Неће бити „тачака без повратка“ у односима са Цариградском патријаршијом, упркос тренутној кризи, рекао је патријарх московски и целе Русије Кирил.
„Све док живи црква не би требало да постоји никаква ’тачка без повратка‘. И уверен сам да је неће ни бити“, одговорио је патријарх Кирил на питање да ли је светско православље подељено и да ли је пређена тачка без повратка у вези са деловањем Цариграда у Украјини.
Према његовим речима, исправна дефиниција онога што се десило је „криза“. Једно од значења те грчке речи је „суд“.
„Одвија се суд - суд Божји над свима нама. И пре свега, над онима који иницирају такве врсте криза“, рекао је поглавар Руске православне цркве у интервјуу за РИА Новости, направљеним поводом десетогодишњице његовог устоличења за патријарха.
Он је нагласио да се не треба супротстављати вољи Божјој, стварати расколе и проповедати једно, а чинити супротно.
„Не дај Боже да црква, укључујући и нашу Цркву, па и Васељенску такође, никада не скрене са пута који је Господ указао. Да нас никаква искушења не натерају да правимо грешке које би могле негативно да утичу на спасење људи“, пожелео је патријарх Кирил.
Подршка расколу у Украјини, заузимање храмова канонске Украјинске православне цркве, премлаћивање свештеника, мешање политичких снага у верски живот, насиље и обмана противрече вољи Божјој, навео је патријарх.
„Не можете да стварате расколе. Не може се ићи против Божје воље. Не може се проповедати једно и позивати људе на једно, а у пракси радити сасвим супротно. Ако црквена организација прогласи неке идеале и вредности, ако свештеници, обраћајући се својој пастви, поучавају о једном, а црквена организација почиње да делује у потпуно другачијем систему вредности - то се сада дешава са расколом у Украјини - то значи да у таквој црквеној организацији нема благодети“, објаснио је руски патријарх.
Према његовим речима, где има раскола, има и злобе.
„Ми то видимо. Ту су заузимање храмова, премлаћивања свештеника. Може ли се реч Божја, истина Божја, ширити насиљем, преваром, ослањањем на политичке снаге? Може ли се воља Божја ширити помоћу ове или оне политичке партије? Никада!“, нагласио је поглавар Руске православне цркве.
Он је позвао да се „пажљивије погледа оно што нам се дешава“.
„И одмах ће бити јасно на чијој страни је истина и где је Господ“, додао је патријарх Кирил.
Он је позвао Украјинску православну цркву Московске патријаршије да се „чврсто држи вере“ и рекао да се нада да ће у будућности посетити Украјину.
„Надам се да ће ми Господ дозволити да посетим Украјину, јер су политичка ситуација и политичка конјунктура брзопролазне ствари. Данас је једно, сутра друго. Сад су једне политичке снаге, затим друге… Зато се и даље надам да ћу се помолити у Кијевско-печерској лаври, састати се са својим верним народом, свештенством и епископима Украјинске православне цркве, који данас херојски бране канонско православље“, истакао је патријарх.
Он је навео да је духовно, културно и цивилизацијско јединство Руса и Украјинаца много снажније од привремених политичких схема и модела, тако да неће бити срушено.
Одговарајући на питање да ли је могуће одвојити Русију од Украјине, он је напоменуо да за тако нешто нема много шанси.
„Сви ми припадамо истој цивилизацији, имамо културну и верску заједницу. Чини ми се да је ова заједница, које потиче из историје, културе и религије, много јача од политичких конвенција које се данас појављују, а сутра нестају. При чему су понекад и у оквиру те заједнице кроз историју настајали конфликт“, објаснио је патријарх.
„За нас сте ви пример части и достојанства“, „дивимо вам се, видимо вас, чујемо вас“, „захваљујући вама знамо да нисмо сами“, само су неке од порука Руса упућене Србима.
Први пут у последњих двадесет година број грађана који се противе придруживању Србије Европској унији већи је од оних који то подржавају, показује истраживање Ипсоса. Док у Бриселу такве резултате читају као недовољан рад званичника на промоцији европских вредности, у Београду оцењују да је таква статистика последица великих притисака ЕУ на Србију, посебно када је реч о украјинској кризи.
+ПОРФИРИЈЕ
по милости Божјој
Православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим aрхијерејима Српске Православне Цркве...