НАТО авијација у 33.ноћи напада на СРЈ гађала Београд, Ниш, Лучане и Гучево
Избеглице на мети агресора
ХЕРЦЕГ НОВИ - Јединице Противваздушне одбрае Ратне морнарице су у суботу, између 21 сат и 21.30 часова, снажно дејствовале против НАТО авијације, која је надлетала Боку Которску.
ЛУЧАНИ - На удару НАТО агресора у недељу, пет минута пре један сат, по четврти пут се нашла хемијска индустрија "Милан Благојевић" у Лучанима, на коју је за само неколико минута испаљено пет пројектила. За сада нема података о евентуалним жртвама и материјалној штети.
НИШ - Индустријски део у североисточном делу Ниша у недељу, нешто после 01,00 час, злочиначки НАТО авиони су, седми пут од почетка агресије, гађали са шеснаест пројектила.
Последице разарања су нарочито велике у једној од најстаријих стамбених четврти Ниша, Јагодин мали и у центру града.
Страдало је много приватних кућа, од којих неке више нису за становање. Посебно су настрадали становници Чегарске, Скадарске и улице Ратка Павловића. Оштећења су претрпели и Студентски дом и предузеће "Нишауто".
БЕОГРАД - Агресорски НАТО пројектили погодили су у недељу, у 02 часа и 50 минута, трафо-станицу на Авали у подножју торња, у непосредној близини ресторана "Панорама". Због разарања трафо-станице прекинуто је напајање електричном енергијом.
ЛОЗНИЦА - У недељу у 04,43 часа, агресори су на Гучеву гађали планински дом у коме су смештене избеглице из Хрватске, када је повређен управник тог дома Величко Лукић. Мета агресора био је и радио телевизијски репетитор на тој планини.
Из срушене зграде РТС извучено шест погинулих
БЕОГРАД - До сада је из рушевина зграде Радиотелевизије Србије у Београду, погођене у нападу НАТО авијације 23. априла, извучено шест погинулих.
Генерални директор РТС Драгољуб Милановић је изјавио да је у тренутку бомбардовања у згради било "више од стотину" радника телевизије.
Спасилачке екипе и даље настављају да уклањају рушевине.
Хемијска индустрија "Милан Благојевић" у Лучанима у ноћи између суботе и недеље разорена до темеља
ЛУЧАНИ - Круг Хемијске индустрије "Милан Благојевић" у Лучанима у недељу је личио једино на Хирошиму после атомског бомбардовања. У долини дугој барем петсто и широкој више од 150 метара, где су били погони ХИ, нема више ничега: само кратери и кратери, у дугом низу низ долину. Сваки широк 25-30 и више метара, дубоки од 10 до 15 метара. На фабрику је у ноћи између суботе и недеље, у петом нападу НАТО авијације на Лучане, пало 12 пројектила.
Изнад фабрике у Лучанима ујутро дизао се жућкасти дим, у граду се није осећао, али је у кругу фабрике штипао за очи, терао на кашаљ и мучнину. Разорена су постројења са опасним киселинама, а у фабрици кажу да је "за длаку" избегнута еколошка катастрофа широких размера. Око великих посуда са киселинама које су бомбе разориле, у недељу ујутро осванула је жута трава, дрвеће жутих листова... Од недеље Хемијска индустрија "Милан Благојевић" у Лучанима, физички, више не постоји.
Недалеко од самлевених и спржених хемијских постројења, у долини пуној кратера, један радник "Милана Благојевића" стајао је на ивици кратера и једва је проговорио:
- Људи, овде је јуче био мој погон...
Испред њега само дубоки кратер, од погона нису остали ни темељи. Експлозија је однела све, буквално, камен на камену, цигла на цигли није остала... Бетонске армиране греде, дебеле и по метар, бацане су около и ломљене као палидрвца. Долина је пуна изломљених греда, дасака, пуна цигли, металних изгужваних профила, стотинама метара уоколо. Кратер за кратером, као по месечевим долинама...
Са једне и друге стране долине детонација је однела стотине стабала, почупала их из корена, поломила дебеле тополе, послагала их уз брдо... Лучанска долина око фабрике прекривена је дебелим слојем прашине и пепела, а за човеком који прође низ круг фабрике подиже се велики облак дима.
Изнад фабрике на триста метара у дворишту Домановића - нова Хирошима. Четири куће потпуно уништене. Домаћица Загорка Домановић кукала је јуче ујутро из гласа испред своје куће:
- Јаој мене, јаој кућо моја, куда ћу ти сада...
Драган Домановић, са тојагом у рукама, плакао је као дете. Двориште пуно ствари које су једва почупане из рушевина. Јоргани, душеци, ђебад, кревети, све је мокро, од кише натопљено. На кућама поизбијани зидови.