Како је била организована армија у Старој Русији?

Објављено: 24.10.2020.год.
Фјодор Солнцев, Russia beyond


Организација руске армије од 9. до 16. века је сложено питање. Популарна историја се тиме ретко бави, али ми смо се потрудили да поједноставимо тему како би се лакше схватило колико је руска армија у тим древним временима била самобитна, пише Russia beyond. 


Доба дружине

Најстарији облик руске војне јединице (9-11 век) била је дружина, тј. одред искусних ратника на челу са кнезом. У почетку су дружину чинили људи из најближег кнежевог окружења. Они су живели на кнежевом двору и јели за истом трпезом.

Пир витезова код љубазног кнеза Владимира. 1888,

Прве дружине су биле веома мале, свега 200-300 ратника. Кнез је управљао својом облашћу помоћу дружине, са њом је редовно обилазио „волост“ (земљу којом је владао), узимао порез и бранио становништво од непријатеља.

Како се руска земља ширила тако је расла и дружина. Временом је то постала јединица од 2.000 ратника са одговарајућом унутрашњом хијерархијом. Највиши чинови у дружини су били бољари, чланови кнежевог ратног савета.

Прича о Борису и Гљебу.

У случају озбиљног конфликта са другом кнежевином или страним непријатељем кнез је формирао добровољачке одреде у које су примани ратници са коњем и ратном опремом.

У биткама је кнез обично ишао напред, испред целе дружине и добровољачког одреда (ако је он постојао). Та застарела „јуначка“ тактика је била један од фактора који су допринели да монголско-татарска племена лако побеђују руску војску јер су кнеза брзо убијали. Други разлог је био проста организација коњаника, пешадије и стрелаца, чији одреди су једноставно ишли за својим предводником и барјаком.

„Волга Всеславјевич“, 1895.

Током 13. и 14. века, када су руске земље зависиле од монголске државе, Руси су постепено трансформисали своју армију тако да буде ефикаснија у нападу и одбрани. Која формација им је донела коначну победу над вишевековним непријтељем?

Од градских пукова до копнене војске 

Руски ратник. „Одећа у руској држави“.

Од 1228. до 1462. године руски ратници су учествовали најмање у 302 рата, односно ратна похода, од тога 200 против страних непријатеља. У доба татарско-монголске владавине руска земља се изделила на кнежевине од којих је свака имала свој утврђени град и свога моћног кнеза, а сваки град је био у обавези да формира градски пук, тј. мешовиту војну јединицу коју су чинили коњаници и пешадинци са различитом опремом и оружјем. Ти одреди су били ефикасни у локалним ратовима између кнежевина, али нису били подесни за централизовану и добро организовану армију. Зато су руски кнезови почели да стварају копнену војску.

Копнена војска је коначно формирана за време великог московског кнеза Ивана III. Била је заснована на земљопоседништву. Велики кнез је својим главним помоћницима (кнезовима и бољарима који су били у његовој служби) дао право да контролишу одређене области, да владају у њима и убирају порез, а заузврат су ти људи и њихово мушко потомство имали доживотну и наследну војну обавезу да служе великом кнезу, да командују деловима његове армије и обезбеђују одређени број војника. То је била такозвана „служба по очевини“ („по отечеству“), тј. наследна.

Руско наоружање у 16. веку. „Одећа у руској држави“.

Наследни официри и њихови рођаци (земљопоседници) увек су служили у коњици, били су најбоље опрмељени и имали највише искуства. Била је то елитна, најубојитија формација копнене армије. Али коњица није била довољна, и зато су наследни официри доводили са собом пешадију.

Пешадинци су били људи који су живели на имањима наследних официра. Међу њима је било оних који су ангажовани у војној служби за новац. То је била „служба по избору“ („по прибору“). Међу „изабранима“ били су први стрелци, артиљерци, инжењерци, ковачи, војне архитекте и други искусни људи који су поседовали потребне вештине. Они су ангажовани само у време рата.

Московски племић, гравира.

Трећи велики део копнене армије чинили су „регрути“, људи из нижих сталежа који су живели на земљи наследних официра. То је била „служба по указу“ („по призыву“). Поједини „регрути“ су носили једноставно оружје, али су већином коришћени за копање ровова, за прављење утврђивање положаја и за транспорт муниције, стоке и провијанта.

Копнена армија: команда и бројно стање

Велики московски кнез (касније цар) и људи из његовог најближег окружења који су чинили државни и војни врх, тј. Бољарску думу, именовали су врховног команданта, такозваног „великог војводу“. Под његовом контролом су биле млађе војводе.

Главна војна институција звала се „Разрјадни приказ“ (или једноставно „Разрјад“). Ту се водила евиденција наследних официра.

Разрјад је служио и као судска институција за све наследне официре. Он је врбовао ратнике и комплетирао пукове, организовао редовне вежбе и обуку, контролисао финансирање армије, па чак и управљао пограничним тврђавама и градовима.

Стрелци

Тешко је рећи колико је било војника у копненој армији, јер је значајан део тих записа изгорео у пожару 1812. године у Москви. Према најпрецизнијим проценама, крајем 16. века је копнена армија имала око 100.000 људи. Сачувани су фрагменти записа који садрже тачне бројке. На пример, 1630. године је цела копнена армија бројала 92.555 људи. Од тога су трећина били племићи (служба „по очинству“), трећина стрелци („по избору“), отприлике једна десетина су били козаци, итд. Армија је 1651. године бројала 133.210, а 1680. године 164.600 војника. Додуше, копнена армија никада није била ангажована у пуном саставу, тако да поменути подаци одражавају број свих регистрованих војних лица у одређеном периоду.

У 17. веку је копнена армија доживела читав низ структурних, кадровских и административних трансформација које су Петру Великом послужиле као темељ за свеобухватну војну реформу.

Георгиј Манајев, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у
Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у

Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса

2023-11-17 00:50:08

Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру
Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру

Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.

2023-11-14 12:46:51

Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел
Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел

Они који живе у земљи мање су спремни да нађу посао након што су прешли на издашне накнаде

2023-11-05 13:52:55

РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање
РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање

Непрофитна организација Америчког пројекта безбедности упозорила је да тренутни трендови представљају „страшну претњу“ оперативности оружаних снага

2023-10-21 20:14:47

15 неочекиваних чињеница о Русији
15 неочекиваних чињеница о Русији

Најчудније, најсмешније и сасвим неочекиване чињенице о највећој земљи на свету

2023-10-15 22:06:46

Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?
Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?

Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело

2023-09-28 17:17:38

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата
Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

2023-09-27 15:01:04

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: