У ноћи између 21. и 22. јула 1941. године одиграла се Битка за Москву – једна од најдраматичнијих ваздушних битака у Другом светском рату. На град се устремило 220 немачких бомбардера. Битка је трајала пет сати. Главни циљеви су били Кремљ, електрана на Раушском кеју, здање Централног комитета Сверуске комунистичке партије (бољшевика), фабрике и железничке станице.
Да би успешно извршили овај стратешки важан задатак Немци су у другој флоти Луфтвафеа формирали специјалну групу од преко триста тешких бомбардера типа Heinkel He 111, Junkers Ju 88А и Dornier Do.215B, а у совјетску позадину су убацивали групе са радио-пријемницима и радио-предајницима како би унапред означили правце лета на Москву, пише Russia beyond.
Руководство СССР-а је било свесно да Луфтвафе има доста искуства у бомбардовању великих европских градова и зато је план одбијања напада прављен од почетка јула. Совјетски ловци су имали задатак да дочекају немачке авионе на 200-300 километара од Москве и не дозволе им да открију локације на којима су размештене јединице противваздухопловне одбране града и баражни балони.
Московске трупе ПВО су имале преко 1.000 зенитних оруђа, 300 митраљеза, преко сто баражних балона и око 600 рефлектора који су правили огроман осветљени појас широк 40 километара, већи чак и од домета противваздухопловних оруђа. Ловачки корпус је имао око 600 ловаца, од тога су половина били авиони новог типа. На непријатеља су мотриле јединице за ваздушно осматрање, узбуњивање и везу, као и радарске станице, и у случају потребе су најављивале опасност.
Sputnik
Непосредно пре првог налета на Москву у граду је изведена командна штабна вежба у којој је разрађена добра стратегија деловања приликом напада, а Кремљ, Московско градско веће (Моссовјет) и други важни објекти су камуфлирани тако да изгледају као обичне зграде. Хитлер је 14. јула издао наредбу о почетку ваздушног напада на Москву, затим су одабрани пилоти, а у ноћи између 21. и 22. јула напад је почео.
Немци су се добро припремили за први налет. У свакој групи је био водећи авион, групе су летеле у ешалонима, са временским размацима и на различитим висинама, а радио-предајници који су били постављени на земљи обезбеђивали су одличну координацију између посада. Напад је почео ноћу јер су Немци знали да у ловачким пуковима ПВО Москве нема много пилота ноћних ловаца и да многи зенитни митраљези и оруђа немају рефлекторе.
На знак узбуне се дигао у небо једанаести ловачки пук. Управо он је дочекао прву групу немачких бомбардера. Немци су летели у сабијеној групацији, без пратње ловаца, и сами су себе покривали митраљеском паљбом. Капетан Константин Титенков је напао главни авион митраљеском ватром, а у другом кругу је успео да га обори. То је пореметило координацију немачких бомбардера, па и целу њихову формацију.
Затим су у борбу кренули пилоти дванаестог ловачког авионског пука. Пристизале су нове групе бомбардера покушавајући да обиђу рефлекторе и избегну ватру из зенитних батерија. Тада је одлучено да се неколико зенитних батерија уједини и створи ватрени зид. Совјетске зенитне батерије су отвориле ватру пре него што су се немачки авиони приближили и тако су направиле ватрени штит. То је био срачунат психолошки потез јер се неће свако одважити да крене у продор гроз густ облак експлозија. И заиста, већина немачких пилота је одустала од задатог циља, па су избацили бомбе насумице.
Изненађење је приређено и следећим групама непријатељских бомбардера. Они су током лета видели мноштво рефлектора који су осветљавали простор, па су се због тога подигли на висину од 4.500 метара и приближили Москви. Већ су се били спремили да избаце бомбе кад их је радиста упозорио на балоне.
То је било неочекивано. Немци су добро знали да се балони не подижу изнад 2.000 метара, а овде су били на два пута већој висини. И они су се вратили избацивши бомбе насумице. Оберлајтнант Бетхер, један од најбољих пилота бомбардера, овако је описао напад на совјетску престоницу:
„Од свих летова које сам извео на Истоку најтежи су били ноћни напади на Москву. Зетнитна паљба је била веома интензивна и забрињавајуће густа.
Први налет на Москву је одбијен. Луфтвафе је у њему изгубио 22 бомбардера. Па ипак, поједини авиони су успели да се пробију и баце бомбе на град. Страдало је преко 600 људи, оштећене су пруге, водовод, гасовод и далеководи, а на подручју града је избило много пожара. Оштећено је преко 30 зграда. Захваљујући добро организованим дејствима противваздухопловне одбране и ловачких пукова избегнута су већа разарања. Немцима није дозвољено да сравне Москву са земљом, како су у почетку планирали.
Узгред, током ваздушних напада житељи Москве су користили метро као склониште. Увече је народ чекао у реду да уђе и заузме што боља места у вагонима. Предност су имале жене са малом децом.
Russia beyond
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59
Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.
2023-07-15 06:37:08
Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.
2023-07-15 06:16:12
Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.
2023-07-14 21:57:57
“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”
2023-07-14 21:40:28
На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.
2023-06-14 23:59:51
Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније
2023-05-27 22:43:19
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-05-05 12:05:55
Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили
2023-04-08 18:03:39
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2023-04-06 15:31:39
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
2023-02-04 16:30:22
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41