Књиге чувају дух Републике: Свечано отворен четврти међународни Сајам књига у Андрићграду

Објављено: 03.07.2019.год.
Фото: С. Гарић / Искра

Наш је завет да у тек насталој држави, Републици Српској, подржимо тон наше културне прошлост, нагласио је Емир Кустурица


ВИШЕГРАД – У Андрићграду, на обали Дрине, француски писац млађе генерације Жозеф Понтис отворио је четврти по реду међународни Сајам књига, а своја најновија издања током наредних пет дана представиће 22 издавача из Србије, Републике Српске и Црне Горе. Специјални гост Емира Кустурице и Андрићевог института нагласио је да је „веома почаствован, чак и потресен, јер се нашао на простору српске културе“, а то су како је рекао „тренуци када мисли о заједничкој историји српског и француског народа“.



– Осећам да на неки начин постајем део добра, оног најбољег у односима између два народа. Андрићев институт и моја издавачка кућа су урадили велики посао. Моја књига „На линији“ је доживела велики успех у Француској, сада је преведена на српски језик, а усред обавеза у вези са промоцијом књиге у Француској, рекао сам пријатељима: одлазим, идем у Србију, позвао ме је Емир Кустурица!- рекао је Понтис отварајући сајам – Уследила је неверица међу мојим пријатељима, јер је Кустурица део српске али и француске културе и помало недодирљив за „обичне смртнике“. Видите, овде у Вишеград сам дошао са својом супругом, венчали смо се пре три године, сањали смо да ћемо уприличити венчање које сценски подсећа на оно из „Дома за вешање“. То су најлепше филмске сцене икада снимљене. А већ данас сам ту, Кустуричин сам гост и није лако дочарати осећај среће због прилике да са овдашњом публиком и српским пријатељима разговарам о својој књизи.


Фото: С. Гарић / Искра

Емир Кустурица, творац културног средишта Републике Српске је нагласио, да је Андрићград створен ради духовног раста подручја на коме су се вековима сукобљавале војске и цивилизације.

– Од краја маја до краја јула, једна за другом измењују се манифестације које „ору дубоко“ и покушавају да изнесу пред наше очи све оно што је важно. Правити Андрићград, град у Вишеграду, је враћање на обале реке Дрине. Она испод површине крије тектонску грађевину, док се на површини ствари мењају. Објективна истина и пронађени остаци нам говоре да се налазимо на месту где се Исток и Запад додирују, често болно. Активирање културе у данашњем времену када она доживљава пад испровоциран технологијом, а крајем деведесетих је та појава названа „научном културом“, дешава се док коорпоративни капитализам труди да поништи националне културе и различитости -рекао је Кустурица – Ми осећамо и видимо да култура данас представља много мање, него некада. Наш је завет да ванматеријално делујемо и да у нашој тек насталој држави, Републици Српској, подржимо тон наше културне прошлости. Наша држава и све што чинимо, служиће одржању културног дискурса, а то важи и за културе које нас се дотичу, па смо сада окренути једном младом француском писцу.

Уредник сајма књига Желидраг Никчевић, говорио је о значају ове манифестације, која из године у годину расте.

– Мало где постоји сајам са више смисла, са више будућих енергија, са моћнијом душевном и идејном потпором, са аутентичнијом позадином од Сајма књига у Андрићграду – Желидраг Никчевић – Професор Кустурица је активирао енергије многих, отворио је простор слободе и достојанства наше културе и то је шанса каква се не пропушта.

Сајам књига организује Андрићград у сарадњи са Андрићевим институтом и Београдским сајмом књига.

– Београдски сајам је више од 60 година организатор најзначајније књижевне манифестације на овим просторима, а четири године суорганизатор сајма књига у Андрићграду. По свом значају, културним, идејним, чак маркетиншким и комерцијалним дометима, ове манифестације одређују правац развоја националне културе – нагласила је Горица Шкипина, заменик генералног директора Београдског сајма књига – Андрић је 1972. године, отварајући Београдски сајам књига окупљенима рекао: Питање образовања и ширења културних видика органски је у вези са нашим општим растом и напретком. Сајам у Андрићграду прате бројни студенти, уз представљање књига дешавају се бројне важне активности, па ова манифестација испуњава поменуте Андрићеве замисли. Књига јесте изум прошлих времена, али јој управо то осигурава садашњи и будући живот. Наша два сајма књига, београдски и његов млађи брат вишеградски, прате књигу у њеном походу.

Прве сајамске вечери, након свечаног отварања, одржана је промоција романа „На линији“ Жозефа Понтиса.

Н. Јанковић, Искра

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

Сарадња компаније НИС са правним факултетима у Новом Саду и Београду
Сарадња компаније НИС са правним факултетима у Новом Саду и Београду

Компанија НИС наставља да шири круг партнера међу образовним институцијама у Србији успостављањем сарадње са правним факултетима Универзитета у Београду и у Новом Саду. Меморандуме о сарадњи потписали су Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а, и декани ових факултета, проф. др Зоран Мирковић и проф. др Татјана Бугарски.

2024-10-16 11:29:02

„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда
„Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“ – циклус приредби поводом Дана ослобођења Београда

Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у Београду, где је одржана премијера документарног филма „И биће музика. Алексеј Бутаков” Јелене Зелинскаје и Дениса Чувајева. Филм је посвећен изузетном руском пијанисти, композитору из таласа беле емиграције, учеснику српског покрета отпора и затворенику нацистичког концентрационог логора.

2024-10-11 13:02:12

Како су донски Козаци бирали своје атамане?
Како су донски Козаци бирали своје атамане?

Козаци су још у феудално време, много пре општеприхваћених „стубова демократије“ – Француске, Енглеске или САД – били пример праве демократије. На Дону је (руски - Войсковой круг*) Војни савет као највиши орган самоуправе одлучивао о свим важним стварима – избору козачког атамана, склапању споразума са московским царем и да ли ће бити рата, тј. да ли ће Козаци учествовати у ратним походима.

2024-10-06 17:31:50

Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?
Како Русија окупља омладину из држава чланица БРИКС?

На Тверском државном универзитету одржан је дискусиони панел Омладине БРИКС. На овој манифестацији учествовали су студенти и дипломци високих школа, али и позвани стручњаци из многих држава.

2024-10-03 19:05:34

У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис
У руском Храму Свете Тројице на Ташмајдану завршен фрескопис

Храм Свете Тројице Руске православне цркве у Београду подигнут је 1924. У години када обележава век...

2024-09-30 13:04:21

Порекло козачких насеља
Порекло козачких насеља

Током рата на Кавказу горштаци су говорили: «Тврђава је камен бачен у поље. Киша и ветар ће га однети. «Станица» је биље које ће дубоким корењем ући у земљу и ту остати». Градићи, салаши, станице, зимовишта (куће за зиму), јурте и тврђаве за Козаке и људе на Дону и Русији имају посебан смисао. Тајне првих насеља открива Борис Алмазов*, аутор књиге «Изградња козачких кућа».

2024-09-25 21:28:35

НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју
НИС за нове спортске успехе ученика у Новом Бечеју

  Вишегодишње партнерство компаније НИС и општине Нови Бечеј настављено је новим  пројектом од значаја за локалну...

2024-09-22 16:04:10

РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан
РТ: Документарни филм Кустурице о злочинима Кијева против Православне цркве премијерно приказан

Познати редитељ каже да његов нови филм има за циљ да „супротстави покушаје да се убије Бог“ у људима, како глобално тако и у Украјини

2024-09-22 00:28:19

Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»
Зашто на козачким свадбама вичу «Горко», ломе чаше и посуђе па деле «сабље»

Зашто Козаци обавезно на свадбама ломе посуђе? Како је настао обичај да се на свадбама младенцима виче Горко? Како треба да се понашате за свадбеним столом?

2024-09-20 20:01:06

Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону
Ракови у вину: о заборављеним рецептима козачке кухиње на Дону

Козачка кухиња је толико оригинална и укусна па је зато проучавају не само кулинари и нутриционисти, већ и професионални историчари и етнографи. Стручњаци праве разлику између свакодневне и свечане кухиње.

2024-09-14 17:53:48

Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Филолошкој гимназији уз подршку НИС-а

У Филолошкој гимназији у Београду свечано је отворен кабинет чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру програма „Енергија знања“.

2024-09-11 12:29:47

Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља
Бошко Козарски за портал РГО: Боље познајем свет, чвршће сам везан за Русију и имам много пријатеља

„Културиста у Русији”: како српски новинар открива нашу земљу гледаоцима на Балкану – Портал Руског географског друштва

2024-08-26 00:32:40

У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве
У Минску освећен камен темељац за храм Светог Саве

У Минску је 14. августа 2024. године, на дан Изношења Часнога живототворног Крста, празник Свемилостивог Спаса...

2024-08-16 16:45:59

Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе
Макушин: Приступање БРИКС-у омогућује њеним учесницима да развијају не само економске, већ и културне везе

У Уљановску на омладинском самиту БРИКС-а присуствују представници Бразила, Русије, Индије, Кине, Јужне Африке, Етиопије, Египта, Ирана, Саудијске Арабије и УАЕ – студенти, привредници и јавне личности.

2024-07-30 20:22:10

У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске
У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске

 У селу Сарајеву Ивановске области, десио се диван догађај. Иконе светих Николаја Српског (Велимировића) и Јустина...

2024-07-19 22:44:34

Почела осма сезона програма „NIS CALLING“
Почела осма сезона програма „NIS CALLING“

Више од 40 студента на пракси у НИС-у

2024-07-03 20:45:49

Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”
Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”

Серијалу „КУЛТУРИСТА У РУСИЈИ“ српског телевизијског водитеља Бошка Козарског додељена престижна руска награда „Кристални Компас“

2024-05-30 18:42:36

У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању
У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању

У Малију је званично почела међународна конференција „Руско-малијско образовање: улазница у будућност“. Ово је у среду, 29. маја, известио Ридус, који је медијски партнер форума.

2024-05-30 18:36:42

Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика
Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика

Такмичење окупило 110 ученика из Србије и региона

2024-05-26 14:02:51

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство
Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

2024-04-03 13:25:37

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: