„Мекејна и Срби мрзе скоро исто колико и Руси“

Објављено: 30.08.2018.год.
фото: © РИА Новости

"Крв српских мушкараца, жена, деце и стараца, као и крв становника Београда, Новог Сада, Ниша и других градова су на рукама не само Клинтона и Тачија, него и Мекејна"


Пише Кирил Бенедиктов, политолог, аутор политичке биографије Доналда Трампа "Црни лабуд" за РТ

Америка жали за Џоном Мекејном.

Многи истакнути амерички политичари изнели су емоцинална саопштења поводом смрти старог републиканског сенатора. Почаст сенатору из Аризоне одали су и бивши председници САД, Џорџ Буш и Барака Обама - оба противкандидати Мекејну на изборима 2000 и 2008. године. Гувернер Аризоне заступао је земљу 36 година у Конгресу САД. Највероватнији његов заменик Даг Дјуси је написао на свом твитер налогу: "Гигант. Икона. Амерички херој. Боже благослови сенатора Џона Мекејна. Никада неће бити заборављен."

Мекејну ће бити одате последње почасти, које дуго нису биле приређене за преминулог америчког политичара. Довољно је рећи да ће опроштај сенатора трајати читаву недељу. Ковчег са телом Мекејна, претходно је у пратњи почасне поворке, превезен у престоницу Аризоне - Феникс. Тамо ће се налазити до данас (четвртка) - у баптистичкој цркви где помен одају становници Аризоне, државе коју је Мекејн представљао у Конгресу САД од 1982. године.

Потом ће ковчег бити пребачен у Вашингтон у Белу кућу. Потом ће се у суботу, 1. септембра у главној катедрали у Вашонгтону одржати комеморација на државном нивоу. Пре Мекејна овакве почасти имали су још председнци Ајзенхауер, Форд и Реаган. Након тога, 2. септембра Мекејново тело ће коначно бити сахрањено на гробљу у Војно-поморској академији Анаполису.

Америка већ дуже време није видела такву сахрану.

У поређењу са бројним похвалама и ламентима, скромно саучешће председника Доналда Трампа ("Моје најдубље саучешће и поштовање породици сенатора Џона Мекејна. Наша срца и молитве су са вама!") је изгледало скоро као увреда.
Али Трамп није имао разлога да воли покојног Мекејна, нити је лицемерје икад било једна од његових мана.

O смрти Мекејна огласили су се и једни такви велики политичари као што су Петро Порошенко (који је назвао Мекејна "великим државником" и "великим пријатељем Украјине") и Михаил Сакашвили ("Сви ми смо дужни да му одамо почаст и да запамтимо да он није био само национални херој Америке, већ и национални херој Грузије", чија је смрт "ненадокнадив губитак Грузије и целог света").

Чак и у руским медијима и друштвеним мрежама, упркос недељи, било је на стотине саопштења посвећених Мекејну. У суштини, наравно, критички - али било је оних који су "одали признање" принципу и храбрости покојног сенатора.

И ево у патриотском сегменту. За руску опозицију Мекејнова смрти постала је највећа бол. Када је познати опозициони новинар дозволила себи да напише на фејсбуку лепе речи, на њу се обрушио низ увреда. Да ли је сенатор из Аризоне био толико популаран међу москвским и санкт-петербуршким либералима? А ако је тако, зашто?

Одговор, како се често дешава, лежи на површини.

Џон Мекејн је свом својом душом мрзео Русију и Русе. У том смислу, био је типичан представник америчке елите. За ВАСП (скраћеница за белог англосаксонског протестанта), овај феномен је уобичајен. У америчким политичким круговима има пуно таквих, ако не и велика већина - али Мекејн је учинио мржњу према Русији његовим главним принципом и уверењем.

"Ја нисам антируски настројен. Ја сам више про-руски од режима који вас данас лоше води", рекао је Мекејн, што не треба никога да доведе у заблуду. Шта год је био Мекејн, знао је да се прихвати мржње према целој једној нацији у отвореном писму, упућеном народу, барем мудро. Дакле, овим речима, себе је изградио "чуварем" интереса обичних грађана Руске Федерације, "потлачених нечовечним режимом домородаца КГБ-а". Али у пракси, у ствари, све је било потпуно другачије.

У августу 2008. године, када је сенатор Мекејн водио своју кампању за америчког председника, грузијски председник Сакашвили мучки је напао Јужну Осетију, започевши кратки крвави рат. Као резултат овог кратког, петодневног рата, убијено је неколико стотина цивила, укључујући жене и децу. Иза кулиса грузијске агресије био је сенатор Џон Мекејн, убеђујући "великог пријатеља" Михаила Сакашвилија да Сједињене Америчке Државе чврсто подржавају његову борбу са "северним медведом". Мекејн, наравно, није бринуо о Јужној Осетији - планирао је да користи тему грузијско-руског сукоба због своје предизборне кампање.
 

Његов план je биo да брзо сломи ефикасну операцију руске војске како би принудила Грузине на мир, али крв погинуле деце Цхинвала и убијених руских мировњака у касарнама није само на рукама Сакашвилија, него и на рукама сенатора из Аризоне.

Познате су Мекејнове речи - "Данас смо сви Грузини", а у контексту догађаја из августа 2008. звуче као искрено признање саучесништва у геноциду.

"Када је Грузија отишла у ескалалацију сукоба са Русијом, он је инсистирао на томе да "смо сви Грузини" и стекао се утисак да је спреман да покрене трећи светски рат због сукоба који нема никакве везе са Сједињеним Државама", написао је о покојном сенатору, уредник "Американ конзерватив" Даниел Ларисон. А Ларисон је апсолутно у праву - Мекејн би са задовољством покренуо трећи светски рат, ако би то зависило од њега, само да би уништио Русију коју је мрзео.

Не заборављају Мекејна ни у Србији. Био је један од оних америчких политичара који су топло поздравили одлуку Била Клинтона да земљу подвргне "хуманитарном бомбардовању" како би одвојио Србију од њеног срца - Косова. Није случајно што је бивши "премијер независног" Косова, који је постао кључна веза у европском саобраћају дроге и бивши лидер милитаната Хашим Тачи, увек називао Мекејна "драгим пријатељем". Иако тешко болестан, Мекејн је примио Тачија у Вашингтону и обећао му подршку у стварању косовских оружаних снага, толико потребних за косовске Албанце како би одрезали од Србије све више територије и угасили последњи отпор у северним деловима региона у којем још живи православно српско становништво.

То значи да је крв српских мушкараца, жена, деце и стараца, које су убили милитанати ОВК, као и крв становника Београда, Новог Сада, Ниша и других градова током НАТО бомбардовања, на рукама, не само Била Клинтона и Хашима Тачија, него и на рукама сенатора Мекејна.



Мекејна и Срби мрзе скоро исто колико и Руси. Можда, јер су Срби одувек били веома наклоњени својој "старијој браћи". Сада Мекејн у Украјини: "Украјинци желе савез са Западом, желе да буду део европске цивилизације, а не Русије" (цитат из интервјуа са Мекејном за "Радио Слобода" , објављен после посете сенатора Мајдану у Кијеву још у децембру 2013. године ).

Допринос Мекејна за државни удар у Украјини и грађански рат у Донбасу који је уследио не може никако, а да се не помене. То значи да крв деце Доњецка, Горловке, Авдјејевке и Дебаљцева, као и пепела спаљених живих људи у Одеси лежи и на савести покојног сенатора.

Управо због тога, због његове животињске мржње према Русији и Русима, сенатор Џон Мекејн је добио постхумне почасти без преседана. И кад год се још једном у иностранству чује славуј како запева песму о томе како Запад жели да види Русију у породици демократских земаља, корисно је сетити шта је национални херој говорио.

Али због својих бројних греха - или злочина, како би неко више волео - сенатор Џон Мекејн ће сада давати одговоре пред највишим ауторитетом. А нама остаје да запамтимо или запишемо ради лојалности - имена оних који најгласније изражавају тугу у вези са смрћу ватреног непријатеља Русије и руског народа. За сваки случај.

Кирил Бенедиктов, политолог, аутор политичке биографије Доналда Трампа "Црни лабуд", РТ

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2023-04-06 15:31:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије
Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије

У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.

2023-01-14 14:21:32

Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе
Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе

Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...

2023-01-10 09:35:56

Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године
Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године

Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.

2023-01-06 16:55:13

Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије
Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...

2022-12-23 09:30:16

Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама
Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама

Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.

2022-12-07 10:43:47

Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету
Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету

Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...

2022-12-04 10:34:22

Руско-турски ратови на Дунаву
Руско-турски ратови на Дунаву

РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.

2022-12-04 10:05:41

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: