Од Алеуских до Командорских острва има само 370 километара. Ту пролази државна граница између САД и Русије. Алеути су аутохтони житељи овог подручја. Они су подељени још средином 19. века када је Русија продала Америци Аљаску, али и дан-данас одржавају међусобне везе. Народ на обе обале Беринговог мора има сличне проблеме: језик и обичаји постепено нестају, јер умиру последњи представници културе Унанган, како Алеути сами себе зову, пише Russia beyond.
Заборављено острво
Данас у свету има око 15.000 Алеута и огромна већина живи на Аљасци. У Русији је остало само 300 Алеута (спада међу мале народе Русије са најмањим бројем представника). Скоро сви они живе у селу Никољско (у коме има укупно нешто више од 600 становника). То је једино насеље на Беринговом острву, највећем у групи Командорских острва.
Google Maps
Алеути са Аљаске су стигли на Командорска острва 1826. године када их је овамо пребацила Руска америчка компанија да се баве традиционалним занатима.
Алеутска звезда
Тако су се на Берингово острво људи преселили са острва Атка и овде основали село Никољско, а на суседно Медно острво дошли су житељи са острва Ату и основали село Преображенско. Услед сукоба са руским морепловцима и епидемија богиња број представника алеутског народа почео је нагло да опада. У тренутку када је Аљаска 1867. године продата Америци тамо је било око 2.000 Алеута, и 500 је остало у Русији (300 на Беринговом острву и 300 на острву Медно).
Насеље Никољско зими.
Алеутска звездаЖитељи Медног су се 1970. преселили на Берингово острво тако да сада на Командорским острвима постоји само једно алеутско насеље и то је село Никољско.
Командорска острва
Александар Петров/TASSУ насељу данас има довољно посла, постоји центар за посетиоце Командорског резервата, насеље има школу, болницу и музеј. Алеути се баве и риболовом. И поред свега, тешко је рећи да им је живот на острву лак.
Командорска острва
Александар Петров/TASSКлима је сурова, нема много разоноде, као и у другим насељима на овом подручју (неколико пута недељно авион саобраћа до Петропавловска Камчатског), и зато млади људи често одлазе на „велико копно“.
Командорска острва
Александар Петров/TASSЈезик који нестаје
Почетком марта 2021. године упокојила се Вера Тимошенко, последња представница алеутског народа која је говорила његов локални беринговски дијалекат.
Генадиј Михајлович Јаковљев и Вера Тимошенко.
Алеутска звездаУ селу Никољско данас је остао само један човек који течно говори алеутски (медновски дијалекат). Он се зове Генадиј Јаковљев.
Командорска острва
Александар Петров/TASSГенадиј са својих 86 година пева песме на алеутском, показује омладини алеутске игре и помаже мештанима да комуницирају са америчким Алеутима из Енкориџа. Пре пандемије су се редовно организовале такве онлајн конференције. Многи разумеју језик којим су говориле њихове деке и баке, али у свакодневном животу разговарају само на руском. У школи се алеутски не предаје.
Алеутски језик има два главна дијалекта (западни, који обухвата беринговски и медновски, и источни), а поред тога у САД се у писму користи латиница, а у Русији ћирилица. Али то није највећа потешкоћа. Проблем је што има врло мало школског материјала и природних говорника, каже Јелена Соловањук, заменица шефа локалне администрације. Она је алеутски језик научила на Институту народа севера у Санкт Петербургу под руководством лингвисте Јевгенија Головка, који се још од совјетског доба бави језицима малих народа.
Алеутска звезда
„Командори су мој завичај. Тата ми је Рус, а мама Алеутка. Дека и бака су Алеути са острва Медни, тако да је мене увек интересовала историја и култура Алеута“, каже Јелена. „У детињству сам слушала како су мештани разговарали на алеутском али ако је био присутан неко ко не зна алеутски они су прелазили на руски“.
Алеутска звезда
Она је у Никољском неколико година водила бесплатни језички кружок за одрасле. „Постављали смо мале сцене на алеутском језику, писали смо мање приче и слали их на регионалне конкурсе, и правили сувенире са алеутским натписима“. Ентузијасти алеутског језика смислили су и стону игру „луталицу“: од села треба „стићи“ до насеобине морских фока, извршавајући задатке на алеутском језику и премештајући фигуре. Нажалост, људи су превише заузети на послу тако да се овај кружок временом угасио.
Амерички научници Клифорд Фискус, Ансел Џонсом и кандидат биолошких наука Виктор Арсењјев (десно) на острову Медни. Командорска острва.
Лав Гаркави/SputnikИ амерички Алеути имају проблема са учењем матерњег језика. Московљанин Родион Косоруков се целог живота интересовао за ретке језике и једном је одлучио да научи алеутски по уџбеницима, „онако, за себе“, како он каже. На алеутском нема ни новина, ни радио-станица, ни филмова. Он је желео да комуницира са савременим говорницима алеутског и почео је да тражи Алеуте на друштвеним мрежама, али се испоставило да то није тако једноставно. „Само једна жена са Алеутских острва коју сам нашао могла је да ми одговори“, прича он. „Она је мало поразговарала са мном али је рекла да не зна тако добро језик да би могла дуже разговарати са мном на алеутском. Написао сам и једном свештенику који је одговорио да је разумео писмо али не уме да пише на алеутском, мада може да разговара са старијим парохијанима. Он је са мном разговарао на енглеском, а ја сам му одговарао на алеутском“.
Алеутска звезда
Очување културног наслеђа Алеута није једноставан задатак с обзиром да се све то дешава буквално на крају света. Под Јеленином редакцијом ускоро треба да буде објављен речник руско-алеутског језика у сликама који треба да помогне људима у учењу овог језика. Овај подухват је омогућен захваљујући председничком гранту који је добила локална друштвена организација Севера (АНСАРКО). То је омогућило да се покрију трошкови објављивања речника, куповине материјала за огледне часове традиционалних заната и прављење костима за учеснике ансамбла.
„Ми желимо да наша деца знају бар неке речи на алеутском“, каже Галина Корољова која је донедавно предводила АНСАРКО, а сада је председник парламента Алеутског општинског округа. И њој је отац Рус а мама припада алеутском народу са острва Медни, и она разуме алеутски говор.
Галина Корољова
Из личне архивеПоред основног посла Галина руководи дечијим фолклорним ансамблом и сама игра у ансамблу за одрасле, и уједно се активно бави промовисањем алеутске културе сарађујући са Алеутском међународном организацијом у Енкориџу.
Млади Алеути са Беринговог острва.
А. Кудрја/SputnikАна Сорокина, Russia beyond
Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.
2023-11-27 21:41:00
Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге
2023-11-22 22:52:03
Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција
2023-11-22 18:31:24
Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.
2023-11-21 12:09:22
Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса
2023-11-17 00:50:08
Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.
2023-11-14 12:46:51
Они који живе у земљи мање су спремни да нађу посао након што су прешли на издашне накнаде
2023-11-05 13:52:55
Непрофитна организација Америчког пројекта безбедности упозорила је да тренутни трендови представљају „страшну претњу“ оперативности оружаних снага
2023-10-21 20:14:47
Најчудније, најсмешније и сасвим неочекиване чињенице о највећој земљи на свету
2023-10-15 22:06:46
Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело
2023-09-28 17:17:38
Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не
2023-09-27 15:01:04
У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.
2023-08-04 19:37:02
Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике
2023-07-13 11:40:40
Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе
2023-05-09 15:08:53
Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини
2023-04-23 02:23:53
Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ
2022-03-21 16:23:42
Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.
2022-02-13 09:00:36
Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.
2022-01-08 07:50:50
Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?
2022-01-07 07:02:35
Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.
2022-01-03 07:47:18
Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?
2022-01-02 10:58:01
Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?
2022-01-02 10:16:16
Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.
2021-12-28 12:05:05
Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!
2021-12-12 08:52:48