Потомак чувене официрске династије, Рајевски је оставио за собом блиставу каријеру и са четири и по хиљаде руских добровољаца дошао да помогне Србији у ослобођењу од турског јарма. Само четири дана по доласку на фронт, под његовом командом добијена је велика битка код Алексинца, али је, нажалост, пуковник у следећем окршају изгубио живот. Ипак, стигао је да остави завештање да се његово тело сахрани у Русији, а срце остане у Србији. Жеља је испуњена: оно се данас чува у манастиру Свети Роман, на српској земљи за коју је и живот дао. Смрт Рајевског покренула је точак историјских догађаја, после којих Европа више није остала иста. Од тог 2. септембра прошло је 147 година нових ратова, идеологија и подела света...
- Није Рајевски био једина велика фигура тога доба у Србији. На пример, Василиј Пољенов, један од највећих наших сликара дошао је у Србију, сликао и ратовао. Као и академик Николај Склифосовски, легенда руске медицине, који је створио нови поглед на хирургију. Сви они били су савременици и сви дошли да се боре за слободу Србије - објашњава, за "Вечерње новости", Павел Бушујев, саветник директора Руског дома у Београду.
- Зашто је био посебан Рајевски? Припадао је једној од најугледнијих војничких породица 19. века у Русији, а његов деда генерал Николај Рајевски био је херој Бородинске битке. Његов отац, такође генерал, дао је велики допринос руској одбрани и култури.
Нажалост, млади Рајевски рано је остао без оца, са само четири године. Упркос свему, стекао је одлично образовање у Италији, Енглеској и Француској, а са 17 година дошао је на Московски универзитет. Студирао је математику, ипак, по завршетку студија определио се за војну каријеру и прикључио елитној гарди Хусарског пука Његовог величанства коју је напустио да би отишао у Туркестан и ратну ватру. Да није имао само војнички дар, сведочи чињеница да је у Туркестану почео да узгаја памук, ствара плантаже пиринча, сади винову лозу, покреће производњу свиле и објављује научне радове. На таласу словенофилства отишао је као добровољац у Србију. Није стигао да стекне породицу - погинуо је у 36. години.
На питање да ли постоји објашњење због чега је Толстој баш судбину Рајевског везао за Вронског, односно да ли је у његовом животу постојала нека Ана Карењина, наш саговорник каже:
- У таквом друштву и времену није се свака лична веза стављала на "Инстаграм", ширила по медијима и жутој штампи. Ако је нешто и било, могла је остати само дискретна прича коју је, евентуално, сазнао Толстој као део истог друштвеног круга. Свакако се о њој није знало у широј јавности, јер се у то време водило рачуна о части и угледу даме... Постоје различите теорије о томе да ли су се лично познавали Толстој и Рајевски. Било како било, Рајевски је заправо "други том" славног романа, завршетак "Ане Карењине". У њему, на крају, Вронски каже да жели да погине за слободу Срба, а на питање да ли му треба нека помоћ, одговара: "За смрт није потребна протекција". И седа у воз. Толстоју није било потребно да каже шта се на крају десило: само где иде и на шта је спреман.
После само месец дана Рајевски је погинуо у Горњем Адровцу, али и тако кратко време било је довољно да изрази жељу да му срце почива у Србији.
- Физички је кратко био у Србији, али је још на универзитету постао члан друштва познатог словенофила Ивана Аксакова. Ту је прихватио идеју о словенском братству. Дакле, није то била одлука човека у 36. години. Две деценије је живео с идејом и само чекао тренутак за своју личну жртву. После одласка генерала Черњајева у Србију, напушта невероватну каријеру и долази да се бори за своје идеје. На месту погибије, 25 година касније, његова снаха је од породичног новца изградила цркву. И сад док причамо, црква се рестаурира, спасавају фреске, мења кров, поправљају пукотине. Обнову финансирају државе Србија и Русија, Српска православна црква, уз донације добротвора.
За три године, када ће се обележити век и по од славне погибије Николаја Рајевског, очекује се да ће у потпуности бити обновљена богомоља:
- Верујем да би и данас Рајевски могао да помогне Србији. Поред црквице у Горњем Адровцу, два километра ваздушном линијом, један је од најпрометнијих европских путева на магистрали Београд - Ниш. Дакле, у непосредној близини је место погибије јунака најтиражнијег романа на свету. То има невероватан туристички потенцијал, може да помогне и Србији и људима који живе у овом крају. Нажалост, на истом простору водили су се многи ратови, а суседни Алексинац страдао је и у НАТО бомбардовању. Место трагичних збивања могло би да постане место ходочашћа свих оних који воле "Ану Карењину". И жеља да овде остави срце је, на неки начин, део мисије и гаранције: његова смрт није узалудна ако се памти један од највећих руских јунака.
НОВА СЛАВА НА КОСТИМА ЈУНАКА
Постоји неколико писама које је Рајевски из Србије послао у Русију, а она се "налазе" у филму који је снимио наш директор Евгениј Баранов (док је био новинар Прве руске телевизије), под називом "Српски гамбит: живот и смрт грофа Вронског". У том документарно-играном остварењу, у главној улози је Милош Биковић који чита та писма... А у њима се говори о искуству руских добровољаца у Србији, спремности на жртву и убеђењу да ратују за праву ствар. Уосталом, они су знали шта ће се десити после тога: Руско-турски рат, 1877-1878. године - истиче наш саговорник.
- После њега, Турска се повукла са Балкана, престала да буде империја на два дела света и остала у скоро садашњим границама. Појавиле су се нове државе, а Русија испунила своје дугогодишње обећање и жељу - да ослободи братске, словенске народе. Као што се каже, на костима јунака гради се нова слава и држава.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti
Извор: Новости
У Основној школи „Трива Витасовић - Лебарник“ у Лаћарку свечано је отворен кабинет за руски језик, чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.
Шта се десило са грофом Вронским после смрти Ане Карењине, сведочи сеоска црквица у Горњем Адровцу, у близини Алексинца, месту погибије пуковника, племића, научника и убеђеног словенофила Николаја Рајевског: ратни херој постао је књижевни јунак којег је Толстој сачувао у вечности
2023-08-31 19:37:00
У позадини русофобичне хистерије и „канцел културе“ у западним земљама, у Србији и даље расте интересовање за Русију. Бошко Козарски, познати путописац на Балкану и аутор програма „Културиста”, пропутујући са братом Савом (задужен за снимање и монтажу) Србију и суседне земље, одлучили су да повећају обим пројекта и отишли су у Русију.
2023-08-31 17:31:42
Документи Кремља и српске анализе о настанку Новог света, Фондација Александар Невски и ИП Принцип, Београд, 2023, стр. 342
2023-08-18 21:48:14
У Шолоховској сали Савеза писаца Русије 25. јула одржана је промоција нове књиге публицисте и јавног делатника Републике Српске Милане Бабић „Српско питање на прелому епоха“, која је објављена на руском језику.
2023-07-28 21:25:24
У Гимназији „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду одржано је финале десете јубиларне НИС олимпијаде знања из руског језика, реализоване уз подршку компаније НИС, у оквиру програма „Енергија знања“.
2023-05-29 17:27:17
Владика ремезијански Стефан, уз васкршњи поздрав и честитке празника, поручује да сваки дан живимо као да је Васкрс. Позвао је вернике да долазе у храмове, поготову на овај празник. Биће јако инспирисани после Васкршње, веселе и радосне службе, да у свој живот унесу радост, а када имају радост онда ће све остало доћи на своје, наводи владика Стефан.
2023-04-16 12:06:49
Изазов је први филм који је снимљен у свемиру на МСС-у
2023-04-15 20:17:07
Дана 15.04.2019 у 21:30 часова (Београд, Бања Лука, Подгорица), почиње Васкршња литургија у Храму Христа Спаситеља у Москви.
2023-04-14 20:38:54
Дмитриј Поликанов је нагласио да је недавно приметио повратак у нормалност
2023-04-05 19:45:52
Министар културе Литваније Симонас Кајрис и бројне јавне личности те земље су се залoжили за „ментални...
2023-01-04 12:12:48
Искључење Русије са Евровизије није била лака одлука, рекао је организатор такмичења Мартин Остердал. "Била је тешка....
2023-01-01 07:05:23
Традиционално српско пиће - ракија-шљивовица, као и начин припреме и конзумирања, уврштени су на Репрезентативну листу...
2022-12-02 09:06:31
Ко каже да нема квалитетног телевизијског програма у Србији!? Напротив, Србија има путопис који је у...
2022-11-25 11:39:04
Креативна лабораторија "Гигарама" и компанија "Гаспром њефт", добитници међународне награде WebbyAwards, представљају мултимедијални онлајн пројекат "Душа...
2022-09-17 16:48:44
Kомпанија „Гаспром њефт“ је у Руском дому у Београду отворила изложбу „Душа Србије“ посвећену изради јединственог...
2022-09-16 14:47:26
Меморијални комплекс Саур-Могила у ДНР-у биће обновљен по наредби председника Владимира Путина, рекао је за РИА...
2022-07-06 17:45:34
Најмлађи члан породице Радио Београда – Радио 202 ових дана прославља 53 године од оснивања. Рођенданска честитка стигла је и од Његове светости патријарха српског господина Порфирија, који ће и учествовати у једној несвакидашњој емисији.
2022-07-05 18:27:04
Поставке Народног музеја Зрењанин добиле нови сјај
2022-06-30 16:25:53
Један од најмоћнијих и најутицајнијих владара модерне европске историје Петар I Алексејевич Романов – Петар Велики...
2022-06-25 11:21:54
Пошта Србије је у сарадњи са Руским домом у Београду објавила и представила јавности специјално издање пригодних...
2022-06-10 16:54:45
Кијев наводи да Толстојево ремек дело „велича“ руску војску
2022-06-08 07:12:42
Филм „Олуја“, о погрому Срба из Хрватске, чије се последње сцене снимају на планини Тари, добар...
2022-05-29 13:40:37
У Гимназији „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду одржано је финале девете НИС олимпијаде знања из...
2022-05-29 10:41:34
„Молим све вас, помозите Украјини, Мариупољу. Помозите Азовстаљу, одмах“, рекао је на бини фронтмен групе...
2022-05-15 08:37:43