Бронзани Стефан Немања висок 21 метар стиже из Русије

Објављено: 09.08.2019.год.
фото илустрација: Бранко Влаховић, Новости


До краја овог месеца из Подмосковља би требала да крену четири велика камиона у којима ће бити делови споменика Стефану Немањи који ће красити Савски трг у Београду. Чувени руски скулптор Александар Јулијанович Рукавишников, заједно са својим многобројним сарадницима, довршава споменик направљен у бронзи који ће затим бити пререзан на делове како би се лакше допремио до Србије и поново склопио, исполиран и патиниран, пишу Новости.

Како иду последњи радови уверио се у понедељак по подне и генерални секретар председника Србије, Никола Селаковић, који је од почетка био у најужем тиму реализације тог пројекта, па је заједно са њим дописник "Новости" посетио Солнечногорск, удаљен 75 километара од Москве, где у једној од бивших совјетских металских фабрика ради цела чета сарадника скулптора Рукавишникова.

Врло љубазни и непосредан уметник показао нам је процес израде споменика, почевши од ливнице па до склапања. Делови од којих ће на крају бити склопљен изливени су по италијанско-белоруској технологији. На споменику Немањи стално је у ливници радило десетак људи.

- Заиста је огроман посао, па сам на њему ангажовао око сто људи. Са мном су радили и моји бивши ученици. Уверен сам да смо направили интересантан и леп споменик. И сада предстоји нимало лаган задатак да се делови споменика пребаце до Београда, а затим следи финале, поновно склапање и постављање на предвиђеном тргу. Да би тако висока скулптура била стабилна, унутар ње ће бити јака челична конструкција - прича нам Рукавишников.

Највиша тачка споменика ће бити подигнути мач на 23 метра. Глава српског владара досеже 21 метар, што говори о томе да ће доминирати тим лепим тргом. Организатори конкурса поставили су задатак да Немања буде извајан као човек средњих година одевен у стилу времена у којем је живео. Пошто нису сачувани портрети из његовог зрелог периода, већ искључиво из монашког живота, када се представља као монах Симеон, руски скулптор је по свом виђењу, на на основи црта лица Немањиних потомака, направио лик оснивача српске државе. Подигнути мач у десној руци симболизује њену самосталност.

 фото: Бранко Влаховић, Новости

"Десна рука" Рукавишњикова, симпатични Осетин Алан, нам каже да је за споменик потрошено чак 80 тона бронзе и око 300 тона различитих материјала:

- Сада за сваки део треба да се направи царинска документација, а онда ће специјалисти одабрати камионе и маршруту којом је најбоље и најсигурније да споменик буде довезен до Београда.

Селаковић нам говори да се у Београду интензивно ради на томе да откривање споменика, за чије је подизање идеју дао председник Александар Вучић, буде у пролеће 2020. У припреми терена мора се водити рачуна о томе да се под земљом на том тргу налазе цевоводи и друге инсталације, а једног дана би туда требало да прође и линија метроа.

фото: Бранко Влаховић, Новости

Споменик неће имати уобичајени постамент. Фигура Немање у царској одори из тог времена стајаће на напуклом византијским шлему који се на четири крака ослања на земљу. У том доњем делу споменика има много симболике која показује континуитет српске културе која се родила из византијске.

- Кад буде монтиран у Београду, посетиоци ће се, заиста, уверити да то није класичан споменик, јер ће на рељефима моћи да виде на уметнички начин приказано стварање српске државе - истиче Селаковић.

То што је царско жезло кипар обложио виновом лозом, такође је симболично. На четири велика рељефа које је направио Рукавишњиков посетиоци ће моћи да виде најважније моменте породице Немањић - од српских ратова па до породичног стабла велике династије.


Рељеф на постаменту, фото: Бранко Влаховић, Новости

- Верујем да ће се споменик свидети нашим грађанима управо зато што није класичан и такав Србија до сада није имала. Зашто Срби нису раније подигли споменик Немањи могло би дуго да се прича. Али најважније је да ће тај симбол стварања српске државе улепшавати Београд, и да ће га радо посећивати и гости из иностранства којих је из године у годину све више - рекао нам је генерали секретар председника Републике. 

 





ОДБИО ДА ВАЈА ЈЕЉЦИНА

Код нас вајара постоји уверење да се добар споменик може направити само ако се добро упозна и заволи личност која се ваја - каже нам признати уметник. - Ја сам и раније имао симпатије према Србима, а кад сам почео да радим на овом пројекту прочитао сам доста тога о вашој старој историји. То ми је помогло да са великим ентузијазмом кренем у тај велики посао. На наше питање да ли је тачно да је одбио да ради споменик покојном председнику Русије Борису Јељцину, скулптор нам је отворено одговорио:

- Јељцинова ћерка ми је предлагала да му направим споменик. Нисам је директно одбио јер би то било непристојно, већ сам казао да сам много заузет на другим пројектима. Они су схватили да нисам заинтересован и нашли су другог вајара. Проживео сам Јељцинову владавину, па сам и сведок какву је штету направио, зато и нисам његов поклоник.
 



Споменик Стефану Немањи у завршној фази, фото: Бранко Влаховић, Новости

МОЗАИК ДАЈЕ МИСТИКУ

 

По први пут велики споменик направљен у бронзи у доњем делу ће бити украшен и мозаиком.

- У доњем делу ће бити у мозаику направљено небо и звезде, што би требало да створи својеврсну мистичност. И кад су ми предложили ту комбинацију, питао сам како ће се спојити мозаик са бронзом. Речено ми је да то није више проблем, јер постоји лепак који може трајно да учврсти мозаик.

Бранко Влаховић, Новости

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда

Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у Београду, где је одржана премијера документарног филма „И биће музика. Алексеј Бутаков” Јелене Зелинскаје и Дениса Чувајева. Филм је посвећен изузетном руском пијанисти, композитору из таласа беле емиграције, учеснику српског покрета отпора и затворенику нацистичког концентрационог логора.

Како су донски Козаци бирали своје атамане?
Како су донски Козаци бирали своје атамане?

Козаци су још у феудално време, много пре општеприхваћених „стубова демократије“ – Француске, Енглеске или САД – били пример праве демократије. На Дону је (руски - Войсковой круг*) Војни савет као највиши орган самоуправе одлучивао о свим важним стварима – избору козачког атамана, склапању споразума са московским царем и да ли ће бити рата, тј. да ли ће Козаци учествовати у ратним походима.

2024-10-06 17:31:50

Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?
Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?

На Тверском државном универзитету одржан је дискусиони панел Омладине БРИКС. На овој манифестацији учествовали су студенти и дипломци високих школа, али и позвани стручњаци из многих држава.

2024-10-03 19:05:34

У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис
У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис

Храм Свете Тројице Руске православне цркве у Београду подигнут је 1924. У години када обележава век...

2024-09-30 13:04:21

Порекло козачких насеља
Порекло козачких насеља

Током рата на Кавказу горштаци су говорили: «Тврђава је камен бачен у поље. Киша и ветар ће га однети. «Станица» је биље које ће дубоким корењем ући у земљу и ту остати». Градићи, салаши, станице, зимовишта (куће за зиму), јурте и тврђаве за Козаке и људе на Дону и Русији имају посебан смисао. Тајне првих насеља открива Борис Алмазов*, аутор књиге «Изградња козачких кућа».

2024-09-25 21:28:35

НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју
НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју

  Вишегодишње партнерство компаније НИС и општине Нови Бечеј настављено је новим  пројектом од значаја за локалну...

2024-09-22 16:04:10

РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан
РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан

Познати редитељ каже да његов нови филм има за циљ да „супротстави покушаје да се убије Бог“ у људима, како глобално тако и у Украјини

2024-09-22 00:28:19

Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»
Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»

Зашто Козаци обавезно на свадбама ломе посуђе? Како је настао обичај да се на свадбама младенцима виче Горко? Како треба да се понашате за свадбеним столом?

2024-09-20 20:01:06

Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону
Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону

Козачка кухиња је толико оригинална и укусна па је зато проучавају не само кулинари и нутриционисти, већ и професионални историчари и етнографи. Стручњаци праве разлику између свакодневне и свечане кухиње.

2024-09-14 17:53:48

Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а

У Филолошкој гимназији у Београду свечано је отворен кабинет чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру програма „Енергија знања“.

2024-09-11 12:29:47

Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља
Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља

„Културиста у Русији”: како српски новинар открива нашу земљу гледаоцима на Балкану – Портал Руског географског друштва

2024-08-26 00:32:40

У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве
У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве

У Минску је 14. августа 2024. године, на дан Изношења Часнога живототворног Крста, празник Свемилостивог Спаса...

2024-08-16 16:45:59

Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе
Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе

У Уљановску на омладинском самиту БРИКС-а присуствују представници Бразила, Русије, Индије, Кине, Јужне Африке, Етиопије, Египта, Ирана, Саудијске Арабије и УАЕ – студенти, привредници и јавне личности.

2024-07-30 20:22:10

У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске
У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске

 У селу Сарајеву Ивановске области, десио се диван догађај. Иконе светих Николаја Српског (Велимировића) и Јустина...

2024-07-19 22:44:34

Почела осма сезона програма „NIS CALLING“
Почела осма сезона програма „NIS CALLING“

Више од 40 студента на пракси у НИС-у

2024-07-03 20:45:49

Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”
Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”

Серијалу „КУЛТУРИСТА У РУСИЈИ“ српског телевизијског водитеља Бошка Козарског додељена престижна руска награда „Кристални Компас“

2024-05-30 18:42:36

У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању
У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању

У Малију је званично почела међународна конференција „Руско-малијско образовање: улазница у будућност“. Ово је у среду, 29. маја, известио Ридус, који је медијски партнер форума.

2024-05-30 18:36:42

Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика
Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика

Такмичење окупило 110 ученика из Србије и региона

2024-05-26 14:02:51

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство
Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

2024-04-03 13:25:37

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство
Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.

2024-03-13 14:22:02

Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“
Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова

2024-02-27 23:14:26

Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство
Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство

На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.

2024-01-10 08:52:26

«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја
«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја

Давне 1972. године 14 студенткиња славистике Филолошког факултета, а данас хор од 60 чланица и неколико...

2023-12-22 21:29:10

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: