Председник је навео Кину као стратешког партнера у трговини и на међународној арени
Руски председник Владимир Путин најавио је „нову еру“ стратешког партнерства са Кином, како у трговинским тако и у глобалним односима, у чланку за кинеску државну новинску агенцију "Синхуа", објављеном уочи његове посете Пекингу поводом Зимских олимпијских игара.
Руско-кинески односи свеобухватног партнерства и стратешке сарадње постали су модел ефикасности, одговорности и тежње за будућност, навео је Путин, описујући две земље као блиске суседе везане вековном традицијом пријатељства и поверења.
Односи између Москве и Пекинга заснивају се на „једнакости, уважавању интереса једних других, слободи од политичких и идеолошких околности, као и од остатака прошлости“, додао је он, позивајући се на Уговор о добросуседству и пријатељској сарадњи из 2001. године.
Цитирајући кинеску изреку која гласи: „Направи свој целогодишњи план на пролеће“, Путин је истакао симболику сусрета са својим кинеским колегом Си Ђинпингом током пролећног фестивала, прославе лунарне Нове године.
Праведан и инклузиван светски поредак
Кина и Русија координишу своју спољну политику „на основу блиских и подударних приступа решавању глобалних и регионалних питања“, радећи заједно на „јачању централне координационе улоге Уједињених нација у глобалним пословима и спречавању ерозије међународног правног система, са Повељом УН-а у средишту“, навео је Путин.
Две земље „играју важну стабилизираујућу улогу у данашњем изазовном међународном окружењу, промовишући демократизацију система међудржавних односа како би га учинили праведнијим и инклузивнијим“, додао је он.
Ово се такође односи и на њихову економску сарадњу, јер Русија и Кина „досљедно проширују праксу обрачуна у националним валутама и стварају механизме за неутралисање негативног утицаја једностраних санкција“.
Економско партнерство и одлазак на Месец
Руско-кинеска трговина достигла је историјски максимум од 140 милијарди долара 2021. године, упркос ограничењима пандемије корона вируса и на добром је путу да достигне 200 милијарди долара годишње, приметио је Путин.
Две земље улажу велика средства у рударство, прераду минерала, инфраструктуру, пољопривреду и енергетику.
Поред испоруке нафте и гаса Кини, Русија помаже изградњу четири нова реактора у кинеским електранама, док Пекинг и Москва такође истражују партнерства у ИТ технологијама, медицини и истраживању космоса, укључујући навигационе системе и истраживачку станицу на Месецу.
Поновно покретање глобалних ланаца снабдевања
Руски председник је захвалио Кини што је покренула сопствену производњу руских вакцина против коронавируса "Спутњик V" и "Спутњик лајт" и снабдевала Русију заштитном опремом за борбу против пандемије.
Да би превазишле економске последице пандемије, Кина и Русија подржавају „отворени, транспарентни и недискриминаторски мултилатерални трговински систем заснован на правилима Светске трговинске организације“ (СТО) и поновно покретање глобалних ланаца снабдевања, навео је Путин.
Русија се од марта 2020. године залаже за „зелене трговинске коридоре“ који би заобишли све санкције или политичке и административне баријере.
Партнерство једнаких
Одговарајући на питања кинеских новинара, Путин је поновио да се односи Русије и Кине заснивају на једнакости и међусобном поштовању, а не на идеологији.
Путин је назвао Кину „нашим стратешким партнером на међународној арени“ и рекао да он и Си „имају углавном исте ставове о решавању светских проблема“.
„Наше партнерство је одрживо, суштински вредно, на њега не утиче политичка клима и није усмерено ни против кога. Оно је засновано на поштовању, поштовању суштинских интереса једних других, поштовању међународног права и Повеље УН“, додао је Путин.
Руски председник Владимир Путин потписао је у понедељак указ којим се захтева од илегалних миграната да легализују свој статус или напусте земљу до 30. априла. Ова мера је део ширег напора за пооштравање миграционе политике Русије.
Председник Владимир Путин потписао је закон којим се отказује учешће Русије у Споразуму и Протоколу о Мултилатералном програму за нуклеарно и еколошко чишћење (MNEPR). Одговарајући документ објављен је у суботу на порталу правних информација.
Популарни глумац Милош Биковић истакао је да је бесплатно високо образовање у Русији које српски држављани могу да остваре у оквиру конкурса Руског дома, најбољи избор
Иако није чланица велике економске породице која се назива БРИКС, Србија има своје представнике на скупу који је почео данас. Један од њих је и посланик Александар Павић који је за РТ Балкан говорио из Москве
Архијереји, свештенство и верни народ Украјинске Православне Цркве суочени су са отвореним прогоном, који над њима украјинске власти немилосрдно врше. Ово се наводи у писму Његове Светости Патријарха Српског Порфирија, упућеном као одговор на апел Његове Светости Патријарха Московског и све Русије Кирила, у којем се говори о вапијућим случајевима прогона православних јерараха, свештенства и лаика у Украјини, о забрани и блокирању интернет ресурса који извештавају о верској политици власти и о припремама за усвајање у другом читању предлога закона број 8371, чији је циљ забрана Украјинске православне цркве.