Годинама уназад у светској штампи Република Дагестан, најјужнији субјект Руске Федерације, описивана је као „најопасније“ место у Европи, где су сукоби исламских милитаната са снагама безбедности готово свакодневна појава. Да ли је баш тако прочитајте у репортажи нашег дописника Игора Дамјановића, где ћете поред главних знаменитости републике бити у прилици и да сазнате због чега су Дагестанци дубоко захвални једном Србину.
Луси Eш, новинарка британског BBC-ија, пре равно 7 година написала је текст под насловом „Дагестан – најопасније место у Европи“. У том тексту Ешова дословно наводи: „Експлозије бомби су готово свакодневне, као и пуцњава између полиције и милитаната, а постоје и приче о тортури и нестајању људи“. Колико је у тексту Луси Еш било истине, а колико пословичног BBC-ијевог претеривања и преувеличавaња негативног контекста када је Русија у питању, из данашње перспективе сложно је оценити. Посебно пошто сам недавно први пут посетио Републику Дагестан. Међутим, Дагестан данас је све, само не оно што је Луси Еш о њему написала пре равно 7 година.
Global Look Press
Зидине Дербента
Министарство туризма ДагестанаУ Махачкалу вратио сам се посетивши Кајакенски административни округ. На пређених преко 300 км што магистралних, што локалних путева, приметио сам само једну патролу саобраћајне полиције. У престоници Махачкали полиција је била неприметна чак и у касним вечерњим сатима. У граду ради већи број ноћних клубова, а моји домаћини препоручили су ми да посетим места са живом музиком. По атмосфери у ноћним клубовима Махачкале, стекао сам субјективни утисак да најпопуларније песме веома подсећају на српски турбо фолк.
Сергеј Фадејчев / TAСС
Можда најбољу илустрацију колико се слика данашњег Дагестана разликује од описа BBC-ијеве новинарке од пре 7 година, показује ниво обезбеђења државних институција. На улазу у зграду Кајакенског административног округа и Министарства спорта у Махачкали једино приметно обезбеђење био је портир. Нешто обимнију заштиту запазиo сам у здању Владе Републике Дагестан, али никако не строжији режим безбедности од оног који влада у зградама државних институција Црнe Горе и Србије.
Интезиван природни прираштај
Површина Републике Дагестан износи 50.270 м2. Брдско-планинских предели обухватају за нијансу веће пространство од равнице. Дужина дагестанске обале Каспијског мора износи око 530 км. Плаже су углавном покривене ситним песком, а температура мора у време летње сезоне просечно је око 25 степени. Клима је умерена и слична је медитеранској, што овом поднебљу даје одличне природне услове за развој туризма.
Херој СССР-а генерал Александар Салујанов (други слева)
У време распада Совјетског Савеза на територији Републике Дагестан живело је мање од 2 милиона становника. Процене говоре да је популација републике у 2018. години пребацила бројку 3 милиона, од чега је у престоници Махачкали настањено близу милион људи. Можда нигде на свету нећете срести толику националну и језичку разноликост на релативно малом простору, као у Дагестану. Овде живи око 30 националних заједница, од којих су готово све сачувале посебне обичаје и језик. Најбројнији су Аварци, којих је нешто мање од 30%. Чини се да је основни интегративни фактор десетина различитих народа и култура у Републици Дагестан руски језик.
Reuters
Колико су Дагестанци поносни на спортске успехе својих земљака најбоље илуструје пример да се у згради Министарства спорта налази и „Музеј спортске славе Дагестана“. Стална поставка овог необичног музеја обухвата фотографије, занимљиве предмете и освојена одличја спортиста који су име Републике Дагестан прослављали широм света. На челу музеја налази се шармантна млада дама Камила Гамацаева, иначе у млађим категоријама европска и светска шампионка у теквондоу. Повреда колена прекинула је Камилину спортску каријеру, али је руководећом функцијом у музеју ипак остала у свету спорта. „Веома ми се допада стил који примењују ваше шампионке Милица Мандић и Тијана Богдановић. Заиста су сјајне девојке, одлични борци. Истина са њима нисам имала прилике да се непосредно борим на такмичењима.“ – испричала нам је Гамацаева и додала да је у 2 наврата одмерила снаге са девојкама из Србије и да је у оба меча била победник.
Игор Дамјановић и Камила Гамацаева
„Добро се сећам вашег Југословена Шабана Сејдиуа. Иста смо генерација, био је изванредан борац. Ја нисам имао прилике да се против њега непосредно борим, јер је био 2 категорије испред мене. Ипак Сејдиу се у полуфиналу Олимпијаде у Москви 1980. године састао са нашим Дагестанацем Сајпулом Абсаидовим и доживео пораз. Абсаидов је касније победио свог наредног у финалу и дошао до златне олимпијске медаље“ – испричао ми је Магомед –Хасан Абушев, олимпијски шамион из Москве у рвању слободним стилом до 62 килограма. Абушев се такође подсетио да се ривалство Сејдиуа и Абсаидова наставило и следеће године, на Светском првенству у Скопљу. И на домаћем терену за Сејдиуа победу је однео дагестански борац, само овог пута у финалу.
Игор Дамјановић и Магомед - Хасан Абушев
Зајнал Салаутдинов
Пре неколико дана, такође у Каспијску, у дворани која носи име Алија Алијева, 5-оструког првака у рвању у 60-им годинама, успешно је организовано и Светско првенство у самбоу. Организовање међународних манифестација на највишем нивоу још је један показатељ да су времена хаоса и нестабилности у Дагестану далеко за нама.
Циљ Европско првенство у падобранству
Поред традиционалних борилачких спортова у Републици Дагестан у последње време поклања се и значајна пажња развоју падобранског спорта. Руслан Абдулатипов, председник Федерације падобранског спорта Републике Дагестан за Russia Beyond је коментарисао: „Прошле године организовали смо „Куп Каспија у сећање на хероје пилоте Дагестана“. Планирамо да у овој години манифестацији дамо међународни карактер, а потрудићемо се да званично уђе и у календар светске федерације ФАИ.“ Абдулатипов је такође истакао да су падобранци из Србије и осталих балканских земаља добродошли на предстојећем такмичењу, подвлачећи да су: „Услови на аеродрому Новокајакент идеални за такмичења у падобранском спорту. Планирамо да на такмичењима која су сада у оптицају стичемо даља искуства и у догледно време будемо кадри за организовање такмичења великог формата, укључујући и европско првенство.“
Са састанка са председником Владе Републике Дагестан, Артјомом Здуновим
Аеродром Новокајакент направљен је почетком Другог светског рата и у употреби остао до средине 60-их година. Око пола века био је потпуно напуштен, да би му Абдулатипов заједно са својим сарадницима, уз подршку председника Кајакенског административног округа Магомедемина Гаџијева, делимично вратио некадашњу намену. О организовању међународних манифестација на аеродрому Новокајакент било је речи и приликом састанка са председником дагестанске владе Артјомом Здуновим, који је ове планове подржао.
Популаризација падобранског спорта међу младима један је од задатака федерације на чијем челу се налази Абдулатипов. У Махачкали постоји бесплатна државна школа падобранства, коју у овом моменту похађа 120 дечака и девојчица. Валкиз Ибрагимова, наставница у овој школи, испричала је да постоји велико интересовање омладине, али и да „недостаје практична примена теоријских знања која децу учимо у школи. Надам се да ће се у догледно време обезбедити потребни услови за интезивније организовање практичне наставе и конкретне примене стечених знања.“
Кавказко гостопримство
Reuters
Оно по чему су познати готово сви кавкаски народи је гостопримство и укусна национална кухиња. Ни Дагестан није изузетак. На дагестанској трпези наћи ћете незаобилазни шашлик, разна јела од јагњетине и телетине спремљене на роштиљу, чудо (врста пите), укусну рибу из Каспијског мора, салате и специјално зачињену туршију, а све сервирано уз одлични дагестански коњак. Атмосфера у ресторанима и порције, неупоредиво обимније него рецимо у Москви и Санкт Петерсбургу, подсећа неодољиво на српске кафане.
Оно по чему туристичка понуда Дагестана донекле заостаје за светским стандардима је хотелски смештај. Међутим, евентуалне недостатке овдашњих хотела крајње ефектно компензују природне лепоте, споменици културе, фантастична кухиња и традиционално кавказко гостопримство.
Игор Дамјановић, Russia beyond
Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.
Извор зла и корупције је западна „демократија“. Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле све сфере друштвеног живота, буду корумпиране од стране Запада
2025-01-05 18:26:39
Српски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији „НАТО: 25 година експанзије“ тврдио да је Северноатлантска алијанса модеран тројни пакт, који треба да бити проглашена егзистенцијалном претњом човечанству.
2024-12-18 23:14:58
Казахстан се данас показао као један од центара мудре дипломатије не само у региону већ и изван њега: упркос сложеним политичким реалностима и повољном географском положају, влада и народ до последњег остају верни принципу „мултиполарног света“, трудећи се да не наруше крхку равнотежу. С једне стране, земља се граничи са Русијом, а с друге, настоји да што више сарађује са Западом. Међутим, смер односа у последњем периоду померио се ка Сједињеним Америчким Државама, а у свету који се брзо мења, сарадња у области безбедности може постати кључни приоритет у међусобним односима држава и региона. Данас, ако се не предузму мере предострожности, репутација Казахстана као водеће постсовјетске земље региона могла би бити озбиљно нарушена.
2024-12-11 13:50:24
Крајем октобра у руским и светским медијима појавила се информација о погибији америчког најамника, који је учествовао у ратном сукобу на територији Украјине. Према јавно изнетим подацима, он се звао Кори Џ. Навроцки – управо тако је било записано у његовој украјинској војничкој картици, коју је добио у септембру 2024. године.
2024-11-14 16:08:09
Поново се враћамо теми такозваног „Регистра штете причињене Украјини“. Подсетимо да се управа датог Регистра одлуком Савета Европе налази у Хагу и да су на његовом челу представници саме Украјине, Италије, Пољске, САД, Немачке и Исланда са Финском.
2024-10-28 17:16:28
Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО лешином, уз позивање на прагматизам и „окруженост“, могу се толерисати само као краткотрајна куповина времена
2024-09-25 18:35:03
Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете, изазване агресијом Руске Федерације против Украјине“.
2024-09-18 17:14:51
У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан, који је Србију потчинио Аустроугарској и плановима Запада да се Балкан претвори у „буре барута“
2024-08-21 18:03:31
Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану
2024-07-12 23:37:28
2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...
2024-07-05 07:46:07
Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа
2024-06-13 19:31:41
Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.
2024-05-19 14:31:40
Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници
2024-05-14 22:21:32
Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу
2024-04-15 12:49:26
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2024-04-06 21:31:39
ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији
2024-04-03 19:35:02
Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата
2024-03-11 17:45:31
Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије
2024-02-21 19:52:26
Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила
2024-01-26 15:42:47
Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати
2024-01-11 20:35:26
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
2023-11-23 18:13:30
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17