Мао Цедунг (Кина)
Оснивач Комунистичке партије Кине и њен вођа (1893 – 1976) једном је био велики пријатељ Совјетског Савеза. Током грађанског рата у Кини СССР је подржавао његове комунистичке снаге, а Мао је 1949. посетио Москву, живео у Стаљиновој резиденцији и потписао споразум о пријатељству и узајамној помоћи.
Нешто касније се разочарао у Совјетски Савез. Није му се допало што је Никита Хрушчов осудио Стаљинов култ личности и био спреман да живи у миру са капиталистичким западним светом. Од касних педесетих година до Маове смрти Кина је била непријатељ Совјетског Савеза, ништа мање опасан од Сједињених Држава, а једном су чак СССР и Кина за длаку избегли Трећи светски рат.
Ким Ил Сунг (Северна Кореја)
Сергеј Гунејев/Sputnik, Pixabay
Пре него је постао лидер Северне Кореје Ким Ил Сунг је водио герилски рат за ослобођење Кореје од јапанске окупације (1910-1945). Тако је доспео и у СССР. Почетком четрдесетих година борио се против Јапана као официр Црвене армије.
Ким Ил Сунг је волео свој војнички позив и није желео да се меша у политику. „Желим да командујем пуком, дивизијом... шта ће ми политика“, говорио је. Али руководство Совјетског Савеза је сматрало да је он одличан кандидат за министра одбране. „Ја о политици ништа не знам и не желим да знам“, жалио се Ким Ил Сунг.
Пошто је Кореја ослобођена од јапанске окупације и под утицајем СССР и САД сместа подељена Ким Ил Сунг је полако почео да се пробија на политички врх, склањајући с пута чак и просовјетске фигуре. Користећи војну и економску помоћ СССР Ким је блиско сарађивао са Кином и заменио марксизам-лењинизам Џуче идејом, која је постала званична идеологија Северне Кореје.
Хо Ши Мин (Вијетнам)
AP, Pixabay
Хо Ши Мин (1890 – 1969) је од двадесетих година посвећени марксиста и као избеглица из Вијетнама посетио је СССР 1923. те се упознао са Лавом Троцким. Оснивач је Комунистичке партије Вијетнама и предводио је борбу против колонизатора.
Ратни сукоб са Французима а затим и са проамеричким Јужним Вијетнамом му није дозволио да поново посети Москву. Али совјетски пријатељи су помагали његову владу, сматрајући га главним савезником у Индокини. Хо Ши Миново тело су после смрти балсамовали совјетски стручњаци и он и данас лежи у маузолеју у Ханоју, као Лењин у Москви.
Гамал Абдел Насер (Египат)
Getty Images
Најпопуларнији арапски лидер свог времена, симбол арапске борбе за независност Насер (1918 – 1970) није био комуниста, штавише забранио је активност Комунистичке партије Египта. Али то није био разлог да не постане највећи пријатељ СССР-а на Блиском истоку. У ратовима између арапских земаља и Израела Москва је подржала Арапе и пружала Насеру финансијску помоћ.
„Западне снаге су чиниле све што је могуће да се умешају у послове Египта, али ми смо се томе снажно супротставили“, говорио је Насер Хрушчову 1958. „СССР је искрен према нама Арапима, то потврђују наши пријатељски односи.“
Највећа узајамна љубав је испољена 1964. када је Насер посетио Москву, а Хрушчов му уручио орден Хероја Совјетског Савеза.
Ерих Хонекер (Источна Немачка)
Getty Images
Најпознатији мурал на Берлинском зиду је свакако пољубац Брежњева и Хонекера. Вођа СССР-а је био познат као човек који воли да се љуби на сусретима са државницима, а Хонекер, лидер Источне Немачке од 1971. до 1989. је посебан случај. У Источној Европи је тешко било наћи вођу који би био лојалнији Совјетском Савезу.
Комуниста Хонекер је провео осам година у затвору за време Хитлеровог режима. А после поделе Немачке направио је каријеру у Социјалисточкој партији. Хонекер је такође био Херој Совјетског Савеза.
Фидел Кастро (Куба)
Reuters, Pixabay
Кад је твој пријатељ спреман да због тебе почне Трећи светски рат, то већ нешто значи. У име комунизма Кастро је био спреман: током Карипске кризе 1962. он је фактички молио Хрушчова да не повлачи ракете са Кубе, које су Американци сматрали директном претњом.
Хрушчов није био баш задовољан Фиделом, говорећи: „Не могу да верујем Кастру... Јуче нам је предлагао да почнемо нуклеарни рат... Да није изгубио разум? Можда га ни нема?“
Криза се срећом завршила на миран начин. Кастро није чуо Хрушчовљеве речи, остао је пријатељ Совјетског Савеза и помагао многе „мале треће светске ратове“ (у грађанском рату у Анголи учествовало је 50.000 Кубанаца). Кастро је више пута посетио Совјетски Савез и преживео већину својих совјетских пријатеља (Хрушчова, Брежњева, Андропова), па и сам распад супердржаве.
Олег Јегоров, Russia beyond
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52
На једном од улаза у највећу луку Азовског мора, још из даљине, на узвишеном положају и преко таласастог асфалта, видим споменик. Људска фигура која држи нешто у уздигнутој руци. Прво мислим да је неки памјатник Великог отаџбинског рата 1941-1945. Као она жена с мачем над Стаљинградом. Примичући се мијењам претпоставку у кип свеца са крстом. На крају се сви у колима смијемо. То је светитељ – гвожђа. Ливац држи своју куку, рукохватом окренуту небу.
2022-04-30 09:24:56
Такозвана Независна Држава Хрватска била је стара мање од три недеље када је извршила прво масовно...
2022-04-29 11:06:27
Операција извлачења војника ЈНА из Чапљине 1992. године
2022-04-23 10:55:05
Други пут у Маријупољу, али први пут видим море. Плитко и неслано. Зато га неки зову језером. Видио сам и мртве. Пуно мртвих људи. Леш Азовца у Гагаринској улици у изгледа као воштана лутка. Нико га не склања већ мјесец дана. Два цивила у непосредној му близини сахранили у лијевак од авиобомбе. Њега нико неће. С великим закашњењем схватам да нијесам на сету постапокалиптичног филма, већ да се сценографија у њима прави копирајући снимке какве управо хватам.
2022-04-22 16:12:11
Највећи град на обали Азовског мора. Пола милиона становника. Опет сам напољу. И на терену. И у иностранству. На улазу у Маријупољ бијах прије више од мјесец дана, али ни један пасош ми не би помогао тада да уђем, пише оснивач портала Фронтал.срб
2022-04-16 16:10:08
Англосаксонци и даље верују да имају шансу да изолују Русију
2022-04-16 09:06:36
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2022-04-06 06:42:26
У рату прво страдају путеви. Не само што их разрују камиони, тенкови и други тешкаши. Па се онда не поправљају. Рат пресјече главне правце. Оне куд је човјек научио да иде. Људска жеља и потреба кваса, надолази као вода испред бране, па бира прву проходну уџерицу да настави околним путем, тамо гдје га је линија фронта исјекла.
2022-03-31 16:47:46
Текст Владимира Кршљанина за Политику
2022-03-23 13:35:51
Пре тачно 20 година, 12. фебруара 2002. године, у Хашком трибуналу је почело суђење бившем председнику...
2022-02-12 15:59:51
Ових дана новинари и политичари коментаришу преговоре у Рамбујеу сваки са својих политичких позиција. Исход преговора им је сада познат. Како је те преговоре у време њиховог догађања видео командант Треће армије, генерал-пуковник Небојша Павковић, који је са својим борцима био на борбеним положајима на који су непрекидно били на удару шишпарских терористичких снага, видећемо из његовог Ратног дневника. Припремио контраадмирал у пензији Бошко Антић
2022-02-09 18:38:08
За само један дан, хрватски нацистички савезници убили су више од 2.300 српских цивила у три села и једном руднику, а да нису испалили ни метак
2022-02-08 13:29:46
На измаку прве ратне године, децембра 1914, објављен је у листу „Пијемонт” некролог палом мајору Велимиру...
2022-01-23 11:46:46