Извор: Восток / РТ
Двадесет држава, савезника САД разматра наметање сопствених санкција Северној Кореји. Група земаља такође ставља "посебну одговорност" на Кину и Русију, а које су "заборавили" да позову на самит како би се пронашао излаз из кризе.
После другог дана самита "Ванкуверски састанак министара спољних послова о безбедности и стабилности на Корејском полуострву", на којем учествује 20 министара спољних послова, сложили су се да размотре "једностране санкције" како би се сузбио ракетни балистички и нуклеарни програми Северне Кореје.
Учесници се "слажу да размотре и предузму кораке за наметање једностраних санкција и даљих дипломатских радњи које нису обухваћене оним које захтевају резолуције Савета безбедности УН", наводи се у саопштењу објављеном на крају самита.
Делегације су се посебно сложиле да се онемогуће финансирања Северне Кореје којима се подстичу нуклеарна истраживања - приходи за које тврде да долазе из криминалних активности земље и сајбер активности. Док су се министри спољних послова сложили да подрже недавни међукорејски дијалог који би потенцијално могао довести до ублажавања тензија на полуострву, састанак у Ванкуверу је признао значај Кине и Русије у доприносу дугорочном решењу кризе .
Једини проблем је што ни Пекинг ни Москва - оба суседа Северне Кореје као кључни играчи у региону нису позвани на самит. Уместо тога, конференцију су водили званичници са друге стране света: амерички државни секретар Рекс Тилерсон и министар спољних послова Канаде Кистиа Фриленд.
У понедељак је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров назвао састанак "неприхватљивим" и "деструктивним".
"Када смо сазнали за састанак, питали смо: Зашто вам требају све те земље?", упитао је Лавров.
"Грчка, Белгија, Колумбија, Луксембург - какве везе ове земље имају са Корејским полуострвом?"
Портпарол Министарства спољних послова Кине Лу Канг је рекао да "овај састанак уопште нема законитост нити репрезентативност, те му се Кина противи".
"Неке земље су пласирале термине хладног рата и сазвале састанак на којем не учествују главне стране о нуклеарном питању Корејског полуострва. Човек мора да се запита шта ће бити након тога", казао је Канг.
Већ више од пола године Русија и Кина предлажу иницијативу "двоструког замрзавања", а која предвиђа да Пјонгјанг суспендује своје нуклеарне и ракетне програме у замену да САД и њихови савезници обуставе војне вјежбе у региону. Тилерсон је у уторак још једном одбацио предлог Русије и Кине, тврдећи уместо тога да Пјонгјанг мора угушен санкцијама док се не пристане на преговоре. Не само било какве преговоре, већ оне које задовољавају Вашингтонову дефиницију "кредибилних" преговора.
"Ми одбацујемо приступ `замрзавање за замрзавање` у којем се легитимне одбрамбене војне вежбе постављају на исти ниво као противзаконите акције Северне Кореје", рекао је он.
"Кампања притиска ће се наставити све док Северна Кореја не предузме одлучне кораке ка денуклеаризацији.", додао је он.
"Морамо повећати трошкове понашања режима у Пјонгјангу до до те тачке да Северна Кореја мора сести за сто за кредибилне преговоре", рекао је Тилерсон.
Касније је амерички државни секретар одбио да коментарише да ли Вашингтон разматра војне нападе против Северне Кореје.
"Мислим да сви треба да будемо трезни и јасни у погледу тренутне ситуације, с обзиром да је Северна Кореја наставила да остварује значајан напредак у нуклеарном наоружању, смртности тог оружја, што се показало и последњим термонуклеарним тестом, сталним напрерком који су остварили у њиховим интерконтиненталним системима балистичких ракета", рекао је Тилерсон.
"Морамо признати да та претња расте. И ако Пјонгјанг не одабере путању ангажовања, дискусије, преговарања, онда ће сами покренути опцију евентуалног избора за рат.", додао је Тилерсон.
Међукорејски разговори, који су настављени пред предстојеће Олимпијске игре у Пјонгчангу, до сада су показали позитиван развој у постизању мира на полуострву. Дијалог између две Кореје који је инициран у новогодишњем говору Ким Цонг Уна је произвео позитивне резултате, упркос Трамповом скептицизму и његовим приетећим порукама о "великом нуклеарном дугмету".
У среду су суседи започели другу рунду разговора између министарстава спољних послова везаних за могуће учешће Пјонгјанга на Зимским олимпијским играма. Прошлог уторка, Север се сложио да пошаље спортисте и уметничке извођаче у Пјонгчанг. Након разговора од 9. јануара, договорено је и да ће војни званичници Северне Кореје и Јужне Кореје одржати разговоре у циљу смањења тензија на граници, као и интензивирања разговора у другим подручјима.
Пре тога, Пјонгјанг и Сеул су пристали да поново отворе своју војну телефонску линију, с обзиром да Јужна Кореја тврди да ће даљи дијалог са својим суседом довести до денуклеаризације Корејског полуострва.
Дан када смо бомбардовали Рајх
Упозорење из Ивањице: Прети урушавање стена изнад Хаџи Проданове цркве и пећине
Разбијен похлепом: зашто Вучић није захвалан СССР-у за ослобођење Србије од нацизма
Проблеми српског малинарства и потенцијална решења
Кијев тражи 15 година затвора за члана посаде Међународне свемирске станице – медији
Трампове царине претварају економију ЕУ у „трули леш“ – Медведев