Кип Кристофeра Колумба у Балтимору, Мериленд, срушила је група демонстраната, који су користили ужад да би га оборили, пре него што су га бацили у море. Из кабинета градоначелника је саопштено да подржавају поступке демонстраната.
Видео снимци приказују велику групу демонстраната који су у суботу вече срушили статуу Кристофора Колумба у близини Мале Италије у Балтимору.
Protesters just took down the Christopher Columbus statue in Baltimore’s Little Italy. pic.twitter.com/ViPk5eKOtz
— Louis Krauss (@louiskraussnews) July 5, 2020
Вандали су користили ужад како би га срушили са постоља, што је поздрављено громогласним одобравањем и аплаузом окупљене гомиле, а полиција није била приутна током инцидента.
BREAKING: Christopher Columbus Statue in Columbus Park near Little Italy is gone. A witness said a group pulled the statue down, during protests, and pulled it in the harbor. You can see the rope in the water that’s still attached to the statues @wbaltv11 pic.twitter.com/DYCWNlTQPn
— Tre Ward (@TreWardWBAL) July 5, 2020
Након што је споменик срушен, демонстранти су однели кип до оближње луке и бацили у воду, а полиција очигледно није покушала ни да интервенише.
Baltimore’s Columbus statue gets dumped in the harbor pic.twitter.com/ZwuNcqAH6d
— J. M. Giordano photo (@jmgpix) July 5, 2020
Лестер Дејвис, портпарол градоначелника Бернарда Ц. Јанга, рекао је да инцидент неће утицати на одлуку градских власти да у потпуности подрже протест. Говорећи да град жели да "служи као национални модел" о томе како се изборити са немирима, додао је да локалне власти "настављају да их подржавају".
"На то нема више шта рећи", рекла је она.
Говорећи о недостатку било каквог одговора полиције, Дејвисова је рекла да се полицијски службеници "углавном баве очувањем живота, а пошто су статуе мртви предмети, они нису приоритет".
Споменик Колумбу у Балтимору открили су још 1984. градоначелник Вилијам Доналд Шафер и председник Роналд Реаган. Кип је само један од многих историјских споменика који су оштећени или потпуно уништени током непрестаног таласа протеста против полицијске бруталности који су започели након убиства црнца Џорџа Флојда од стране полиције крајем маја. Протест је потом прерастао у покрет са ширим спектром друштвених питања, претварајући се у покушај обрачуна са робовласничким наслеђем нације.
Извор: Восток / РТ
Дан када смо бомбардовали Рајх
Упозорење из Ивањице: Прети урушавање стена изнад Хаџи Проданове цркве и пећине
Разбијен похлепом: зашто Вучић није захвалан СССР-у за ослобођење Србије од нацизма
Проблеми српског малинарства и потенцијална решења
Захарова поводом Вучићеве изјаве: Надам се да нисте заиста заборавили ко је ослободио вашу земљу