Петог децембра 2018. године навршава се 77 година од преломне контраофанзиве Црвене армије током Битке за Москву.
Битка за Москву је једна од најдраматичнијих страница Другог светског рата. Многима у свету је застао дах у нади да ће Црвена армија зауставити немачке трупе за које се тада чинило да су непобедиве. Војна кампања (на Западу познатија као операција „Тајфун“) обухватила је прилично велику територију данашње Русије и трајала је од 30. септембра до 4. децембра 1941. године, после чега су Руси прешли у контраофанзиву до коначног пораза немачких трупа код Москве 20. априла 1942.
Према првобитним плановима било је замишљено да немачке трупе разбију совјетски отпор још у септембру 1941. године, али су до прилаза Москви стигле тек крајем новембра. Хитлерову офанзиву на совјетску престоницу је између осталог омело и лоше време. Током летњих месеци и у септембру време је одговарало немачкој армији, али су средином октобра већ пале прве обилније кише после којих су путеви постали врло блатњави. Из тог разлога је немачка офанзива привремено заустављена. Пауза је трајала две недеље, да би са првим мразевима пут ка Москви поново био отворен.
Па ипак, Немцима је победа све време измицала из руку, иако им је у почетку изгледало да ће све бити лако.
План операције „Тајфун“ и немачке офанзиве на Москву од октобра до децембра 1941. године.
Дејвид М. Гланц и Џонатан М. Хаус, „Када су се сукобили титани“Може се рећи да су Немци изгубили битку за Москву на самом почетку рата, још у јулу и августу 1941. када нису успели да опколе и униште резерве Црвене армије, чију су снагу веома потцениле. Али и поред тога, још увек постоји мит да су Хитлеру дошли главе сурова руска зима и „генерал мраз“.
Истина је, међутим, да је Хитлер имао на располагању само четири топла месеца на почетку рата и да је за то време требало брзо да разбије Црвену армију која (како му се чинило) није била довољно спремна и довољно опремљена, али није успео да ефикасно искористи своју предност. Немачке трупе су улагале максималне напоре како би извршиле наређења врховне команде на терену, али тај план није остварен из објективних разлога, а не због лошег времена. Наиме, Немци су се на Источном фронту суочили са далеко жешћим отпором него што су очекивали. Хитлер је то признао у тајном разговору са председником Финске Густавом Манерхајмом.
Том питању је посвећен низ научних истраживања. Она у великој мери уливају поверење јер су њихови аутори млади и идеолошки потпуно независни западни историчари из Немачке, Енглеске и САД, којима су између осталих били доступни и руски војни архиви.
Немачка није могла да разбије совјетску армију, пре свега зато што је Совјетски Савез био у предности по одређеним параметрима. На пример, Црвена армија је имала велике резерве, првенствено у тенковима и људству. Могла је рачунати у најмању руку на 15 милиона људи! То је уједно био и велики индустријски потенцијал, на пример за производњу сопственог оружја. Већина погона је била пребачена преко Урала на исток.
Поред тога, рачунало се и на младе и енергичне кадрове у војсци. Совјетски Савез се у овом рату упорно борио јер се није радило само о могућности војног или политичког краха, него о претњи физичким истребљењем целог народа. Немци су на окупираним совјетским територијама вршили погроме и зверски поступали са цивилним становништвом, Јеврејима, Ромима и људима који су се супротстављали фашистичком режиму. Хитлерове трупе су биле посебно сурове према ратним заробљеницима. Због тога није ни чудо што су се совјетски грађани, без обзира на комунистичку диктатуру, одазвали Стаљиновом позиву да пруже отпор.
Немачки окупатори стрељају партизане.
Дејвид Стахел, „Битка за Москву“Постоји још један фактор који је допринео победи СССР-а, а који се често губи из вида. То је био друштвени поредак у земљи. Стаљин је у Совјетском Савезу, као и Хитлер у Немачкој, имао сву власт у својим рукама, али се његова диктатура знатно разликовала од Хитлерове. Наиме, Стаљина су се плашили чак и његови најближи сарадници и зато су совјетски генерали износили само своје најбоље предлоге, док Хитлер често није обраћао пажњу на било чије савете и инсистирао је на својим заблудама. Поред тога, он је веома потцењивао противника.
Хитлера је победила Црвена армија, а не руска зима
Један од кључних момената који помажу да се одгонетне разлог Хитлеровог пораза у бици за Москву јесте веома крвава Смоленска битка, која се одиграла 1941. године у централном делу фронта и трајала од јула до септембра. У том периоду је СССР изгубио 700.000 војника. Између осталог, у њој је учествовао велики број немачких тенкова и оклопне технике, усмерене против Москве. И поред великих губитака, далеко већих од непријатељских, Црвеној армији је пошло за руком да привремено заустави продор немачких јединица према Москви и примора немачку команду да измени првобитне планове, што је на крају осујетило успешну реализацију плана „Барбароса“.
Исто тако су Немци изгубили много драгоценог времена, војника и резерви у септембарској бици за Кијев, тако да су на Москву усмерили своје последње снаге, које су биле осуђене на пораз чак и да се није умешала руска зима.
Да је мит о зими био истина, Хитлер би могао да покуша да заузме Москву у лето 1942, али то се није догодило јер је совјетска престоница била добро брањена, а немачке трупе врло исцрпљене. Због тога су Немци могли да напредују само на оним деловима фронта где их Црвена армија није очекивала, или тамо где није била добро припремљена да одбије напад. Ето из ког разлога је 1942. године Хитлер уместо Москве одлучио да пребаци снаге на југ, где је доживео и свој други велики пораз у бици за Стаљинград.
Из истих разлога Хитлер није могао да заузме ни Лењинград – није имао довољно ресурса, јер их је изгубио у биткама код Смоленска, Кијева и Москве.
Совјетска карикатура офанзиве немачких војника на Москву.
Дејвид Стахел, „Битка за Москву“Постоји још један мит који је широко распрострањен у земљама бивше Југославије. Наиме, често се говорило да је Москву спасао војни преврат у Југославији 27. марта 1941. године. Хитлер је тада, наводно, био принуђен да пребаци снаге у Југославију, чиме је на неколико недеља одложен напад Немачке на СССР.
Тај мит се често помиње „у пакету“ са митом о „генералу мразу“. Чињенице, међутим, говоре да је Хитлер независно од драматичних догађаја у Југославији планирао да нападне СССР у јуну 1941. године јер су у то време метеоролошки услови били најповољнији за офанзиву.
Немци су очекивали муњевиту победу, али се то није догодило захваљујући невероватној чврстини и снази војника Црвене армије. Због тога није правично тврдити да су Хитлера на Источном фронту победиле временске прилике!
Треба поменути још једну чињеницу која је допринела победи СССР-а у бици код Москве. То је војна Парада на Црвеном тргу 7. новембра 1941. И поред тога што се фронт налазио само 100 км од Москве, совјетско руководство се одважило на тај потез, тј. на организовање Параде са циљем да се подигне борбени дух народа. И тај циљ је постигнут.
Совјетска контраофанзива 1941.
Александар Верт, „Русија у рату 1941-1945.“Најзад, још једном треба истаћи да је преломни тренутак у рату био 5. децембар 1941. године. Тада је Црвена армија извршила прву успешну контраофанзиву против исцрпљених немачких трупа које су се зауставиле јер нису могле даље напредовати – нису имале резервно људство, гориво, подршку авијације и артиљерије, па чак ни зимско одело и обућу, због чега су војници морали да пљачакају цивиле јер би се у противном посмрзавали као што се некада догодило са великом Наполеоновом армијом.
Црвена армија је за потребе одбране Москве пребацила своје најбоље дивизије са руског Далеког истока, а поред тога је и са Запада почела да добија неопходну помоћ у намирницама и оружју. У таквим околностима измучена и гладна немачка армија близу Москве није имала никакве шансе за победу и била је принуђена да се повуче. Био је то први пораз Хитлерових трупа у Другом светском рату. Управо тада је почео дуг и крвав пут до победе над фашизмом.
Милан Мрђеновић, Russia beyond
Ако ико има и право и обавезу да се законски огради од НАТО утицаја, онда је то Србија, као највећа жртва НАТО злочина. Покушаји компромиса и сарадње са НАТО лешином, уз позивање на прагматизам и „окруженост“, могу се толерисати само као краткотрајна куповина времена
Борбена дејства у Украјини још нису ни близу краја, али су земље колективног Запада већ почеле да се баве традиционално најважнијим питањем за њих — финансијским, створивши „Регистар штете, изазване агресијом Руске Федерације против Украјине“.
2024-09-18 17:14:51
У продужетку Кримског рата убијен је Кнез Михаило Обреновић јер се дрзнуо да у сарадњи са Русијом ради на стварању Балканског савеза. На престо је доведен његов рођак Милан, који је Србију потчинио Аустроугарској и плановима Запада да се Балкан претвори у „буре барута“
2024-08-21 18:03:31
Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану
2024-07-12 23:37:28
2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...
2024-07-05 07:46:07
Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа
2024-06-13 19:31:41
Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.
2024-05-19 14:31:40
Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници
2024-05-14 22:21:32
Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу
2024-04-15 12:49:26
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2024-04-06 21:31:39
ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији
2024-04-03 19:35:02
Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата
2024-03-11 17:45:31
Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије
2024-02-21 19:52:26
Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.
2024-01-27 23:58:49
Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила
2024-01-26 15:42:47
Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати
2024-01-11 20:35:26
И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане
2023-11-23 18:13:30
Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.
2023-09-23 13:28:53
КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?
2023-08-21 18:40:17
„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит
2023-08-14 17:00:59
Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.
2023-08-08 23:49:16
Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.
2023-08-01 16:04:59
Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.
2023-07-15 06:37:08