НАТО развија капацитете за разорне нуклеарне нападе на Русију, што укључује ангажовање чланица војне алијансе које немају такво оружје, саопштио је Владимир Јермаков, директор Оделења за контролу наоружања и неширења при Министарству спољних послова Русије.
У интервјуу за ТАСС, Јермаков је рекао да су САД у процесу модернизације својих атомских капацитета у Европи и да су распоредиле ракете на територијама неколико других држава чланица НАТО-а.
„Према експертским анализама, пет ненуклеарних земаља НАТО-а држи око 200 америчких нуклеарних бомби Б61“, навео је Јермаков.
„Постоји и инфраструктура за подршку оперативном распоређивању овог оружја, које је способно да стигне до руске територије и погоди широк спектар локација, укључујући и стратешке.“
Он је нагласио да док ракете контролише Вашингтон, нуклеарни развој представља заједнички напор.
"Постоје 'заједничке нуклеарне мисије' између земаља НАТО-а, у току којих ненуклеарне чланице алијансе учествују у обукама за развој америчких нуклеарних способности против нас", рекао је он.
Јермаков је такође навео да је повлачење америчког нуклеарног оружја из Европе један од примарних циљева Москве у текућим преговорима о безбедности.
„Ми смо одлучни да се `заједничке нуклеарне мисије` НАТО-а морају одмах зауставити. Сво америчко нуклеарно оружје мора да се врати на територију САД-а и да се ликвидира инфраструктура која омогућава његово брзо распоређивање“, додао је он, рекавши да су ови предлози уврштени на листу безбедносних захтева које је Москва предала Вашингтону у децембру.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изразио је у четвртак разочарање америчким одговором на предлоге, рекавши да су САД одбиле да направе уступке у вези са ширењем НАТО-а у источној Европи.
„Главно питање је наш јасан став о неприхватљивости даљег ширења НАТО-а на исток и размештања високодеструктивног наоружања које би могло да угрози територију Руске Федерације“, објаснио је дипломата.