Потпредседник Владе и министар одбране Милош Вучевић открио је данас у Бачком Добром Пољу спомен-бисту потпуковнику Горану Остојићу страдалом начелнику штаба 63. падобранске бригаде, заједно са Марином Остојић супругом страдалог хероја са Кошара.
Венац крај спомен-бисте положили су изасланик председника Републике и врховног команданта Војске Србије Милорад Вељовић, министар Вучевић у пратњи начелника Управе за људске ресурсе (Ј-1) Генералштаба Војске Србије бригадног генерала Сава Иришкића и команданта 63. падобранске бригаде бригадног генерала Ненада Зонића, чланови породице потпуковника Остојића, представници државних, покрајинских и локалних власти, представници Удружења ветерана 63. падобранске бригаде и многобројни грађани.
Обраћајући се присутнима, министар Вучевић рекао је да је част, понос, али и велика одговорност говорити пред „истинским јунацима који су часно испуњавали своју војничку заклетву“ и додао да су „слабе наше речи за њихова дела“ и да је тешко говорити о некоме „ко је био храбар и храбрији од најхрабријих, јунак над јунацима“.
- Наша обавеза као држава Србија је да се ово никада не заборави и да немамо опет проток времена од готово 25 година, а да се не сетимо својих хероја или да то тихо и стидљиво говоримо или да покушају поново да нам избришу сећање и памћење на оно што смо и ко смо. Србија никада не сме да дозволи да се забораве сви јунаци и сви они који су се борили за грађане наше државе да бисмо ми данас могли слободно да причамо на свом језику, да бисмо могли слободно да живимо. Никада нећемо заборавити људе којима је љубав према Србији била изнад љубави према сопственим животима. Зато су њихови подвизи вечни, а њихова имена уклесана у име које најлепше звучи – Србија - нагласио је министар одбране.
Према његовим речима, потпуковник Горан Остојић Остоја био је један од најбољих младих официра у некадашњој Војсци Савезне Републике Југославије, а судбина је учинила да оде у вечност и легенду „као највећи патриота, див, јунак великог срца, најхрабрији међу најхрабријима“.
- Погинуо је тог проклетог 28. јула 1998. године у рејону Јуничких планина, у близини надалеко чувене, сада и епски опеване, карауле Кошаре. Погинуо је командујући најбољима међу најбољима, својим војницима чувене и славом овенчане 63. падобранске бригаде. Погинуо је наш Остоја спречавајући илегално наоружавање шиптарских терориста и њихово убацивање из Албаније на Косово и Метохију - рекао је министар Вучевић и додао да је Остојић као начелник штаба 63. падобранске бригаде, био омиљен као старешина, неустрашиви ратник који је дао свој живот на олтар отаџбине покушавајући да из заседе извуче своје колеге, браћу и саборце, те поручио да његово родно Бачко Добро Поље, његов Врбас и цела отаџбина Србија не смеју никада да га забораве.
Министар одбране рекао је да за разлику од оних који су се стидели и ћутали о нашим јунацима, данас Србија поносно говори о истини, херојству, другарству, патриотизму, о Бици на Кошарама, и не само о њој, и одаје почаст страдалим јунацима.
- Данас Србија јача своју војску, јер нема државе без снажне војске и више никада се неће поновити да неко административним мерама укида наше славне јединице, да неко одузима заставе 63. падобранској или 72. бригади, јер су те заставе овенчане њиховим победама и одликоване страдањем њихових припадника. Данас Србија, а сигуран сам и сутра, неће се одрећи ниједне јединице ни своје војске и својих јунака, јер је то обавеза и њихов аманет према нама. Србија је свесна да ће увек бити и рода и изрода, али никад неће дозволити да се баци љага или сенка прошлости на наше хероје. Снажно и поносно ћемо чувати нашу Србију. На то нас обавезује и Горан Остојић и многи други хероји који су страдали где год Срби живе - нагласио је министар Вучевић.
Како је истакао, „нећемо дирати туђе, али ћемо бранити слободну и независну Србију“.
- И то је обећање Великом Остоји и свим херојима и њиховим породицама. И то је обећање вама ветерани, нашем народу. Обећавам да се наша Србија неће одрећи слободе и независности и да ћемо дати све од себе да настави да јача, да побеђује на свим пољима, да хода усправно и да буде поносна. Тешко да ћемо икада успети да дорастемо вашем херојству, али чинићемо све да ниједна будућа генерација не буде морала да поднесе жртве које сте ви поднели да бисмо ми данас живели слободно и поносно. Нека је вечна слава и хвала потпуковнику Горану Остојићу, јунаку отаџбине и хероју за сва времена. Хвала за слободу коју сте бранили због свих нас и свих будућих генерација - рекао је министар одбране и нагласио да је слобода Србије „била и остаће највећа вредност за коју живимо и за коју умиремо“.
- Нека је вечна слава свим јунацима, свим јуришницима и свим ослободиоцима у свим ослободилачким ратовима у којима је учествовала наша отаџбина и наш народ. Нека живи наша једина отаџбина, слободна, суверена и независна Србија - закључио је Вучевић.
Председник општине Врбас Предраг Ројовић истакао је да је општина радо прихватила иницијативу Удружења ветерана 63. падобранске бригаде за подизање спомен-бисте хероју са Кошара у његовом родном селу и на тај начин му ода почаст.
Несвакидашња честитка стигла нам је данас из Москве од истакнутог руског правника и политичара и великог пријатеља Србије Сергеја Бабурина, који је и председник партије Руски општенародни савез. Ево те поруке:
Информативна, образовна, културна и забавна – основне су функције медија од чијег степена испуњености зависи и додела националне фреквенције. Питање је, међутим и где су границе и у којој мери власници националних фреквенција заиста користе јавни простор за оно за шта им је и додељен.
Фаина Савенкова, чувено, и у Србији познато дете-писац и борац за мир из Луганска, има већ 15 година. И даље пише књиге, али и објављује интервјуе са познатим борцима за мир из целог света. Познато је и неколико њених јавних обраћања светским лидерима поводом сукоба у Украјини. РИА Новости су управо објавиле њено обраћање Жозепу Борељу:
Данас се навршава 33 година од херојског подвига мајора Милана Тепића, који је себе дигао у ваздух, заједно са складиштем муниције у касарни у Бјеловару, како би спречио да оно падне у хрватске руке
Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више од половине.
У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације као средства за контролу информативног окружења.
У Москви је данас отворен Форум мултиполарности, чији учесници разговарају о борби за праведни свет, без хегемоније „колективног Запада“. На скупу се окупило више од 300 представника интелектуалне елите из 130 земаља.
За готово 600 малишана широм земље обезбеђена је нова зимска опрема захваљујући заједничкој хуманитарној акцији КК Партизан и компаније НИС. Топле зимске јакне и обућа, плишане играчке и слаткиши, ове зиме стижу до деце из социјално угрожених категорија из Београда, Новог Сада, Краљева, Чачка, Трстеника, Врњачке Бање, Рашке, Крушевца, Суботице, Сомбора и других градова широм Србије.
Чудотворна икона Мајке Божије, Умекшање злих срца стигла је у Србију у организацији фондације Светог Романа из Москве, у среду 24. јануара 2024. године.
Компанија НИС отпочела је четврту сезону NIS Energy програма у оквиру које ће 23 полазника имати прилику да направи своје прве кораке у каријери у тиму који чини око 12 хиљада запослених широм Србије. Полазнике током годину дана рада у компанији очекују практична обука, посета секторима компаније НИС, теоријска предавања од стране водећих стручњака из индустрије, али и тренинг „меких“ вештина уз посете важним активама компаније, међу којима су рафинерија у Панчеву и бензинске станице НИС-а. Након завршетка програма, полазницима се отвара и могућност сталног запослења у НИС-у, уколико за то постоји обострани интерес.