Поводом недоумица грађана, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања детаљно је објаснило права и обавезе радника и послодаваца у свим могућим ситуацијама током ванредног стање.
Министарство је апеловало на послодавце да, ако то дозвољава природа делатности и посла, запосленима организују рад од куће, уз напомену да они који раде од куће имају једнако право на зараду као и запослени који раде на свом радном месту.
Како се наводи у објашњењу објављеном на сајту Министарства, запослени који раде од куће немају право на накнаду трошкова превоза, као ни на накнаду других трошкова у вези са организацијом рада на овакав начин.
Према препоруци за организовање рада у јавним управама и државним институцијама током ванредног стања, коју је донело Министарство државне управе и локалне самоуправе, неопходно је да послодавац омогући рад од куће запосленима који су најугроженији од вируса ковид-19 - хроничним болесницима и старијима од 60 година, као и родитељима деце до 12 година у случају да су самохрани родитељи или ако је другом родитељу установљена радна обавеза.
Ову препоруку, треба применити и на послодавце у приватном сектору, уколико то дозвољава делатност рада послодавца.
Уколико се због делатности и природе посла не може организовати рад од куће, послодавац је дужан да обезбеди мере заштите и здравља запослених, као и да организује рад у сменама, како би што мањи број запослених и других радно ангажованих лица обављао рад у једној просторији.
Послодавац треба да омогући једном родитељу са дететом до 12 година да ради од куће, а уколико је немогуће организовати такав рад, неопходно је да се организује рад у сменама, тако да се распоред рада запосленог родитеља не поклапа са распоредом рада другог родитеља који има радну обавезу.
Запослени који је у самоизолацији у складу са решењем издатим од надлежног органа, има право на накнаду зараде према Закону о здравственом осигурању.
Првих 30 дана одсуства плаћа послодавац, а од 31. дана Републички фонд за здравствено осигурање.
Запослени у самоизолацији или карантину треба да се јаве послодавцу телефоном и да мејлом или неким другим електронским начином комуникације пошаљу скениран или сликан наведени акт надлежног органа.
Потврду о привременој спречености за рад, као и дознаку за запосленог, може да достави члан породице или сам запослени кад престану разлози због којих није могао да је достави.
Право на накнаду зараде нема осигураник ако намерно спречава оздрављење или ако је злоупотребио право на коришћење одсуствовања са рада због привремене спречености за рад на неки други начин (на пример прекршај самоизолације/карантина).
Накнада зараде, према Закону о здравственом осигурању, просечна је зарада коју је осигураник остварио у претходних 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост зарад, и одређује се у висини 65 одсто од основа за накнаду зараде.
Право на накнаду зараде немају радно ангажовани по основу уговора ван радног односа, осим ако у уговору није утврђена и новчана накнада за случај када се не обављају послови за који је закључен уговор.
Уколико послодавац има смањен обим посла или је у потпуности прекинуо рад, запослени се могу упутити на тзв. принудни годишњи одмор у трајању од 45 радних дана, односно и дуже у складу са Законом.
У том случају запослени имају право на накнаду зараде најмање у висини 60 одсто просечне зараде у претходних 12 месеци, с тим да иста не може бити мања од минималне зараде.
Висина накнаде зараде за време прекида рада наредбом надлежног државног органа или надлежног органа послодавца због необезбеђивања безбедности и заштите живота и здравља на раду, која је услов даљег обављања рада без угрожавања живота и здравља запослених, утврђује се и исплаћује у висини утврђеној колективним уговором/правилником о раду и уговором о раду.
Послодавац који отказује радни однос запосленом јер је технолошки вишак, обавезан је да донесе програм решавања вишка запослених, као и да запосленима које је утврдио као технолошки вишак, исплати отпремнину пре отказа уговора о раду.
Уколико послодавац не исплати отпремнину, а запосленом престане радни однос, инспектор ће вратити на рад све запослене код којих послодавац није испоштовао одредбе закона.
Право на новчану накнаду има запослени на неодређено време који је проглашен технолошким вишком, запослени на одређено време, као и лице које по основу уговора обављало привремене и повремене послове, а које је у периоду од најмање 12 месеци непрекидно или с прекидима у последњих 18 месеци било у осигурању.
Од 23. марта 2020. године, сва лица имају могућност да се Националној служби за запошљавање пријаве електронски како би остварили право на новчану накнаду.
Запослени који сматрају да им је повређено право из радног односа и по основу рада, могу се обратити Инспекторату за рад, које ће у складу са законом и својим надлежностима и овлашћењима предузети одговарајуће мере.
Запослени могу да се обрате путем мејла inspektorat@minrzs.gov.rs или kontrola@minrzs.gov.rs или бесплатним позивом на телефонски број 0800 300 307.
Несвакидашња честитка стигла нам је данас из Москве од истакнутог руског правника и политичара и великог пријатеља Србије Сергеја Бабурина, који је и председник партије Руски општенародни савез. Ево те поруке:
Информативна, образовна, културна и забавна – основне су функције медија од чијег степена испуњености зависи и додела националне фреквенције. Питање је, међутим и где су границе и у којој мери власници националних фреквенција заиста користе јавни простор за оно за шта им је и додељен.
Фаина Савенкова, чувено, и у Србији познато дете-писац и борац за мир из Луганска, има већ 15 година. И даље пише књиге, али и објављује интервјуе са познатим борцима за мир из целог света. Познато је и неколико њених јавних обраћања светским лидерима поводом сукоба у Украјини. РИА Новости су управо објавиле њено обраћање Жозепу Борељу:
Данас се навршава 33 година од херојског подвига мајора Милана Тепића, који је себе дигао у ваздух, заједно са складиштем муниције у касарни у Бјеловару, како би спречио да оно падне у хрватске руке
Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више од половине.
У уторак 16. априла 2024. у Хотелу „Москва” у Београду, Михаил Звинчук — Рибар, један од оснивача познатог Телеграм канала „Рибар”, одржао је предавање на тему употребе Телеграм апликације као средства за контролу информативног окружења.
У Москви је данас отворен Форум мултиполарности, чији учесници разговарају о борби за праведни свет, без хегемоније „колективног Запада“. На скупу се окупило више од 300 представника интелектуалне елите из 130 земаља.
За готово 600 малишана широм земље обезбеђена је нова зимска опрема захваљујући заједничкој хуманитарној акцији КК Партизан и компаније НИС. Топле зимске јакне и обућа, плишане играчке и слаткиши, ове зиме стижу до деце из социјално угрожених категорија из Београда, Новог Сада, Краљева, Чачка, Трстеника, Врњачке Бање, Рашке, Крушевца, Суботице, Сомбора и других градова широм Србије.
Чудотворна икона Мајке Божије, Умекшање злих срца стигла је у Србију у организацији фондације Светог Романа из Москве, у среду 24. јануара 2024. године.
Компанија НИС отпочела је четврту сезону NIS Energy програма у оквиру које ће 23 полазника имати прилику да направи своје прве кораке у каријери у тиму који чини око 12 хиљада запослених широм Србије. Полазнике током годину дана рада у компанији очекују практична обука, посета секторима компаније НИС, теоријска предавања од стране водећих стручњака из индустрије, али и тренинг „меких“ вештина уз посете важним активама компаније, међу којима су рафинерија у Панчеву и бензинске станице НИС-а. Након завршетка програма, полазницима се отвара и могућност сталног запослења у НИС-у, уколико за то постоји обострани интерес.