Како је Русија припојила Средњу Азију?

Објављено: 29.05.2021.год.
фото: © Александр Орловскиј / Russia beyond


Средња Азија је постала арена за „Велику игру” између руске и британске империје. Управо појава Британаца у овом региону умногоме је подстакла Русе на освајање, пише Russia beyond.

1. Средња Азија, која се пружа од казашких степа до Авганистана и од Каспијског мора до граница Кине, била је последња велика територија коју је Руска Империја стекла пред њен пад 1917. године.

2. Русија дуго није желела да се меша у питања средњоазијског региона. Територије на којима се данас налазе Казахстан, Таџикистан, Туркменистан, Киргистан и Узбекистан, биле су жариште нерешивих сукоба. На десетине племена и малих државица бескрајно су крваво ратовали и сурово се обрачунавали. 

3. Највећа државна творевина у Средњој Азији били су Кокандски и Хивински канат (Хорезм), као и Бурхански емират (до 1785. Бухарски канат). Чак и у 18. веку тамо су владали средњовековни феудални односи и цветало је робовласништво.

4. 1714. године цар Петар I упутио је војну експедицију у Хиву, како би проценио снагу својих средњоазијских суседа. Најбоље обучен и технички опремљен одред кнеза Александра Бекович-Черкаског од 6 хиљада војника лако је разбио војску Шергази-кана од 24 хиљаде војника. Тада се хивински владар послужио лукавством и предложио примирје, током којег је извео изненадни напад, потукао и поробио Русе. Кнежеву главу је послао на поклон кану Бухаре.

5. Током 18. века Русија је интензивно освајала казашку степу и приближила се границама средњоазијских држава. Под царску власт добровољно су прешла казашка племена такозваног Млађег и Средњег жуза (савеза), која су код Руса тражила заштиту од напада суседних Џунгара. Старији жуз је, с друге стране, био политички завистан од Коканда.

6. Релативно мирна коегзистенција Русије и средњоазијских држава окончана је средином 19. века. Разлог је била појава новог опасног играча у региону: Велике Британије. Енглези, који су се стационирали у Индостану, интензивно су напредовали ка северу, покушавајући да прошире свој утицај на Авганистан, Бухару, Коканд и Хиву. Када су се у средњоазијским градовима појавиле британске дипломате и тајни агенти британске војске, Русија је одлучила је се припреми за превентивни напад. Средња Азија је постала арена за борбу две империје, која је широко позната као „Велика игра”.

7. Руска експанзија у средњоазијски регион имала је и економске разлоге. Грађански рат у САД који је избио 1861. године довео је до наглог смањења испорука памука у Русију, што се одразило на текстилну индустрију у империји. У таквим условима било је потребно хитно пронаћи алтернативан и стабилан извор ове важне сировине, а то су могли да постану Коканд и Бухара.

8. Средњоазијске земље практично нису имале шансе да се одупру руским армијама. Борбена спремност њихових војника није била на високом нивоу, а ватрено оружје је поседовала само четвртина састава војске. „Регуларна војска у Коканду не постоји”, записао је историчар Владимир Вељаминов-Зернов 50-их година: „Кокандци имају артиљерију; али она је тако лоша да се тешко може назвати тим именом.” 

9. Вишеструка бројчана надмоћ Хивинаца, Бухараца и Кокандаца у сукобу са добро обученом руском војском понекад није играла никакву улогу. 29. јуна 1865. године омањи одред (1.300 војника) генерала Михаила Черњајева освојио је један од највећих и најбогатијих градова Кокандског каната, Ташкент, који је штитио гарнизон од тридесет хиљада противничких војника. Две године касније овај град је постао административни центар Туркестанског генерал-губернаторства, основаног у Средњој Азији.

10. „Необично су изгледале те шачице наших војника, окружене и међусобно раздвојене масом бухарских коњаника, које су напредовале ка положају за који се сматрало да је неосвојив, а држао га је десетоструко моћнији непријатељ”, описао је у својим мемоарима „Освајање Туркменије” будући војни министар империје официр Алексеј Куропаткин освајање бухарског града Амарканда 27. маја 1868. године.

11. 14. јуна 1868. године у бици на Зерабулашким висовима војску емира Музафара од тридесет хиљада војника разбио је одред од две хиљаде војника генерала Константина Кауфмана, што је на крају довело до пораза Бухарског емирата. 1873. године исту судбину је доживео Хивински канат, а три године касније и Кокандски.

12. Једна од најсложенијих операција за руску војску током освајања Средње Азије било је покоравање племена Текинаца, који су настањивали територију данашњег Туркменистана. Само током опсаде и напада на тврђаву Геок-Тепе у јануару 1881. године изгубили су преко хиљаду људи. Притом су у најтежим биткама против Бухараца и Хивинаца губици руске војске били само по неколико десетина људи.

13. Са добровољним прикључењем мервских племена Руској Империји 1884. године и изласком руске војске на границе Авганистана, који се налазио под протекторатом Британије, завршено је освајање Средње Азије. Са доласком нове власти укинуто је ропство и окончани су вишевековни спорови међу локалним становништвом. Међутим, многи делови територије нису постали део империје. Мада веома смањени, Бухарски емират и Хивински канат формално су сачували независност, признајући руски протекторат. То је омогућило руководству земље да спроведе ефикасну контролу над овим регионима, притом не трошећи значајна средства. „Најбољи начелник среза ког имам је Бухарски емир”, говорио је генерал-губернатор Туркестана Константин Кауфман. Тек 1920. године бољшевици су коначно укинули независност ове две државе.

14. Велика Британија, чија је појава у средњоазијском региону умногоме изазвала руску експанзију, беспомоћно је са стране пратила успехе свог геополитичког непријатеља. Лондон, који је 1857-59. доживео масовни устанак Сипаја у Индији, није имао снаге ни ресурсе да уђе у отворени конфликт са Русијом и упућивао је само дипломатске протесте.

15. Мада су Енглези изгубили Средњу Азију, брижљиво су од Руса штитили путеве ка Авганистану и Индији. Када је 1885. године између руске и авганистанске војске дошло до пограничног конфликта на реци Кушка, Велика Британија замало није објавила Русији рат. Током наредних година две стране су више пута седале за преговарачки сто, како би разграничиле сфере утицаја у региону. „Велика игра” између двеју империја завршена је тек потписивањем енглеско-руске конвенције 1907. године, чиме је окончано формирање војнополитичког блока, познатог као Тројна Антанта, који су чиниле Русија, Велика Британија и Француска.

 

Борис Јегоров, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Посета делегације Међународног друштвено-политичког покрета „РУСОВ“ новим субјектима Руске Федерације

Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО) и нове, поново придружене субјекте Руске Федерације — Луганску и Доњецку Народну Републику, као и Запорошку и Херсонску област.

Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом
Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом

Битка за совјетску престоницу постала је једна од кључних током рата. Погледајте како је Москва изгледала у том страшном периоду и како изгледа данас

2024-11-07 21:51:28

Мосад и Холивуд – љубавна прича
Мосад и Холивуд – љубавна прича

Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак година, признао да је у Холивуд дошао по задатку, као агент Мосада

2024-10-27 14:44:01

Асанжов отац је захвалан Путину
Асанжов отац је захвалан Путину

Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.

2024-10-20 17:30:10

Ослободилац Београда Александар Дубровски
Ослободилац Београда Александар Дубровски

  Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из...

2024-10-20 13:56:05

Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији
Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији

Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији У другој половини септембра 1944. године, у току борбених дејстава у...

2024-10-20 13:45:14

На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд
На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд

Београдском операцијом окончана 1.287 дана дуга немачка окупација

2024-10-20 13:05:17

Пета сезона програма „NIS ENERGY“
Пета сезона програма „NIS ENERGY“

  Компанија НИС, један од најпожељнијих послодаваца у Србији, организовала је данас конференцију којој је присуствовало више...

2024-10-16 11:30:51

Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма
Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма

Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“

2024-10-06 23:14:23

Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију
Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију

Смртоносна контаминација у бази Кемп Лежеун могла би бити највећи случај у историји

2024-08-22 17:20:08

Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН
Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН

Очекује се да ће 10,3 милијарде људи насељавати планету до 2080-их пре него што почне пад

2024-07-13 16:44:36

Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул
Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул

Пјонгјанг је у суботу бацио око 90 балона отпада изнад суседне престонице и околног региона

2024-06-02 14:04:52

Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју
Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју

Ви­јет­нам се у то вре­ме звао Анам, па су Ана­ми­ти, као ла­ка пе­ша­ди­ја, ти­ра­ље­ри, чи­ни­ли део са­ве­знич­ких сна­га

2024-05-26 18:59:51

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана
Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

2024-04-09 16:15:14

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: