Извор: Восток / РТ
У кинеској сонди "Чанге 4" која се налази на тамној страни Месеца успешно је проклијало семе у минијатурној и вештачкој биосфери, пружајући наду за будућа одржива космичка путовања на велике удаљености.
China gets a cotton seed on the moon for the first time The probe Chang'e 4, which on January 3 successfully landed on the hidden side of the satellite brought with it other rapeseed potatoes and arabidopsis seeds as well as fly eggs of the fruit and some yeast pic.twitter.com/qKEmWiA8ns
— never forget that you are the owner of your own de (@latinouluis) January 15, 2019
Сонда је извела прво у историји меко слетање на тамну страну Месеца 3. јануара након 20-дневног путовања са Земље. Током пута, летелица је носила семе памука, уљане репице и кромпира, које се чувало у вештачком стању мировања у затвореном паковању величине седам инча, са ваздухом, водом и земљом.
Биљке су изабране зато што су мале, али издржљиве и које могу расти у ограниченом и тешком окружењу.
First in human history: A cotton seed brought to the moon by China's Chang'e 4 probe has sprouted, the latest test photo has shown, marking the completion of humankind's first biological experiment on the moon pic.twitter.com/CSSbgEoZmC
— People's Daily, China (@PDChina) January 15, 2019
Семе је почело да расте када је контрола са Земље почела да их наводњава, а семе памука постало је први лунарни изданак. Биљке су наравно раније узгајане и на Међународној космичкој станици.
Семенке памука су биле прве које су се појавиле, али је и семе уљане репице и кромпира проклијало, рекао је портпарол мисије на прес конференцији.
Биљке се налазе у запечаћеној посуди у сонди у којој је створена вештачка биосфера за коју се кинеска влада нада да ће бити рани претходник много већих пројеката који би једног дана могли бити основа за будућа одржива космичка путовања на велике удаљености.
Кинески "Пиплс дејли", експеримент је назвао "завршетком првог биолошког експеримента човечанства на Месецу".
"Узели смо у обзир будући опстанак у космосу", рекао је професор Кси Генгђин, главни човек експеримента.
"Сазнања о расту ових биљака у ниско-гравитационом окружењу омогућиће нам да поставимо темеље за наше будуће успостављање космичке базе", додао је Генгђин.
Кина је такође данас објавила и нове видео снимке са тамне стране Месеца.
Лажи о губицима Војске Југославије – Бошко Антић
РТ: Руска војска узвратила на „тероризам“ Кијева – Министарство одбране
Више од 20 студената приведено – питања о мотивима иза акције уочи избора и објаве о Јадру
Британска војна помоћ Украјини: Ко стоји иза пропасти украјинских „специјалних операција“?
Председник Србије није издао Русију – како да не
Израел тражио од САД да се придруже нападу на Иран – наводи Axios
РТ: Украјинско чланство изостављено из завршне изјаве НАТО самита – Блумберг