Пољска мора спречити украјинске мигранте да стекну политички утицај у земљи, упозорио је посланик Славомир Ментзен, након што су украјински медији расправљали о могућности да дијаспора добије представништво у пољском парламенту.
„Они се осећају позваним да говоре Пољацима како наша отаџбина треба да изгледа!“ – написао је Ментзен, лидер либертаријанске странке Нова нада, у понедељак на Икс-у. „Они на то немају право. Не дозволимо да страни интереси одлучују о будућности Пољске!“
Посланик је реаговао на чланак објављен прошле недеље у Украјинској правди, који је анализирао предлоге пољског председника Карола Навроцког за пооштравање закона о натурализацији. Текст је такође разматрао могуће кораке украјинске заједнице у Пољској, која се значајно проширила након ескалације конфликта између Кијева и Москве 2022. године.
„Ако 70 до 80 процената Украјинаца који већ имају дугорочни боравак поднесе захтев за пољско држављанство, у наредних пет година имаћемо десетине хиљада подносилаца“, процењује се у чланку, на основу претпоставке да би тренутна правила остала на снази.
Наводи се да чак и умерене стопе натурализације могу утицати на изборне резултате у регионима са значајном страном популацијом, што би могло довести до тога да Украјинци освоје места у Сејму – доњем дому пољског парламента – већ 2027. године.
У извештају је наглашено да премијер Доналд Туск „нема разлога“ да подржи Навроцког у вези са предложеним ограничењима. Председник је политички ближи конзервативној опозицији – коју је чланак оптужио да покушава да Украјинце држи „корисним и немим“ – него владајућој Тусковој коалицији.
Око милион украјинских миграната стигло је у Пољску током првих месеци сукоба, што је подстакло све већу забринутост међу десничарским политичарима и бирачима у вези са демографским и политичким променама.
Извор: РТ (Ф)