Ова одлука ступа на снагу одмах и одмах се објављује на службеној интернет страници ОХР-а и у "Службеном гласнику БиХ", наводи се у саопштењу.
“Ко јавно одобри, порекне, грубо умањи или покуша оправдати злочин геноцида, злочин против човечности или ратни злочин утврђен правоснажном пресудом у складу с Повељом Међународног војног суда придруженом уз Лондонски споразум од 8. августа 1945. или Међународног кривичног суда за бившу Југославију или Међународног кривичног суда или суда у Босни и Херцеговини, а усмерено је против скупине особа или члана скупине одређене с обзиром на расу, боју коже, вероисповест, порекло или националну или етничку припадност, и то на начин који би могао потакнути на насиље или мржњу усмерену против такве скупине особа или члана такве скупине, казниће се казном затвора од шест месеци до пет година”, наведено је у саопштењу.
Такође, у допуни Закона је наведено да ће бити кажњене и све особе које "дају признања осуђеним ратним злочинцима" на било који начин.
“Ко додели признање, награду, споменицу, било какав подсетник или било какву привилегију или слично особи осуђеној правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човечности или ратни злочин, или именује јавни објект као што је улица, трг, парк, мост, институција, установа, општина или град, насеље и насељено место, или слично, или региструје назив по или према особи осуђеној правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човечности или ратни злочин, или било на који начин велича особу осуђену правоснажном пресудом за геноцид, злочин против човечности или ратни злочин, казниће се казном затвора од најмање три године”, одлука је Инцка.
Након што је Инцко донео овакву одлуку, за сарајевски "Аваз" из Тужилаштва БиХ је саопштено да ће бити формиран предмет у којем ће се "пратити и евидентирати све објаве појединаца, скупина или удружења, у којима се износе ставови о негирању геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина изнесене након ступања на снагу ових допуна Kазненог закона".