vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
28. нов. 2021, 15:02 / Космос

Рогозин: Одлуку о почетку стварања руске орбиталне станице донеће председник Путин

Рогозин: Одлуку о почетку стварања руске орбиталне станице донеће председник Путин
фото: © NASA/ESA
Рогозин: Одлуку о почетку стварања руске орбиталне станице донеће председник Путин
фото: © NASA/ESA

Одлуку о почетку стварања руске орбиталне станице донеће председник Русије Владимир Путин, рекао је новинарима генерални директор "Роскосмоса" Дмитриј Рогозин.


„Влада би, на основу нашег позива, требало да се обрати шефу државе, а ако буде подржан, овај предлог ће бити спроведен у конкретној прерасподели средстава“, рекао је Рогозин.

Он је појаснио да ће се прерасподела односити на новац који је већ додељен за развојни програм Међународне космичке станице (МКС) и за њено функционисање. Према његовим речима, "Роскосмос" очекује да добије додатна средства за стварање нове станице 2023. године.

Поглед са МКС-а уживо


Раније је у прес-служби "Роскосмоса" за "РИА Новости" саопштено да је предлог за стварање руске орбиталне станице упућен Влади Руске Федерације, те да њен идејни пројекат почети тек након одобрења.

Рогозин је пре тога рекао да је "Роскосмос" наложио Ракетно-космичкој корпорацији (РСЦ) "Енергија" да приступи изради нацрта руске орбиталне станице. Према његовим речима, израда документа трајаће од годину до годину и по.

Генерални конструктор РСЦ "Енергија", директор за летове руског сегмента МКС-а, космонаут и херој Совјетског Савеза Владимир Соловјов рекао је раније у интервјуу за РИА Новости да би идејни пројекат могао да почне 2022. године. Према његовим речима, изградња нове станице могла би да почне 2027. године.

Први део руске орбиталне станице ће бити научно-енергетски модук (НЕМ), претходно намењен за МКС. 

Очекивало се да ће МКС радити до 2030. године, али постоје знаци да то можда није могуће.
 
Предложена нова руска замена треба да се састоји од три до седам модула, са посадом до четири особе.
 
Планове Москве открио је раније Владимир Соловјов. Према његовом мишљењу, неколико елемената на Међународној космичкој станици већ пропада, те да ће се стање само погоршавати од 2025. године.
 
„До 2025. године Русија има обавезе да учествује у програму МКС-а“, објаснио је Соловјев за Руску академију наука.
 
„Већ постоји низ елемената који су озбиљно оштећени и који се не користе. Многи од њих нису замењиви. После 2025. године предвиђамо ланчане кварове бројних елемената на МКС-у."
 
„Двадесет година је заправо апсолутни рекорд за све космичке станице“, објаснио је он.
 
Како ствари стоје, Русија има обавезе да учествује у програму МКС-а до 2025. године, а након тога трошкови могу бити превише велики.
 
 
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација