vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
12. јул 2023, 11:35 / Русија

Лавров истиче приоритетну потребу за продубљивањем веза међу евроазијским организацијама

Према речима високог руског дипломате, данас се може видети како се „неоспорна доминација колективног Запада“ ближи крају

Лавров истиче приоритетну потребу за продубљивањем веза међу евроазијским организацијама
© Artyom Geodakyan / TASS
Лавров истиче приоритетну потребу за продубљивањем веза међу евроазијским организацијама
© Artyom Geodakyan / TASS

 

Продубљивање вишеструких веза међу организацијама као што су Евроазијска економска унија (ЕАЕУ), Организација уговора о колективној безбедности (ОДКБ), Заједница независних држава (ЗНД) и Шангајска организација за сарадњу (ШОС) тренутно је главни приоритет, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.


„Русија игра најактивнију улогу у активностима ових организација. Оне су данас ефективно дале приоритет потреби за продубљивањем вишеструких веза између различитих активних институција оријентисаних ка интеграцији у Великој Евроазији“, истакао је он у видео поздраву учесницима Евроазијског форума младих дипломата под називом „Дипломатија новог мултиполарног света“. Управо је то циљ иницијативе руског председника за изградњу великог евроазијског партнерства. Већ се ради на практичној имплементацији ове идеје, која има за циљ формирање заједничке зоне мира, безбедности и практичне сарадње на целом континенту, додао је Лавров.

Према речима високог руског дипломате, данас се може видети како се „неоспорна доминација колективног Запада“ ближи крају. У међувремену, према његовим речима, „нови развојни центри“ у Евроазији, Азијско-пацифичком региону, Блиском истоку, Африци и Латинској Америци „јачају и добијају на замаху“. „Ипак, појава праведнијег, уравнотеженијег и мултиполарног светског поретка је геополитичка реалност коју сви учесници у међународном дијалогу морају да узму у обзир“, изјавио је Лавров.

По његовом мишљењу, посебно је важно осигурати да „мултиполарност у настајању не буде заснована на војној, политичкој и економској конфронтацији између кључних глобалних играча, већ на договореној равнотежи интереса; она треба да буде заснована на сарадњи, а не на ривалству.
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: ТАСС

 

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација