештији у ратовању.

Борис Јегоров, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Војно приближавање Казахстана и САД – нова претња мултиполарном свету?

Казахстан се данас показао као један од центара мудре дипломатије не само у региону већ и изван њега: упркос сложеним политичким реалностима и повољном географском положају, влада и народ до последњег остају верни принципу „мултиполарног света“, трудећи се да не наруше крхку равнотежу. С једне стране, земља се граничи са Русијом, а с друге, настоји да што више сарађује са Западом. Међутим, смер односа у последњем периоду померио се ка Сједињеним Америчким Државама, а у свету који се брзо мења, сарадња у области безбедности може постати кључни приоритет у међусобним односима држава и региона. Данас, ако се не предузму мере предострожности, репутација Казахстана као водеће постсовјетске земље региона могла би бити озбиљно нарушена.

Погибија америчког војника: ко ратује на страни Украјине?
Погибија америчког војника: ко ратује на страни Украјине?

Крајем октобра у руским и светским медијима појавила се информација о погибији америчког најамника, који је учествовао у ратном сукобу на територији Украјине. Према јавно изнетим подацима, он се звао Кори Џ. Навроцки – управо тако је било записано у његовој украјинској војничкој картици, коју је добио у септембру 2024. године.

2024-11-14 16:08:09

Зоран Томашевић: Кад ваља следити пример Европе
Зоран Томашевић: Кад ваља следити пример Европе

Поново се враћамо теми такозваног „Регистра штете причињене Украјини“. Подсетимо да се управа датог Регистра одлуком Савета Европе налази у Хагу и да су на његовом челу представници саме Украјине, Италије, Пољске, САД, Немачке и Исланда са Финском.

2024-10-28 17:16:28

Глобална НАТО агресија и ми
Глобална НАТО агресија и ми

Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО лешином, уз позивање на прагматизам и „окруженост“, могу се толерисати само као краткотрајна куповина времена

2024-09-25 18:35:03

Клуб оних који желе да опљачкају Русију или Регистар штете Украјине
Клуб оних који желе да опљачкају Русију или Регистар штете Украјине

Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете, изазване агресијом Руске Федерације против Украјине“.

2024-09-18 17:14:51

Перспективе Балкана, или: Црногорци не љубе ланце
Перспективе Балкана, или: Црногорци не љубе ланце

У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан, који је Србију потчинио Аустроугарској и плановима Запада да се Балкан претвори у „буре барута“

2024-08-21 18:03:31

Урушавање демонократије
Урушавање демонократије

Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану

2024-07-12 23:37:28

Руски добровољци у бици за Беланицу
Руски добровољци у бици за Беланицу

2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...

2024-07-05 07:46:07

Национални суверенитет и социјална правда
Национални суверенитет и социјална правда

Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа

2024-06-13 19:31:41

Светосавље Српство Спашава
Светосавље Српство Спашава

Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.

2024-05-19 14:31:40

НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз
НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници

2024-05-14 22:21:32

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин
Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

2024-04-15 12:49:26

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: