Послије скоро три мјесеца откада су прекинути због мјера које је НКТ прописао у циљу спречавање ширења епидемије корона вируса, вечерас су у више градова наше земље поново кренули молебани и свештени молитвени ходови, као вид протеста против неправде оличене у дискриминаторном Закону о слободи вјероисповјести, преноси Митрополија.
Њима се наставља завјет дат прије годину дана, 15. јуна на Тројичинданском сабору у Подгорици, касније потврђен на Световасилијевском сабору у Никшићу, понављан у свим литијским ходовима који су након тога обгрлили Црну Гору и приближили је небесима: Не дамо светиње!, преноси Митрополија
фото: Митрополија
У складу са одлуком Епископском савјета Српске православне цркве у Црној Гори, да се од Недјеље Свих светих, 14. јуна, наставе молитвене литије, оне се вечерас одржавају само у оним градовима гдје су на вријеме пријављене. Тамо гдје нијесу на вријеме пријављене и гдје, самим тим, није добијено одобрење полиције, свештенство уз молитвено учешће вјерног народа, служи Молебан Пресветој Богородици за спас светиња и братску слогу.
фото: Митрополија
"Упркос притисцима, којима су протеклих мјесеци били изложени архијереји, Митрополит Амфилохије и Епископ Јоаникије, свештеници и вјерници: привођењем, хапшењем… осуђивањем и кажњавањем, отвореним пријетњама са највиших адреса, а све под плаштом бриге за здравље, и на крају рушењем конака Светог Василија Острошког и прогоном свештеника, народ се није дао застрашити. Сабрао се уз поштовање мјера НКТ-а и гласно и вечерас стамено опет поручио: Не дамо светиње!", наводи се у саопштењу.
Подгорица: Није добро за Црну Гору да наставе са насиљем
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је са свештенством, након Молебана у саборном храму Христовог Васкрсења, улицама Подгорице повео молитвени крсни вход у којем учествују хиљаде Подгоричана.
Након повратка литије пред саборни храм Митрополит Амфилохије је у обраћању вјерном народу рекао да је од њега и протојерерја Мирчете Шљиванчанина тражено да “разагнају народ са храма”.
“Да ли је отац Мирчета то могао да прихвати? Црква Божија је да сабира све људе и земаљске народе, да их мири, призива на слогу, љубав и помирење. Отац Мирчета је позван у полицију. Ја сам рекао инспектору да једини који треба да одговара сам ја”, казао је Митрополит црногорско-приморски.
фото: Митрополија
Казао је да је тај инспектор са Косова.
“Рекао сам му да ми овдје бранимо светиње, као и на Косову. Откуд им право, некрштеним владарима, да узимају светиње? Они су признали непостојећу државу Косово, одрекавши се срца Црне Горе за вријеме краља Николе. Значи, треба оца Мирчету сад у затвор зато што је тражио ово сабрање. Неће дочекати ниједна власт у овој земљи да ми разгонимо народ. Овај народ је сад слободан, послије 70 година и само неко ко је антинародан може да тражи да се народ одрекне слободе. Ако се ова власт одрекне овог безумља онда ћемо ми бити за њих, а ако не, онда ће ово бити злочин као кад су признали Косово”, рекао је Владика.
Митрополит Амфило0хије је казао да је он најодговорнији за оно што се догађа на литијама.
фото: Митрополија
“Нека ме ухапсе и у Спуж нека ме воде, биће ми добро да се одморим. Али није добро за њих, није добро за Црну Гору да наставе са насиљем”, поручио је Владика и најавио наставак литија.
“Ннаставићемо сабрања, све док не пониште безбожни закон”, нагласио је Митрополит Амфилохије.
Беране
Након три мјесеца паузе прва литија у Црној Гори је кренула из Берана. Одржане су три одвојене литије како би се испоштовале мјере НКТ-а. Прва молитвена литија је кренула од Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у центру града до манастира Ђурђеви Ступови, сједишта Епархије будимљанско никшићке, гдје је одржан молебан за очување светиња.
Молебан је слушило беранско свештенство и свештеномонаштво манастира Ђурђеви Ступови. Одмах по завршетку молебна свештенство је замолило окупљене да се разиђу из порте манастира, како би могла да дође друга група и да би се избјегло кршење забране окупљања више од двјеста људи. За то вријеме трећа група вјерника на челу са свештеницима прошетала је главном градском улицом, узвикујући “Не дамо светиње”.
Никшић
Молебан у Саборном храму Светог Василија Острошког служили су архимандрити о. Арсеније и о. Исаија, игумани манастира Косијерево и Бијела. Вјерни народ се током молебан придржавао свих мјера НКТ-а.
Након молебна, окупљенима се бесједом обратио протојереј Миодраг Тодоровић. Он је прочитао дио саопштења Епископског савјета СПЦ у Црној Гори у коме се говори о поштовању мјера и обнови литија. Такође је прочитао саопштење ЦО Никшић и обавијестио јавност да, иако су у Никшићу данас предузете све мјере да би се литија одржала, иако је благовремено најављена по свим прописима и ЦО добила позитиван одговор, у последњем тренутку, Секретаријат за саобраћај је процијенио да нису створени услови и успротивио се одржавању молитевног хода улицама града под Требјесом.
Отац Миодраг је нагласио да треба дати Богу Божије, а цару царево, додајући да ће већ вечерас поднијети жалбу и тражити да се испита ова одлука.
Никшићани су вечерас послали поруку да су одлучнији него икад у одбрани светиња.
Тијана Лекић
Бар
Бар је вечерас након три мјесеца паузе још једном показао да је окренут вјери, истини, правди и љубави.
У наставку праведне борбе за очување светиња, у Саборном храму Светог Јована Владимира у Бару, барско свештенство предвођено драгим гостом, ректором Богословије Светог Петра Цетињског протојерејем-ставрофором Гојком Перовићем и уз учешће вјерног народа, служило је молебан.
Након одслуженог молебана, поштујући мјере НКТ, свештенство, чтечеви са барјацима и чланови КУД-а „Свети Јован Владимир” су кренули у литију, а остатак сабраних вјерника остао је да чека повратак литије у храм.
По повратку из литије сабранима се обратио отац Гојко Перовић који је казао да су у Бару већ исписани позиви за барске свештенике да се јаве у полицију јер се народ окупио у порти Саборног Храма Светог Јована Владимира. Он је додао да слободно могу да их броје и пишу пријаве.
Отац Гојко је поручио предсједнику Владе Душку Марковићу да не треба да се боји окупљених грађана да су извор заразе, јер су они већ заражени Божјом љубављу, а да ће сваки доктор потврдити да једном заражени не може то да буде опет.
“Ми смо заражени Божјом љубављу и храброшћу и ми смо овде корона фри зона,” рекао је ректор Цетињске богословије.
Даниловград
Након вечерашње службе и молебана, улицама Данилограда је прошла литија, коју је, поред даниловградског свештенства, предводио и намјесник манастира Острог протосинђел Сергије са монаштвом манастира.
Фото: Иван Булатовић
Након литије, испред Саборног храма Свете Текле, окупљеним вјерницима се обратио парох данилоградски протојереј Жељко Ћалић који је казао да ће се литије наставити све док се закон не промијени, а онај који треба да чује да је добро запушио уши и не жели да чује глас свога народа.
“Назвали су нас кластер – група која може потенцијално да направи проблем у здрављу нашега народа, али ја бих рекао да су они један кластер, интересна група која деценијама шири свој опасни вирус. Пошто, Богу хвала, видимо да ови други кластери везани за овај вирус више нису у опасности и не постоје, ми настављамо са литијама да би се изборили против овога вируса који ова интересна група шири већ деценијама а то клуминира, као што видимо у борби против светиње, отимачини наше Свете цркве и њене имовине, промијени њенога идентитета и то из партијских кухиња”, казао је о. Жељко Ћалић.
Будва
У Цркви Свете Тројице у Старом граду одслужен је молебан након којег је кренула литија ка Цркви Свете Петке. Отац Борис Радовић упозорио је вјерни народ да у литију учешће узме највише 200 вјерника.
фото: Вијести
Котор
Вечерас је, у Цркви Светог Николе служен молебан Пресветој Богородици за спас светиња у Црној Гори. Молебан су служили протојереј Немања Кривокапић и јереј Миливоје Бакић уз молитвено присуство вјерног народа.
По завршетку богослужења отац Немања се обратио присутнима рекавши да нас је поново окупила иста мука која нас је окупљала и протекле зиме, а то је, поред жеље власти да нам одузме светиње и то што жели да нас омаловажи као православне вјернике, али и да смо им литијама показали јасан став који имамо о томе и да смо чврсти у одлуци да бранимо светиње.
„Када смо престали са литијама престали смо само из здравствених разлога, због пандемије која се ширила, а не због тога што смо одустали од наших ставова. Умјесто да власт то уважи, они су искористили ту ситуацију како би неометано наставили по своме тамо гдје су стали“,истакао је протојереј Кривокапић.
Осврћући се на актуелну ситуацију, која се тиче мјера сузбијања пандемије рекао је да иако је објављено да је вирус побјеђен и да су повучене скоро све мјере и дозвољени разни скупови, још увјек је на снази забрана онога чега се највише плаше, а то су литије и црквена окупљања, као нечега што је најризичније по здравље грађана.
„Знамо ми добро да су наше молебани и литије врло ризични, али само за власт и њихове намјере, а знају и они то врло добро, зато су најупорнији у забрањивању баш наших окупљања, док други могу да раде шта хоће.“, рекао је отац Немања закључивши да је таква селективна правда само доказ недослиједности власти и лоше намјере којој није циљ заштита здравља грађана већ само коришћење власти у служби својих интереса.
И у цркви Светог Василија Острошког у Доброти је служен молебан.
Протојереј-ставрофор Миленко Јекић је пожелио да у петровданском посту од сјутра, у срећи љубави, благостању и миру постимо, онако како то налаже наша Црква Света саборна, апостолска.
„Да се поштујемо, волимо и цијенимо. Ми ништа ново не радимо под капом небеском, што рече наш покојни отац Момчило, него само оно што је традиција наше вјере, нације и Цркве. Нека Господ свима вама да здравља, мира, среће и благослова и да славно дочекамо празник Светих апостола Петра и Павла“, поручио је о. Миленко Јекић.
Бијело Поље
Молебан за одбрану Светиња и вјере православне, против дискриминаторног закона о слободи вјероисповијести служен је вечерас у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу.
“Диван је Бог у светима својим, Бог Израиљев. Ево нас опет испред овог Светог и величанственог храма сабраних на молитви у љубави и радости, о чему свједоче ваша озарена лица. Добро је што се окупљамо око своје Цркве у вјери, нади, љубави и миру, без обзира на све што нас је задњих мјесеци пристискало. Без обзира на све радње које смо претрпјели а које не можемо назвати људским већ само нељудским. Сабрали смо се опет без обзира на пријетње и притиске, показавши да смо потомци оних који су градили и обнављали своје светиње. Дубоко се надам да ће наше молитве доћи до престола славе Царства Христовог, и да ће ускоро бити услишене. Управо су молитве разбиле све болести, све короне, све вирусе и ми се зато не плашимо од ових вируса. Највећи вирус који је неизљечив, од кога болују они који владају овим народом, је вирус братомржње и богомржње а он се може излијечити само молитвом и покајањем. Позивамо са овог Светог мјеста и њих да се покају, сагнувши главе пред лицем Божјим, да се постиде својих недјела“, казао је протојереј-ставрофор Синиша Јанковић и поручио: ,,Живјели, до коначне побједе!“
Пљевља
У Цркви Св. Петке служен је молебан а на крају је прочитано саопштење Пљеваљског одбора за одбрану светиња.
Његова Светост Патријарх Московски и све Русије Кирил упутио је посланицу Његовој Светости Патријарху Српском Порфирију у вези са богохулном акцијом косовских Албанаца на рушевинама античке Улпијане.
Пошто је данас Сергеј Лавров у свом ситупању на састанку са страним амбасадорима у Москви упоредио нацистичку репресију над Русима у Украјини са оном над Србима на Косову и Метохији, детаљно је руску позицију о актуелној ескалацији на Косову и Метохији изнела званични представник Министарства спољних послова Русије Марија Захарова у одговору на питање медија, који преносимо у целини:
Директор ЦИА, током посете БиХ, упозорио је председника РС да ће се суочити са „озбиљним последицама уколико настави с досадашњом политиком“, али му је, наводно, истовремено понудио „извесне гаранције Америке уколико спусти тензије и ублажи опасну популистичку реторику о сецесији и изласку Српске из БиХ“
Портпарол Министарства спољних послова Русије реаговала је данас на ауторски текст Емануела Макрона објављен у „Политици“ и подсетила колико је пута до сада Русија, у поређењу са Француском, пружила помоћ Србији и њеном народу и у политичком и у економском смислу
Полиција је привела двојицу од четворице украјинских држављана који су данас око 15.30 сати у Лепетанима напали и претукли радника ЈП „Морско добро“ - редара на трајектном пристаништу М.Г. (60) из Никшића.
На објекту у Лепосавићу где је до петка радио Привремени орган општине Лепосавић, Институт за српску културу, Саобраћајна школа и гдје се налазе и канцеларије многобројних организација данас су постављена два папира на којима је написано Министарство за заједнице и повратак и Министарство пољопривреде шумарства и руралног развоја такозваног Косова.
„Па за ВДВ!“ – епископ будимљанско-никшићки Методије подигао је чашицу ракије за елитни род руске војске. Сусрет се десио у подворју СПЦ у Москви – у цркви Светог Петра и Павла и био је посвећен 25. годишњици тих страшних и трагичних догађаја НАТО агресије на СРЈ.
Јуче је у сали Скупштине општине Ивањица одржана јавна презентација нацрта плана детаљне регулације површинског копа кречњака „Рашчићи“, као и извештаја о стратешкој процени утицаја овог плана на животну средину.
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије упутио је писмо снажне и и безрезервне подршке Његовом Блаженству Митрополиту кијевском и све Украјине г. Онуфрију поводом усвајања Закона о заштити уставног поретка у сфери деловања верских организација од стране Врховне раде у Кијеву.
Белорусија је земља која безрезервно подржава Србију у њеној борби за очување територијалног интегритета и суверенитета. И та прича није од јуче, та њена драгоцена подршка траје три деценије. Док се наша држава упорно и “дисциплиновано” придружује санкцијама тој земљи у складу са “европском политиком”, на пријатељство одговара јаловим изговором да нешто “мора” тако, таман толико да један изговор понизи апсолутну вољу већине сопственог народа.
Све што долази са запада путем медијских платформи било које врсте може да буде део смишљене акције како би се нанели одређени ударци Србији али и руководству наше земље као и Републике Српске а сами тим и народу у целини.
“Права интеграција у Европску унију подразумева да се у чланство прима неко кога уважавате као достојанственог партнера, а не неко ко ће ћутати и неће имати никакву улогу у блоку”, прецизирао је амбасадор РФ у Србији
Данас је руско МИП објавило писмени Коментар свог званичног представника Марије Захарове у вези са усвајањем резолуције Генералне скупштине УН о Међународном дану сећања на „геноцид“ у Сребреници. Српско-руско братство преноси коментар у целини:
Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха српског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.
Украјинска војска се суочава са значајним потешкоћама у обуздавању руске офанзиве, док Кијевски партнери покушавају да украјинској војсци обезбеде довољно оружја. Француска радиостаница Еurope 1 је саопштила да европски политичари појачали су притисак на украјинске власти да пристану на преговоре са Русијом. У исто време Владимир Зеленски настоји да пронађе нове платформе за мировни процес.
Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима Београд-Кијев. Доносимо у целини сва три питања и одговора.
Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и Украјине Марко Ђурић и Дмитриј Кулеба, као и амбасадор Украјине у Београду Владимир Толкач.
Изјава делегација у ОЕБС-у Републике Азербејџан, Републике Белорусије, Републике Јерменије, Републике Казахстан, Киргиске Републике, Руске Федерације, Републике Србије, Републике Таџикистан, Туркменистана и Републике Узбекистан.
Поводом 79. годишњице Победе над нацизмом у Другом светском рату