Гардисти Војске Србије, симболично њих 75, онолико колико је година прошло од победе над фашизмом у Другом светском рату, увелико се припремају да под заставом Републике Србије поносно продефилују московским Црвеним тргом на Паради победе, 24. јуна, саопштило је Министарство одбране Србије.
Војна парада традиционално се одржава на месту где је Црвена армија 1945. године прославила победу над фашистичким силама Осовине.
Гардисти Војске Србије високо су мотивисани да своју отаџбину, која је увек била на правој страни историје, представе на најбољи начин.
Почетне припреме за Параду победе трајале су 15 дана и реализоване су у Београду, у касарни “Дедиње”, након чега су за наше гардисте од 12. јуна уследиле двонедељне припреме у Руској Федерацији.
Заменик команданта Гарде Војске Србије, уједно вођа делегације која је отпутовала у Москву, пуковник Жељко Гавриловић истиче да су припадници Гарде свесни указане части и важности задатка, на догађају који ће бити у центру пажње светске јавности.
- Учешће на Паради победе најбољи је пример високог уважавања Војске Србије, њеног слободарског наслеђа и часних војничких традиција. Гарди Војске Србије, као нашој најстаријој јединици, припала је част да заједно са припадницима Оружаних снага Руске Федерације прослави јубилеј победе у Другом светском рату. Марширање Црвеним тргом, под заставом Републике Србије и пред очима читавог света, представља престиж у војним круговима, а несумњиво је да ће то бити један од незаборавних тренутака за сваког гардисту – наглашава пуковник Гавриловић.
Према његовим речима, сви припадници Гарде Војске Србије су здрави, што показују свакодневна контролна тестирања, а домаћини се труде да њихов боравак у предивном бањском комплексу “Марфински” у Подмосковљу буде што удобнији.
Интензивна увежбавања стројевих радњи и физичка обука, како би учешће у свечаном дефилеу пешадијских ешелона било изведено до перфекције, заузима највећи део дана, истиче командант гардијског батаљона потпуковник Драган Јаковљевић, коме је припала част да предводи ешелон српских гардиста на Паради победе у Москви.
- Одмах по слетању авиона на војни аеродром у близини Москве, комплетно људство и средства која смо понели прошла су детаљну дезинфекцију и здравствену контролу. Хотелски услови смештаја пружају нам потпуни комфор за живот и рад, а неизоставне су ригорозне санитарне и медицинске мере. Температура се свима мери два пута дневно, ујутру и увече и сваки други дан ради се скрин тест на Kовид-19. У објекту је обавезно ношење маски, по изласку напоље и рукавица, а сваки пут се пролази и дезобаријера ради дезинфекције руку и ногу – истиче потпуковник Јаковљевић.
Од како су допутовали у Руску Федерацију гардисти Војске Србије имали су заједничка увежбавања са осталим учесницима војне параде на полигону Алабино и увежбавање на Црвеном тргу.
Kапетан Ђорђе Симић истиче да свих 75 гардиста раде и дишу као један, поносни што су добили прилику да корачају Црвеним тргом.
- Kао официр Војске Србије осећам се поносно и привилеговано што имам част да будем у строју одабраних, којима је поверена одговорност да на једној тако импозантној манифестацији представљају своју државу, војску и јединицу – каже капетан Симић.
Сличног је мишљења и капетан Стефан Милетић који наглашава да снага воље, ведар дух и мотивисаност за задатак нађачавају умор од бројних понављања стројевих радњи.
- Бити део овог елитног строја за мене је посебна част и велика одговорност, јер на паради у Русији свако од нас представља нашу земљу, али и славне претке који су своје животе дали за оно највредије, за слободу нашег народа – наглашава капетан Милетић.
Заставник Младен Јовановић каже да је у војничкој униформи провео више од половине живота, обишао бројне земље света, као и да је српску заставу носио на свим војним парадама десетак година уназад.
- Парада у Москви заузима посебно место у мом срцу, као што заузима и у историји. Идемо на место где су само око 30 километара даље заувек заустављени нацисти, а 24. јуна пре 75 година њихове ратне заставе, под којима су нанели толико зла, бачене на тло пред Маузолејом на Црвеном тргу. То је место победе над фашизмом где несумњиво припадамо ми, наша војска, народ и држава – поручује заставник Јовановић.
Међу гардистима који су отпутовали у Москву, за њих 18 биће то друго по реду учешће на Паради победе. За десетара Милоша Јоксимовића не само да ће бити прво учешће на Паради победе, већ и остварење дугогодишњег сна.
- Од малена нисам пропуштао прилику да на телевизији испратим Параду победе. На једном месту 15.000 војника који у славу победе из свег гласа узвикују „Ура“ је нешто што сам одувек желео да доживим. Мој сан се остварује јер сам добио прилику да будем у самом центру збивања. Биће то тренутак који ћу заувек памтити – каже десетар Јоксимовић.
Гарда Војске Србије врло је активна на пољу међународне војне сарадње. Војне параде заузимају посебна места у срцима гардиста, јер пружају прилику да се сретну са најелитнијим саставима иностраних оружаних снага и заједно тестирају стројеву изграђеност, војничке врлине и посвећеност војном позиву. од нациста: Како су Немци сејали смрт у Стаљинграду и после повлачења /фото/
Несвакидашња честитка стигла нам је данас из Москве од истакнутог руског правника и политичара и великог пријатеља Србије Сергеја Бабурина, који је и председник партије Руски општенародни савез. Ево те поруке:
Информативна, образовна, културна и забавна – основне су функције медија од чијег степена испуњености зависи и додела националне фреквенције. Питање је, међутим и где су границе и у којој мери власници националних фреквенција заиста користе јавни простор за оно за шта им је и додељен.
Фаина Савенкова, чувено, и у Србији познато дете-писац и борац за мир из Луганска, има већ 15 година. И даље пише књиге, али и објављује интервјуе са познатим борцима за мир из целог света. Познато је и неколико њених јавних обраћања светским лидерима поводом сукоба у Украјини. РИА Новости су управо објавиле њено обраћање Жозепу Борељу:
Данас се навршава 33 година од херојског подвига мајора Милана Тепића, који је себе дигао у ваздух, заједно са складиштем муниције у касарни у Бјеловару, како би спречио да оно падне у хрватске руке
Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више од половине.
У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације као средства за контролу информативног окружења.
У Москви је данас отворен Форум мултиполарности, чији учесници разговарају о борби за праведни свет, без хегемоније „колективног Запада“. На скупу се окупило више од 300 представника интелектуалне елите из 130 земаља.
За готово 600 малишана широм земље обезбеђена је нова зимска опрема захваљујући заједничкој хуманитарној акцији КК Партизан и компаније НИС. Топле зимске јакне и обућа, плишане играчке и слаткиши, ове зиме стижу до деце из социјално угрожених категорија из Београда, Новог Сада, Краљева, Чачка, Трстеника, Врњачке Бање, Рашке, Крушевца, Суботице, Сомбора и других градова широм Србије.
Чудотворна икона Мајке Божије, Умекшање злих срца стигла је у Србију у организацији фондације Светог Романа из Москве, у среду 24. јануара 2024. године.
Компанија НИС отпочела је четврту сезону NIS Energy програма у оквиру које ће 23 полазника имати прилику да направи своје прве кораке у каријери у тиму који чини око 12 хиљада запослених широм Србије. Полазнике током годину дана рада у компанији очекују практична обука, посета секторима компаније НИС, теоријска предавања од стране водећих стручњака из индустрије, али и тренинг „меких“ вештина уз посете важним активама компаније, међу којима су рафинерија у Панчеву и бензинске станице НИС-а. Након завршетка програма, полазницима се отвара и могућност сталног запослења у НИС-у, уколико за то постоји обострани интерес.