Сибирскo место Омjакон званично је најхладније стално насељено место на Земљи. Ипак, становници, невероватно, али редовни су у својим уобичајеним дневним активностима упркос температурама од -62C.
Заправо, сасвим је могуће да је чак и хладнијe од -62C, с обзиром да je "Сибирскo време" известило да је дигитални термометар града престао да функционише када је достигао ту температуру - због велике хладноће.
Иако би то могло да пружи интересантну прилику за фотографисање за туристе, домаћи становници руске републике Јакутије имају свој начин живљења. Температура није изговор да се остане у кући, чак и за најмлађе становнике најхладнијег места на Земљи. "Наш одмор на селу", написала је једна жена која је објавила фотографију њеног сина у снежној природи.
Локалним ученицима је коначно дозвољено да прескоче часове након што су температуре пале испод -53C - температурна граница након које се у школама обуставља настава. Ипак, када су температуре у новембру пале на -50C, деца су похађала наставу у нормалном режиму. То се карактерише као "нормални" услови.
У међувремену, Настја (24) је објавила фотографију на инстааграму која је постала веома популарна, где јој се по трепавицама нахватао лед. "На минус 47C и 15-20 минута шетње добијате природну маскару на трепавицама", каже она.
Видео који приказује насмешеног деветогодишњег дечака који се игра у снегу са коњем карактерише "отпорност" становника на хладноћу.
"За нас су ове температуре честа ствар. Чудно је што новинари зову и питају како живимо. Ја кажем: дођите и видите сами. Живимо обичиним животом ", каже Семион Винокуров, који је снимио видео.
Да би туристима дали неки подстицај, ови кинески "ледени" посетиоци показали су импресивну спремност да се супротставе температурама смрзавања док су се купали и плесали у локалном извору.
Године 1933. године, када су температуре падале на -68C, град је заслужио место у "Гинисовој књизи рекорда" као најхладније стално насељено место на Земљи. Само Антарктик je хладнији.
Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ
Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.
Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.
Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.
Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!
Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.
Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?
Уралске планине одвајају европски део Русије од њеног источног дела. Овај планински венац пружа се од јужне границе земље све до северних мора. Истраживач Олег Чегодајев прешао је овај пут пешице како би људима приближио планину коју толико воли.
Немачка војска лако је прошла совјетску границу скоро на читавој њеној дужини и за само неколико недеља продрла у дубину совјетске територије. Само на крајњем северу земље све до краја рата није успела да пробије одбрану Црвене армије.