Стаљинградска битка је била преломни тренутак у конфронтацији СССР-а и Трећег рајха. После ње је многима у свету постало јасно да је нацистичка Немачка осуђена на пропаст, пише Russia beyond.
1. Битка код Москвe
Велики отаџбински рат 1941-1945. Артиљеријско оруђе на ватреном положају на прилазу Москви. 01.11.1941.
SputnikУ октобру 1941. године СССР је био на ивици катастрофе. У борбама око града Вјазме, само 200 км од Москве, Црвена армија је изгубила милион људи – изгинулих, рањених или заробљених. Вермахту је тако отворен пут према главном граду.
Свеже дивизије из Сибира, са Урала и руског Далеког истока, нису још биле пристигле да се придруже одбрани Москве, па је совјетска команда задржавала непријатеља свим расположивим средствима. И поред тога, Немци су незадрживо напредовали, тако да су 2. децембра јединице Друге тенковске дивизије заузеле насеље Красна Пољана удаљено свега тридесетак километара од Кремља.
Немачка команда је била уверена да је слом Црвене армије неминован. Уздајући се у последњи одлучујући напад, она је игнорисала чињеницу да су немачке трупе услед сталних совјетских контранапада биле исцрпљене и преоптерећене, а тенковске и моторизоване дивизије су тешко савладавале многобројна минска поља на прилазима граду. Поред тога, почели су проблеми са снабдевањем и масован помор коња изазван недостатком сточне хране на почетку зиме.
Петог децембра су Западни фронт Георгија Жукова и Југозападни фронт Константина Тимошенка кренули у велику контраофанзиву, што непријатељ никако није очекивао. Задобивши снажан ударац, исцрпљене немачке трупе су почеле великом брзином да повлаче од престонице, а понегде је њихово повлачење прерасло у панично бекство. Тек почетком јануара 1942. године Немцима је пошло за руком да стабилизују фронт.
„Офанзива на Москву је пропала. Све жртве и напори наших храбрих трупа су биле узалудне“, написао је у својим „Успоменама једног војника“ генерал Хајнц Гудеријан. Стратегија блицкрига је доживела крах. Одбачене 100-250 километара од Москве, немачке трупе више нису представљале озбиљну претњу за совјетску престоницу.
2. Стаљинградска битка
Стаљинградска битка
Heritage Images/Getty ImagesУслед слома совјетских трупа код Харкова у мају 1942. године Вермахту се пружила прилика да крене у велику офанзиву у правцу нафтних налазишта на Кавказу и Стаљинграда, крупног совјетског индустријског центра који је уједно био и важно саобраћајно чвориште на Волги. Губитак овога града био би права катастрофа за Црвену армију.
Стаљинград је готово потпуно уништен у масовним бомбардовањима и непрекидним жестоким уличним борбама. Пружајући очајнички отпор Немцима, јединице 62. армије су биле принуђене да се повлаче према реци, где су последњим снагама држале минијатурне парцеле на подручју фабрика „Црвени октобар“ и „Барикаде“.
„Били смо вашљиви и гладни, али у неком тренутку смо постали острвљени тако да ја већ нисам више имао нимало сажаљења ни према себи, ни према Немцима... Тукли смо се крајњом жестином за сваки комад зида, а ноћу смо и ми и Немци пузећи покушавали да се провучемо кроз фабричке пролазе и тунеле. Нама је био циљ да нађемо храну и муницију, а Немцима да нас потисну у реку. Непрекидно су избијали окршаји мањих група прса у прса“, написао је касније редов 138. стрељачке дивизије Миља Розенберг.
Совјетске трупе су сачекале да се немачка 6. армија потпуно „заглави“ у граду, а онда су 19. новембра 1942. снажно удариле у њена крила која су бранили лоше наоружани Румуни. Пробивши њихове одбрамбене положаје, Црвена армија је затворила обруч око групације непријатељских снага које су бројале 330.000 војника. Била је то једна од најкрвавијих битака у историји човечанства. Обе стране су укупно имале око два милиона убијених и рањених.
Слом код Стаљинграда је снажно уздрмао Трећи рајх и његове савезнике, који су кришом почели да траже начин како да се извуку из конфликта. Турска је коначно одустала од агресивних планова које је имала у погледу Совјетског Савеза. Назирао се коренити преокрет у Другом светском рату.
3. Курска битка
Курска избочина. Напад јединица Пете гардијске тенковске армије у рејону Прохоровке.
Иван Шагин/SputnikУ лето 1943. године Немци су се спремали за велику офанзиву на централном делу совјетско-немачког фронта, на подручју града Курска. Вермахт је на том правцу потукао Црвену армију и надао се да ће повратити стратешку иницијативу у рату, изгубљену после Стаљинградске катастрофе.
Немци су рачунали на фактор изненађења, али је он овога пута изостао. Совјетска војна обавештајна служба је благовремено открила припреме непријатеља за офанзивну операцију „Цитадела“, и чак је сазнала да је њен почетак планиран за 5. јул.
У бици код Курске избочине са обе стране је учествовало два милиона људи, 4.000 авиона и 6.000 тенкова, тако да је то била највећа тенковска битка свих времена.
На главним правцима напада Немци су наишли на чврст отпор совјетских трупа и за недељу дана су напредовали само десетак километара. „Битка је била толико тешка и напорна да се ја још увек добро сећам како сам пред крај дана сматрао да бих се обрадовао ако бих био рањен или убијен“, написаће касније командир минобацачке чете Јевгениј Окишев: „Толико су нерви већ били напети, а уз све то и јака врућина, нема хране... Наши ровови су били на узвишењу око кога је са свих страна био брисан простор који су контролисали Немци“.
Подневши немачки напад Црвена армија је кренула у велику контраофанзиву и потукла ослабљеног непријатеља. Вермахт је коначно изгубио иницијативу у рату против СССР-а и почео да се повлачи на запад. „И на Источном фронту више није било мирних дана“, истакао је Хајнц Гудеријан у „Успоменама једног војника“.
4. „Багратион“
Партизани улазе у ослобођени Минск, јул 1944. године.
V.Mezhevich, V.Shuba/TASSУ лето 1944. године Црвена армија је против Вермахта применила његово оружје, тј. стратегију „муњевитог рата“, односно блицкрига. Она је показала способност да добро координираноом применом тенковских јединица и авијације за кратко време пробије моћну непријатељску одбрану, опколи и брзо уништи крупне групације непријатељских трупа.
Велика совјетска офанзива против групе армија „Центар“ у Белорусији почела је 23. јуна 1944. године. За немачку команду је то било непријатно изненађење. Она је сматрала да је Црвеној армији још увек приоритет офанзива у правцу Украјине кроз коју се може стићи до нафтних налазишта у Румунији.
Ованзивна операција „Багратион“ добила је име по руском војсковођи из Отаџбинског рата против Наполеона 1812. године. Трајала је нешто више од два месеца. За то време су совјетске трупе напредовале 600 километара на запад, ослободиле су територију Белорусије и део источне Пољске, стигле до прилаза Варшави и Источној Пруској. Група армија „Центар“ је изгубила пола милиона људи – убијених, рањених и заробљених, и фактички је престала да постоји.
Битну улогу у операцији „Багратион“ одиграли су белоруски партизани. Они су указивали Црвеној армији на најрањивија места у непријатељској одбрани, али су и сами задавали ударце из позадине, помажући совјетским трупама у одлучујућим тренуцима битке. „Сваким даном је растао списак фашистичких ешелона који су слетели са пруге захваљујући диверзијама“, написао је маршал Иван Баграмјан у мемоарима објављеним под насловом „Тако смо ишли ка победи“: „Железнички саобраћај у фашистичкој позадини је фактички био парализован. Хитлеровцима није било ништа лакше ни на путевима. Партизани им ни ту нису давали мира ни дању ни ноћу“.
17. јула 1944. године улицама Москве је спроведена колона немачких војника заробљених током борби у Белорусији. У такозваној „Паради побеђених“ у совјетској престоници учествовало је 57.000 немачких војника и официра, укључујући и неколико десетина генерала.
5. Битка за Берлин
Велики отаџбински рат, 1941-1945 г. Напад на Рајхстаг. Мај 1945.
SputnikРади офанзиве на главни град Трећег рајха совјетска команда је концентрисала снаге које су бројале преко два милиона људи. Њима се супротставило 800.000 војника Вермахта, СС дивизија и немачке народне милиције (Фолксштурм). Немци су претворили град у неприступачну тврђаву, а на прилазима је било неколико линија дубоко ешелониране одбране.
Далекометна артиљерија 79. стрељачког корпуса „честитала је фиреру рођендан“ тако што је 20. априла 1945. године извршила први артиљеријски напад на Берлин. Након пет дана Црвена армија је опколила град.
Скоро недељу дана су вођене жестоке борбе за престоницу нацистичке Немачке. Немци су сваку улицу претворили у линију одбране препуну барикада, бункера, ровова и митраљеских гнезда. Што су совјетске трупе биле ближе центру отпор је био јачи.
Окршај за Рајхстаг је почео 30. априла. У рану зору 1. маја на његовом крову је подигнута црвена застава, али су окршаји трајали током целог тог дана.
После Хитлеровог самоубиства 30. априла ново немачко руководство се обратило совјетској команди нудећи примирје, али је СССР одговорио да ће прихватити само беспоговорну капитулацију. Немци су то одбили и борбе су настављене новом жестином, али нису потрајале. Већ 2. маја је берлински гарнизон коначно капитулирао.
„Наши ратници су у борбеним дејствима испољили велико надахнуће, херојство и дрскост. Зрелост наше армије и њено узрастање у ратним годинама потпуно су одражени у берлинском окршају. Војници, млађи и старији официри и генерали су у берлинској операцији показали да су стваралачки зрели, одлучни и изузетно храбри људи“, написао је маршал Георгиј Жуков. У борбама за немачку престоницу изгинуло је преко 75.000 совјетских војника.
Борис Јегоров, Russia beyond
Казахстан се данас показао као један од центара мудре дипломатије не само у региону већ и изван њега: упркос сложеним политичким реалностима и повољном географском положају, влада и народ до последњег остају верни принципу „мултиполарног света“, трудећи се да не наруше крхку равнотежу. С једне стране, земља се граничи са Русијом, а с друге, настоји да што више сарађује са Западом. Међутим, смер односа у последњем периоду померио се ка Сједињеним Америчким Државама, а у свету који се брзо мења, сарадња у области безбедности може постати кључни приоритет у међусобним односима држава и региона. Данас, ако се не предузму мере предострожности, репутација Казахстана као водеће постсовјетске земље региона могла би бити озбиљно нарушена.
Крајем октобра у руским и светским медијима појавила се информација о погибији америчког најамника, који је учествовао у ратном сукобу на територији Украјине. Према јавно изнетим подацима, он се звао Кори Џ. Навроцки – управо тако је било записано у његовој украјинској војничкој картици, коју је добио у септембру 2024. године.
2024-11-14 16:08:09
Поново се враћамо теми такозваног „Регистра штете причињене Украјини“. Подсетимо да се управа датог Регистра одлуком Савета Европе налази у Хагу и да су на његовом челу представници саме Украјине, Италије, Пољске, САД, Немачке и Исланда са Финском.
2024-10-28 17:16:28
Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО лешином, уз позивање на прагматизам и „окруженост“, могу се толерисати само као краткотрајна куповина времена
2024-09-25 18:35:03
Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете, изазване агресијом Руске Федерације против Украјине“.
2024-09-18 17:14:51
У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан, који је Србију потчинио Аустроугарској и плановима Запада да се Балкан претвори у „буре барута“
2024-08-21 18:03:31
Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану
2024-07-12 23:37:28
2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...
2024-07-05 07:46:07
Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа
2024-06-13 19:31:41
Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.
2024-05-19 14:31:40
Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници
2024-05-14 22:21:32
Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу
2024-04-15 12:49:26
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2024-04-06 21:31:39
ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији
2024-04-03 19:35:02
Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата
2024-03-11 17:45:31
Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије
2024-02-21 19:52:26
Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.
2024-01-27 23:58:49
Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила
2024-01-26 15:42:47
Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати
2024-01-11 20:35:26
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
2023-11-23 18:13:30
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59