Хаџи-Проданова пећина и црква – национално благо угрожено због профита
Да се у трци за стицањем што већег профита похлепне компаније и појединци које их воде често не обазиру на уништавање биљног, животињског и људског света и система, није никаква новост и непознаница. Међутим, то не значи да на то треба гледати са подразумевањем и пасивношћу.
Поглед на Цркву Светог Архангела Михаила са каменолома
Поглед на Цркву Светог Архангела Михаила са каменолома
Удружење „Хаџи-Продан“ из Ивањице овом приликом информише јавност о угрожености Хаџи-Проданове пећине и цркве Светог Арханђела Михаила која се налази испред саме пећине, као и Рашћанске реке која протиче у близини, све због незаконитог деловања одређених актера.
Хаџи Проданова пећина је археолошко палеолитско налазиште и споменик природе који се налази у селу Рашчићи недалеко од Ивањице. Ова пећина је станиште за колонију угрожене врсте слепих мишева. Сама пећина и колонија слепих мишева је угрожена радом оближњег каменолома који, иако има дозволу за рад, углавном не поштује прописане мере. Добила је име по Карађорђевом војводи Хаџи-Продану Глигоријевићу, који је током српског устанка 1814. године, познатог као Хаџи Проданова буна, преузео вођство против турске одмазде и у пећину склањао збегове народа и устаника. Пећина је отворена за посетиоце пре четири године и представља једну од историјских знаменитости општине Ивањица. На само неколико корака испред улаза у стену је црква посвећена Архангелу Михаилу која датира из 1809. године.
Црква Светог Архангела Гаврила у Рашчићима
Међутим, све ово поменуто и непроценљиво национално, природно, културно-историјско благо је на удару због рада оближњег каменолома које се одвија уз непрестано кршење бројних закона. Због близине каменолома, који је отворен у непосредној близини цркве и пећине, те због његовог непрописног деловања (пре свега минирања), дошло је временом до рушења Цркве али се, срећом у несрећи, покојни патријарх српски Павле изборио за то да се црква обнови. Али се са непрописним деловањем наставило. Преласком каменолома из државног у приватно власништво све је остало исто, чак и горе. Тако, не постоји студија о безбедности запослених и посетилаца на чију неопходност указује Туристичка организација Ивањице на свом сајту. Дакле та иста Туристичка организација којој је поверено управљање ХП пећином, истовремено не ради ништа да би студију и израдила, нити предузима било какве радње да би појачала мере заштите, а на указане проблеме у погледу угинућа појединих примерака слепих мишева „окреће главу“ и напада чланове удружења који су пријаву о угинућима послали.
Министарство за рударство и енергетику је по пријави нашег Удружења утврдило да надзирани субјект није одредио сигурносно растојање и заштиту околине при минирању и дејства ваздушних ударних таласа и зону разлетања комада при минирању гасоотпорне зоне. Треба истаћи и то да Општина Ивањица није укључила овај локалитет у свој план развоја за наредних 10 година већ га је и поред његовог значаја и даље игнорисала, да би локалитет био уврштен у план развоја тек након примедби нашег Удружења.
Прочитајте још: Хаџи Проданова еколошка буна

У позадини Црква Светог Архангела Михаила
Овај локалитет je експлоатисан пошто је налазиште кречњака на само 100 метара од заштићених споменика и природних добара, што се овде занемарује у корист профита, иако постоје стотине других локалитета за вађење кречњака који се не налазе у заштићеној зони.
У Заводу за заштиту споменика културе из Краљева је јасно евидентиано да су Хаџи-Проданова пећина и црква Светог Арханђела Михаила добра под заштитом државе, те да је за све радове на објектима и у њиховој непосредној близини (што је овде свакако случај), обавезно прибавити мере техничке заштите Завода као овде надлежне службе заштите.
Такође, каменолом се налази на извору Рашћанске реке поред пећине, иако ивањичка општина има дефицит воде. За загађивање реке и узурпирање извора Републичка дирекција за воде-водна инспекција при Министарству за пољопривреду, шумарство и водопривреду се прогласило ненадлежним, иако јој је због зацевљивања Рашчићке реке и загађења исте на надлежност пријаву Удружења ХП проследило Министарства за заштиту животне средине.
Удружење Хаџи-Продан, сходно томе, сматра да би са том неповољном праксом требало стати и натерати одговорне институције да хитно доведу у законски оквир непрописни и незаконити рад каменолома, јер је угроженост прешла критичну тачку.
Због намерне или ненамерне незаинтересованости неколико надлежних државних институција и њигових службеника, обавештавамо јавност о угрожености овог локалитета, али са друге настављамо са судским и свим другим мерама борбе за очување ових ретких и важних историјских места за Србију и Србе, које треба да оставимо својим потомцима.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=141875
Пратите ВОСТОК на: