„Посада космичке станице рутински изводи операције у складу са програмом лета“, наводи се у саопштењу "Роскосмоса", уз напомену да су безбедносне процедуре које су раније спроводили космонаути на МКС-у сада завршене. МКС, на којем тренутно борави седам чланова посаде из Русије, САД и Немачке, у неколико наврата се приближио крхотинама, које се сада налазе у такозваној „зеленој зони“.
Говорећи на прес конференцији, Прајс је назвао "ракетни удар" "непромишљеном" одлуком.
„Тест је до сада створио преко 1500 комада орбиталних крхотина које се могу пратити и стотине хиљада комада мањих орбиталних крхотина које сада угрожавају интересе свих нација“, рекао је Прајс. „Поред тога, овај тест ће значајно повећати ризик за астронауте и космонауте на Међународној космичкој станици, као и за друге људске активности у космосу.”
Према речима америчког званичника, уништење сателита такође угрожава „дугорочну одрживост“ космоса, критикујући Москву због акција које је описао као противне њеној јавно изреченој политици, односно против распоређивања оружја у комосу.
Директор "Роскосмоса" Дмитриј Рогозин разговараће данас са представницима НАСА-е, пренела је новинска агенција ТАСС.
Упркос наводном развоју пројектила способних да униште сателите, Русија је у више наврата иступила против НАТО-а због планирања распоређивања оружја у космосу. Прошле године је министар спољних послова Сергеј Лавров позвао на доношење правила која би спречила распоређивање оружја у космос.
„Планови САД-а, као и Француске и НАТО-а у целини, да се оружје постави у космос се уобличавају“, рекао је Лавров.
„Уверени смо да још није касно да се развију мере прихватљиве за све како би се спречила конфронтација у космосу.”