Бајден је изјавио да је потписао закон упркос одређеним „забринутостима“ око његовог садржаја. Он је осудио део који забрањује коришћење новца америчке владе за пребацивање затвореника из залива Гвантанамо у затворе у САД или другим земљама, и критиковао одредбе које захтевају од Беле куће и Пентагона да предају „извештаје и планове“ Конгресу на надзор.
Предлог закона такође поново овлашћује Одељак 702 Закона о надзору страних обавештајних служби до априла. Овај акт омогућава америчким обавештајним агенцијама да спроводе прислушкивање страних комуникација без налога, али је ФБИ признао да га је користио за незаконито праћење америчких држављана више од 280.000 пута 2020. и 2021. Неколико демократа и републиканаца противило се његовом поновном одобрењу, а сенатор Рон Виден, Демократа, који се раније овог месеца жалио да је убачен у НДАА „без гласања или расправе“.
НДАА укључује 300 милиона долара војне помоћи Украјини током наредне године, које Пентагон треба да потроши на набавку оружја и муниције за Кијев од приватних извођача. Овај програм, назван Иницијатива за помоћ у безбедности Украјине, један је од механизама помоћу којих Бајден финансира украјинску војску. До данас је коришћена за куповину оружја у вредности од 3 милијарде долара.
Међутим, 300 милиона долара је драматично мање од 61 милијарде долара директне војне помоћи коју је Бајден обећао украјинском председнику Владимиру Зеленском у оквиру одвојеног рачуна о потрошњи од 105 милијарди долара. Овај предлог закона остаје у застоју у Конгресу, а републиканци обећавају да ће блокирати његово усвајање осим ако Бајден не укључи суштинске измене закона о имиграцији и мере за јачање безбедности дуж границе између САД и Мексика.
САД троше више него двоструко више на своју војску него пре 20 година. Бивши председник Барак Обама једини је амерички лидер у новијој историји који је смањио војну потрошњу, смањивши буџет Пентагона са 752 милијарде долара у 2011. на 633 милијарде долара у 2015.
Извор: РТ (Ф)