Како је Русија изгледала пре 90 година

Објављено: 21.02.2021.год.
фото: © Archive photo / Russia beyond

Зашто је 1931. година битна за историју Русије? Како су тада људи изгледали? Шта се дешавало на улицама руских градова?


Година 1931. Почетак Стаљинове владавине. У јеку је била совјетска „петолетка“. Совјетска власт је форсирала индустријализацију и изградњу. Земља се најзад економски повратила после хаоса Првог светског рата и Грађанског рата, али је људски живот још увек био у опасности због бруталне политике совјетских власти, пише
Russia beyond.

 

Пољопривреда је била приморана да функционише под контролом државе. Сељаци су остали без личне својине, а „вишак“ жита и стоке је конфискован. Људи су били приморавани да ступе у колхозе, тј. у совјетски облик колективног газдинства који се 1931. године појавио у већини совјетских села. „Кулаци“, „богати“ сељаци и они који су у својим газдинствима користили најамнике протерани су у Сибир или послати у Гулаг.

 

На Црвеном тргу су одржане празничне демонстрације са надуваним балонима у облику кућица, посвећене успешној колективизацији.

Совјети су наставили да се боре против Православне цркве, као и против свих осталих религија. Један од најпознатијих догађаја 1931. године било је рушење Храма Христа Спаситеља у Москви. Било је планирано да се на његовом месту подигне џиновски Дворац Совјета али се то није догодило – на месту храма се крајем 1950-их појавио базен. Храм је поново подигнут на том месту током 1990-их.

 

Ево како је 1931. године изгледао Кремљ и кеј реке Москве. После Револуције главни град Совјетског Савеза је премештен из Санкт Петербурга у Москву па су највиши совјетски руководиоци са својим породицама становали у Кремљу. Стаљин је имао план да преуреди и реконструише центар града, да прошири улице и проспекте. Тај план ће он реализовати касније, током наредне деценије.

 

Мањежни трг у самом центру Москве данас је пешачка зона, а ево како је изгледао 1931. године.

 

Совјетска престоница је углавном била напредан град са великим бројем аутомобила и трамваја. У великом броју су је посећивали страни туристи који су хтели да виде сјај комунистичке земље. Па ипак, у граду је још увек било много коњских запрега.

 

Један од угледних страних гостију те године је био Бернард Шо. Он се састао са Јосифом Стаљином и рекао да му се овај веома допао. Енглески писац се састао и са делегацијом совјетских писаца и стваралаца, и по свему судећи био је надахнут Совјетском Русијом.

 

 

Совјетска кинематографија се брзо развијала тако да је 1931. године у СССР-у снимљем први совјетски филм са звуком. Звао се „Пут у живот“. На фотографији су авангардни рекламни плакати совјетског филма. Један је подигнут на манастирски звоник у Москви. Касније је тај манастир срушен.

 

 

Архитектонски споменик Сухарева кула још увек је стајао на свом месту. Међутим, 1934. је срушен у складу са Стаљиновим планом реконструкције Москве јер су Совјети сматрали да он „омета кретање“.

 

 

За раднике су направљена читава нова градска насеља тако да су хиљаде људи добиле сопствени стан, што је био прилично велики луксуз за Совјете који су навикли да живе у радничким домовима и „комуналкама“ (заједничким становима у којима је живело по неколико породица).

 

 

 

Над Лењинградом је пролетео немачки дирижабл „Гроф Цепелин“. Најављен је као истраживачка летелица са научницима који проучавају Арктик и фотографишу терен из ваздуха. Совјети су дозволили да ова летилица прелети изнад Лењинграда, а заузврат су замолили да добију фотографије и резултате истраживања. Међутим, те фотографије су тајанствено ишчезле, због чега је совјетска власт сматрала да је циљ цепелиновог лета био шпијунажа.

 

 

 

Ову култну фотографију направио је легендарни совјетски фотограф Борис Игнатович. На њој су приказани људи који иду у правцу Зимског дворца и Дворског трга, а такође џиновска нога једног Атласа на трему Ермитажа.

 

 

 

1931. је била четврта година Стаљинове планске економске „петолетке“. Она је подразумевала невероватан индустријски напредак тако да су пролетери морали да раде више и да постижу рекордне резултате. За четири године совјетска пропаганда је формирала Стахановски покрет у коме су били ангажовани најбољи радници.

 

 

 

Најбољи совјетски фотографи су послати у све крајеве земље да праве лепе фотографије снажних и младих радника и великих импозантних фабрика. Човек на овој фотографији управља машином у фабрици папира.

 

 

 

Лица тих радника су обично била веома срећна и насмејана. Тако је пропаганда покушавала да покаже потпуно нови тип совјетског грађанина.

 

 

 

Током 1930-их масовно је промовисана запосленост жена. Оне су, као и мушкарци, морале да раде у многим секторима. На доњој фотографији је женска екипа за транспорт дрвета речним путем. Састојала се од најбољих „ударница“. Било је питање части да цела екипа постигне најбољи резултат. Поред тога, тим групама су често додељиване и државне награде.

 

 

 

Совјетске власти су 1931. године на целој територији СССР-а увеле талоне за намирнице. Државна предузећа су делила хлеб и све остале намирнице својим радницима и њиховим породицама. На доњој фотографији се види следовање које су добијали „вредни“ радници, тј. они који су ипуњавали или чак прекорачивали план. Они су са обичним талоном ово могли добити у својој фабрици, у затвореном центру за дистрибуцију намирница.

 

 

 

На линији Москва – Лењинград је 1931. године прорадио први брзи воз „Красная стрела“. Воз је целу путању прешао за рекордних 9 часова и 45 минута. Пре њега је возовима требало 12 и више часова да пређу ово растојање.

 

 

 

Ова линија и данас свакодневно саобраћа. Прекид је био само између 1941. и 1943. године за време немачке опсаде Лењинграда.

 

 

 

Максим Горки, на слици заједно са Јосифом Стаљином, био је главни пролетерски писац и најпознатији совјетски аутор тога доба. Стаљин је веома ценио његове идеолошки исправне романе и молио га да се врати у СССР после емиграције у Италију.

 

 

 

У првим годинама совјетске власти на дневном реду политичког руководства био је масовни развој спорта и физичке културе. Власти су 1931. године увеле физичку норму за совјетске грађане која се звала „Спреман за рад и одбрану СССР-а“ („Готов к труду и обороне“, ГТО). Људи су много тренирали и често учествовали на спортским парадама на Црвеном тргу.

 

 

 

Под утицајем свих успеха совјетске индустрије, почетком 1930. формиран је казнено-поправни систем ГУЛАГ. Први логор је основан на Соловецком архипелагу у Белом мору. Заточеници овог логора су 1931. године упућени на изградњу Беломорско-балтичког канала, једног од најамбициознијих совјетских пројеката. Канал је направљен у рекордном року по цену десетина хиљада људских живота.

 

 

 

Совјетска власт је градила своју нову земљу. Један од најпопуларнијих стилова на почетку 1930-их био је конструктивизам. У том стилу су широм земље створена ремек-дела архитектуре попут ове зграде механизованог предузећа јавну за исхрану „Фабрика-кухиња“ у Москви.

 

 

 

„Нови“ совјетски грађани су се успротивили мушко-женским стереотипима и одбацивали су ограничења из прошлости.

 


Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у
Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у

Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса

2023-11-17 00:50:08

Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру
Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру

Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.

2023-11-14 12:46:51

Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел
Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел

Они који живе у земљи мање су спремни да нађу посао након што су прешли на издашне накнаде

2023-11-05 13:52:55

РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање
РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање

Непрофитна организација Америчког пројекта безбедности упозорила је да тренутни трендови представљају „страшну претњу“ оперативности оружаних снага

2023-10-21 20:14:47

15 неочекиваних чињеница о Русији
15 неочекиваних чињеница о Русији

Најчудније, најсмешније и сасвим неочекиване чињенице о највећој земљи на свету

2023-10-15 22:06:46

Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?
Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?

Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело

2023-09-28 17:17:38

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата
Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

2023-09-27 15:01:04

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: