Крњи Уставни суд је данас одлучујући о захтјеву Дениса Бећировића, бошњаћког члана Предсједништва БиХ, донио одлуку којом је усвојио захтјев подносиоца за доношење привремене мјере - наводи се у саопштењу.
Нагласили су да одлука ступа на снагу одмах и производи правно дјеловање од дана ступања на снагу наведеног закона, тј. од 1. фебруара 2025. године до доношења коначне одлуке о поднесеном захтјеву.
- У конкретном случају крњи Уставни суд запажа да Закон о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне омогућава да се уз истицање грба и заставе Српске као ентитета и извођење химне Српске истичу грбови и заставе и изводе химне страних држава. Примјена Закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне подразумијева да се на свим јавним установама Републике Српске, осим симбола Српске, могу истицати и симболи страних држава. Наведено имплицира на закључак да јавна власт у Републици Српској може, у складу са Законом о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне, предузети конкретне кораке на постављању и истицању симбола страних држава на свим јавним институцијама уз постојеће симболе Српске. Такође, према том закону, симболи страних држава се, поред грба Српске, могу користити и на печатима и штамбиљима које користи јавна власт у Српској - наводе из крњег Уставног суда БиХ.
Крњи Уставни суд, како су саопштили, не прејудицирајући одлуку о меритуму овог захтјева за оцјену уставности, указује да се омогућавање истицања симбола страних држава може тумачити као стварање правног оквира који нарушава суверенитет и територијални интегритет БиХ на једном дијелу њене територије, што може имати дугорочне посљедице по уставни поредак.
- На крају, у случају да крњи Уставни суд утврди несагласност спорног Закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне с Уставом БиХ, посљедице примјене таквог закона захтијевале би и скидање симбола страних држава с јавних институција у Српској, односно уклањање печата и штамбиља са симболима страних држава на документима које је овјеравала јавна власт Српске, што би доводило у питање принцип правне сигурности и ваљаности таквих докумената. То би свакако, према мишљењу Уставног суда, изазвало штетне посљедице и у међународним односима које би се ефикасно могле избјећи привременим стављањем ван снаге тек усвојеног Закона о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне. Наиме, спорни Закон о допуни Закона о употреби заставе, грба и химне је ступио на правну снагу недавно, тј. 1. фебруара 2025. године. Стога, привремено обустављање његове примјене би, свакако, изазвало мање штете него отклањање посљедица примјене таквог закона у случају да крњи Уставни суд усвоји захтјев за оцјену уставности - закључили су у саопштењу.
Извор: РТРС (Ф)
Вучић је себе сахранио. И послао Србима „поздрав“ из пакла — Пшеничников
Лукашенко: НАТО има лице звери, то сам видео у Београду 1999.
Москва упозорава на опасне последице политичког прогона председника Републике Српске
Касарна Седмог пука уступљена компанији Џареда Кушнера за изградњу хотела „Трамп“
Могућа промена граница Источне Европе након Трамповог избора: претња или стварност?
НСРС усвојила Нацрт устава Српске
Руска Дума:Демонстранти у Србији нису проблем за Русију,и прозападни и проруски…
Трамп тражи од Русије да поштеди „опкољене“ украјинске трупе