Напад беспилотним летелицама на саудијске нафтне објекте за који су првобитно оптужени јеменски побуњеници Хути потакнуо је Вашингтон да за напад окриви Техеран, а амерички сенатор Линдсеј Грејем је позвао да се због тога нападне Иран.
Напад на највеће светско постројење за прераду нафте, званичници у Вашингтону су искористили као прилику да покрену антииранску агенду.
Амерички државни секретар Мајк Помпео је окривио Техеран за, како је назвао, "напад без преседана на светску залиху енергијом", али је одустао од предлога било каквих мера одмазде.
У међувремену, Грејем се убрзо огласио на Твитеру и позвао на брзу одмазду.
It is now time for the U.S. to put on the table an attack on Iranian oil refineries if they continue their provocations or increase nuclear enrichment.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) September 14, 2019
Сенатор је повезао потребу да се зауставе наводне "провокације" Ирана са наизглед крајњим циљем политике Вашингтона према Техерану - промени режима, те је саопштио да се Исламска Република "неће зауставити све док последице њеног недоличног понашања не буду стварније, попут напада на њене рафинерије, што ће разбити леђа режима".
Ријад је напад беспилотним летелицама окарактерисао као "терористички напад", али није одмах именовао извршиоца. Хути су преузели одговорност за напад.
Амерички председник Доналд Трамп већ је контактирао саудијског престолонаследника Мохамеда бин Салмана и понудио помоћ краљевини у обезбеђивању њене безбедности. Такође је рекао да напад на саудијске нафтне објекте може бити штетан за америчку и глобалну економију.
Међународна агенција за енергетику је саопштила да напад вероватно неће утицати на глобална тржишта нафте, јер су "добро снабдевена обилним комерцијалним залихама". Ипак, такође се наводи, да агенција пажљиво надгледа ситуацију и да је у контакту са Саудијцима и "главном земљом произвођача и потрошача."
Саопштење је стигло након медијских извештаја да је напад присилио Ријад да смањи производњу нафте за чак пет милиона барела дневно, што је отприлике половина његове укупне производње нафте и око пет одсто светске испоруке нафте.
Суботњи напад постао је најуспешнији напад који су Хути покренули против Саудијаца, а који воде кампању бомбардовања Јемена од када су се умешали у грађански рат 2015. године.
УН и разне међународне групе за људска права више пута су критиковале војну кампању коалиције предвођене Саудијском Арабијом, те указивале на масовне цивилне жртве, као последица напада коалиције.
Извор: Восток / РТ
Дан када смо бомбардовали Рајх
Упозорење из Ивањице: Прети урушавање стена изнад Хаџи Проданове цркве и пећине
Разбијен похлепом: зашто Вучић није захвалан СССР-у за ослобођење Србије од нацизма
Проблеми српског малинарства и потенцијална решења
Кијев тражи 15 година затвора за члана посаде Међународне свемирске станице – медији
Трампове царине претварају економију ЕУ у „трули леш“ – Медведев