Како су руски Козаци постали лична гарда кинеског цара

Објављено: 30.10.2020.год.
фото: Getty Images; Public Domain / Russia beyond


Козаци Албазинци су важили за најбоље војнике у династији Ћинг, а њихови потомци и дан-данас живе у Кини, пише Russia beyond.

Борба за Далеки исток

Средином 17. века руска и кинеска цивилизација које нису имале јасне представе једна о другој сусреле су се први пут на бојишту. Управо у то време козачки одреди стигли су до обала реке Амур где су живела даурска племена која су плаћала данак Пекингу.

Династија Ћинг доживела је долазак „далеких варвара“ у земљу својих поданика као упад у зону њених интереса. Против Руса усмерене су знатне снаге Кинеза и Манџура (Манџурска династија завладала је Кином 1636. године). Главна борба вођена је за тврђаву Албазин која је полако постала кључно упориште Русије у освајању Далеког истока.

Када се јуна 1685. године кинеска војска која је бројала пет хиљада војника приближила тврђави Албазин њен гарнизон имао је 450 људи. Без обзира на десетоструку надмоћ у живој сили и артиљерији Кинези и Манџури знатно су заостајали у борбеној обуци за Козацима. Руси су се дуго и успешно држали док нису схватили да додатне помоћи неће бити.

Према условима часне капитулације гарнизон тврђаве Албазин несметано се упутио својима. Кинези су онима који су се бојали дугог и тешког повратка кући понудили добро плаћену службу. Четрдесет пет Козака изразило је жељу да служи киненском цару.

Најбољи међу најбољима

Идеја о привлачењу Руса на своју страну припадала је самом императору Кансију. Још од првих сукоба он је схватио да је реч о опасном и јаком противнику кога неће бити лако потиснути са Далеког истока. Не дозволивши да такви војници остану по страни, он их је кад год је било прилике радо укључивао у своју војску.

Захваљујући таквој политици више од сто Руса ступило је у редове армије династије Ћинг. Један део је прешао својевољно, док је други део, заробљен у походима, одлучио да остане у туђини. Сви они у историји су остали познати као Албазинци, названи по највећој групи добровољаца из тврђаве на Амуру.

Козацима је указана велика част. Уврштени су у наследну војну класу која се налазила готово на врху друштвене структуре Кине у време династије Ћинг. Изнад се налазила само повлашћена аристократија.

Албазинци су припадали елитној јединици војске династије Ћинг, директно потчињеној императору, такозваном жутом барјаку са бордуром. Укупно је било осам корпуса односно барјака, од којих је сваки бројао до петнаест хиљада војника. У његовом саставу постојала је „руска чета“.

Гардијском жутом барјаку са бордуром поред Руса приступ је имала само још манџурска аристократска омладина. Кинезима је приступ био забрањен.

Сигуран живот

Албазинци су обасипани добрима у широком луку, обезбеђиван им је смештај, обрадиво земљиште, новчане исплате, следовања пиринча. Онима који су дошли без породице, а таквих је било највише, могли су да се ожене Кинескињама и Манџуркама, мештанкама, женама погубљених преступника.

Кинези нису посезали за верским правима својих руских војника. Они су Козацима дали на коришћење стари будистички храм који је касније прерађен у цркву. Пре него што се то догодило молили су се у католичкој Јужној катедрали.

Православље је у Кини пустило корене захваљујући управо Албазинцима, пре свега оцу Максиму Леонтјеву који је у Пекинг дошао из тврђаве на Амуру која се предала. Први православни свештеник у овој земљи обављао је богослужења, венчавао, крштавао, испраћао на починак, учествовао у свим пословима руске колоније у кинеском главном граду.

Митрополит сибирски и тобољски Игнатије писао је да је отац Максим Кинезима откривао светлост Христове православне вере.

Ипак, Козаци нису узимани у службу тек тако. Познато је да су учествовали у неколико похода кинеске војске, између осталог, против западних Монгола. осим тога коришћени су и у пропагандном раду, они су своје бивше сународнике убеђивали да пређу на страну императора.

Опадање

Временом су Кина и Русија регулисале своје пограничне конфликте, а војни и политички значај руске чете жутог барјака са бордуром почео је да опада. Њени задаци свели су се углавном на служење у гарнизону у главном граду.

Помешавши се са локалним кинеским и манџурским становништвом, Албазинци су после неколико генерација изгубили руске карактеристике. Ипак држали су се православне вере и често хвалили својим повлашћеним положајем. Како су крајем деветнаестог века писали они који су посећивали Пекинг, Албазинци су морално у најбољем случају били паразити који су живели од милостиње, а у најгорем пијанице и битанге.

Озбиљно искушење за кинеске Козаке био је боксерски устанак из 1900. године усмерен против стране доминације и хришћанства. Неколико стотина Албазинаца постали су његове жртве, одбијајући да се одрекнту своје вере чак и под претњом смрћу.

После пада династије Ћинг 1912. године потомци Козака морали су да пронађу нова занимања. Многи су тако постали полицајци, почели да раде у Руско-азијској банци или штампарији при Руској духовној мисији.

Културна револуција Мао Цедунга непријатељски настројена према свему страном у Кини нанела је још један ударац албазинској заједници. Због прогона многи су били принуђени да се одрекну својих корена.

Ипак и данас у модерној Кини још увек живе људи који се сматрају потомцима албазинских Козака, елитних војника кинеског царства. Иако не знају руски језик и немогуће их је разликовати од Кинеза, они упорно чувају сећање на своје порекло.

Борис Јегоров, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Посета делегације Међународног друштвено-политичког покрета „РУСОВ“ новим субјектима Руске Федерације

Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО) и нове, поново придружене субјекте Руске Федерације — Луганску и Доњецку Народну Републику, као и Запорошку и Херсонску област.

Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом
Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом

Битка за совјетску престоницу постала је једна од кључних током рата. Погледајте како је Москва изгледала у том страшном периоду и како изгледа данас

2024-11-07 21:51:28

Мосад и Холивуд – љубавна прича
Мосад и Холивуд – љубавна прича

Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак година, признао да је у Холивуд дошао по задатку, као агент Мосада

2024-10-27 14:44:01

Асанжов отац је захвалан Путину
Асанжов отац је захвалан Путину

Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.

2024-10-20 17:30:10

Ослободилац Београда Александар Дубровски
Ослободилац Београда Александар Дубровски

  Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из...

2024-10-20 13:56:05

Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији
Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији

Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији У другој половини септембра 1944. године, у току борбених дејстава у...

2024-10-20 13:45:14

На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд
На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд

Београдском операцијом окончана 1.287 дана дуга немачка окупација

2024-10-20 13:05:17

Пета сезона програма „NIS ENERGY“
Пета сезона програма „NIS ENERGY“

  Компанија НИС, један од најпожељнијих послодаваца у Србији, организовала је данас конференцију којој је присуствовало више...

2024-10-16 11:30:51

Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма
Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма

Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“

2024-10-06 23:14:23

Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију
Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију

Смртоносна контаминација у бази Кемп Лежеун могла би бити највећи случај у историји

2024-08-22 17:20:08

Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН
Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН

Очекује се да ће 10,3 милијарде људи насељавати планету до 2080-их пре него што почне пад

2024-07-13 16:44:36

Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул
Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул

Пјонгјанг је у суботу бацио око 90 балона отпада изнад суседне престонице и околног региона

2024-06-02 14:04:52

Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју
Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју

Ви­јет­нам се у то вре­ме звао Анам, па су Ана­ми­ти, као ла­ка пе­ша­ди­ја, ти­ра­ље­ри, чи­ни­ли део са­ве­знич­ких сна­га

2024-05-26 18:59:51

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана
Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

2024-04-09 16:15:14

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: