Вешто манипулишући радио-везом са Абвером совјетски обавештајци су „скратили“ Немце за десетине шпијуна, за неколико милиона рубаља и неколико победа у најважнијим биткама на Источном фронту.
Једне зимске ноћи крајем 1941. године на немачке положаје код Можајска у Московској области пребегао је човек који се представио као припадник црквено-монархистичке организације „Престо“ и борац против бољшевика спреман да помогне Немцима у свргавању совјетске власти.
Био је то Александар Демјанов, који је заправо радио за совјетску обавештајну службу. Тако је активирана операција „Манастир“, једна од најуспешнијих акција у историји совјетске обавештајне службе, пише Russia beyond.
Идеални кандидат
Александар Петрович Демјанов („Хајне“), тајни агент совјетске контраобавештајне службе.
Министарство одбране РФАлександар је био шармантан, образован и интелигентан, одлично је говорио немачки, имао је племићко порекло и углед у круговима „белих“ емиграната. Само је веома мали круг људи у Москви био упознат са чињеницом да је совјетска обавештајна служба врбовала Демјанова још током 1930-их.
У јулу 1941. године совјетске специјалне службе су формирале фиктивну организацију „Престо“, коју су наводно чинили илегалци из монархистички настројених кругова. Они су, тобоже, очекивали долазак немачких трупа у главни град СССР-а. Демјанов је дејствовао у име те организације. Конспиративно име му је било „Хајне“.
Повратак у СССР
Александар Демјанов „Хајне“ на вези са немачким „центром“.
Министарство одбране РФПрвобитно је замишљено да Демјанов доспе у Берлин и тамо се инфилтрира у кругове представника руске емиграције који су сарађивали са Немцима и да успостави тесан контакт са немачком обавештајном службом.
Немци су, међутим, дуго и исцрпљујуће проверавали Демјанова. Чак су га изводили пред стрељачки вод, не би ли га заплашили. На крају су одлучили да га искористе као свог агента на територији СССР-а. Тако је операција „Манастир“ попримила неочекивани обрт.
Војник тајне службе за радио-везу у иностранству.
BundesarchivПосле неколико месеци обуке у Абверовој школи за војне обавештајце Александар је добио псеудоним „Фламинго“ и послат је на совјетску територију.
Почетак игре
Када се „Хајне“ вратио у Москву (где се одавно мислило да је пропао), одлучено је да се нове околности искористе за радио-игру са Немцима.
Абверова машина за шифровање „Енигма“.
BundesarchivПре свега је било потребно да „Фламинго“ стекне поверење немачке обавештајне службе и докаже ефикасност антибољшевичке илегале. Зато је обавестио Немце да „Престо“ припрема диверзије у совјетској позадини.
Убрзо затим совјетске новине почињу да објављују вести о „сарадницима нациста“ и експлозијама које су они изазвали на индустријским објектима на Уралу и у Сибиру. Све то није имало везе са стварношћу, али су Немци почели да верују „Фламингу“.
Незамењиви агент
Заштита неба изнад Москве. Радиотехничке јединице ПВО које осматрају ваздушни простор. Москва, јун 1941.
Анатолиј Гарањин/SputnikНа годишњицу почетка операције Барбароса, 22. јуна 1942. године, немачко ратно ваздухопловство је припремало поклон за фирера у виду масовног ваздушног напада на Москву. Немци су наложили Демјанову да осмотри стање противваздухопловне одбране у совјетској престоници и ускоро су добили овакав извештај: „У граду је велики број нових ловачких авиона и оруђа ПВО. У најскорије време ће бити примењена нова техничка средства која омогућавају пресретање авиона у широком дијапазону и на великим висинама“. Операција је журно обустављена.
Министарство одбране РФ
Временом је „Фламинго“ постао један од најдрагоценијих Абверових агената на Источном фронту. Трећи рајх је био запљуснут дезинформацијама које су ради веће убедљивости биле „разблажене“ потпуно тачним подацима. Немци су обавештавали „Фламинга“ о диверзантима и обавештајцима које су убацили на територију СССР-а, па је совјетска државна безбедност хватала те људе и поједине међу њима укључивала у радио-игру против ранијих послодаваца. Тако је неутралисано преко 20 непријатељских агената и уједно је заплењено неколико милиона рубаља.
Крупне операције
Офанзива код Ржева, Северозападни фронт, 1942.
Анатолиј Гарањин/SputnikОперација „Манастир“ је одиграла кључну улогу у великим биткама на Источном фронту. „Хајне“ је 4. новембра 1942. године саопштио Немцима да Црвена армија неће напасти код Стаљинграда, него на Северном Кавказу и код Ржева. Немци су своје резерве усмерили на ту страну.
Због тога је пропала совјетска офанзива код Ржева, позната као операција „Марс“, али је зато Шеста немачка армија опкољена код Стаљинграда, што је за Немце било велико изненађење.
„Жуков није знао за ту обавештајну игру и то га је скупо коштало. У офанзиви код Ржева изгинуло је на хиљаде наших војника под његовом командом. Он је у мемоарима написао да је резултат те офанзивне операције био незадовољавајући. Жуков никада није сазнао да су Немци били обавештени о нашој офанзиви у правцу Ржева и да су због тога усмерили толику војску на тај део фронта“, написао је непосредни Демјановљев руководилац Павел Судоплатов.
Јуриш на Рајхстаг, мај 1945
SputnikИзмеђу осталог, „Хајнеове“ дезинформације су допринеле да Немци неколико пута одложе офанзиву код Курска, захваљујући чему је Црвена армија добила на времену и успела боље да се припреми.
Занимљиво је да је совјетско руководство наградило Александра Демјанова орденом Црвене звезде, а немачко руководство Витешким крстом. Немци су до краја рата веровали да је агент „Фламинго“ потпуно лојалан Трећем рајху.
Борис Јегоров, Russia beyond
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59
Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.
2023-07-15 06:37:08
Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.
2023-07-15 06:16:12
Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.
2023-07-14 21:57:57
“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”
2023-07-14 21:40:28
На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.
2023-06-14 23:59:51
Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније
2023-05-27 22:43:19
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-05-05 12:05:55
Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили
2023-04-08 18:03:39
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2023-04-06 15:31:39
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
2023-02-04 16:30:22
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41